Cornell Captures the New York State Intercollegiate Championships, Led By Five Titlewinners

Dean, Photo by BV

In an event featuring more than 20 teams from the Empire State, Cornell captured the New York State Intercollegiate Championships on Sunday in Ithaca, winning five of the 10 weight classes in the “A” bracket.

The Big Red champions were Mark Grey (133), Chris Villalonga (149), Brian Realbuto (157), Gabe Dean (184) and Jace Bennett (197). Those five wrestlers won 21 matches on the day – and 15 of those victories were by bonus points.

In addition, Bricker Dixon nabbed bronze at 125 for the Big Red while Craig Eifert and Dylan Palacio were second and third, respectively, at 165.  (Both lost to Hofstra’s Joe Booth).

Speaking of Hofstra, the Pride earned second, led by a trio of titlewinners – Jamie Franco (125), Luke Vaith (141) and the previously mentioned Joe Booth (165) as well as three silver medalists – Jamel Hudson (133), Cody Ruggirello (149) and Nick Terdick (157).

The Big Red and the Pride accounted for eight of the 10 champions on the day.  The other two were Columbia’s Eric Fajardo at 174 and Binghamton heavyweight Tyler Deuel.   The Bearcats finished third in the team race, with Army and Columbia rounding out the top five.

Cornell saw success in the “B/Open” tournament as well, picking up six crowns.  Logan David won at 133 as did Alex Cisneros (149), Chris Dowdy (157), Duke Pickett (174), Steve Congenie (197) and Jacob Aiken-Phillips (285).  Also collecting titles were Mike Soria of Buffalo (125), Nick Kelley of Binghamton (141), Alex Dahl of Army (165) and Troy Hembury of Columbia (184).

More coverage from the tournament, including match videos, will be posted in the next few days.

For full brackets and scores, see http://www.trackwrestling.com and search for “NYS Intercollegiate Championships.”

Here are the placewinners for the A and B/Open brackets:

A – 125
1st Place – Jamie Franco of Hofstra
2nd Place – Penn Gottfried of Columbia University
3rd Place – Bricker Dixon of Cornell University
4th Place – David White of Binghamton University
5th Place – Max Soria of University at Buffalo
6th Place – Asher Kramer of Brockport State
7th Place – Enriquez DeJesus of Nassau Community College
8th Place – Jimmy Kaishian of Ithaca College

A – 133
1st Place – Mark Grey of Cornell University
2nd Place – Jamel Hudson of Hofstra
3rd Place – Nick Tighe of Binghamton University
4th Place – Joe Moita of Columbia University
5th Place – Angelo Amenta of Columbia University
6th Place – Logan Everett of Army
7th Place – Justin Farmer of University at Buffalo
8th Place – Alex Gomez of Ithaca College
A – 141
1st Place – Luke Vaith of Hofstra
2nd Place – Matt Bystol of Columbia University
3rd Place – Nick Flannery of University at Buffalo
4th Place – Dylan Caruana of Binghamton University
5th Place – Mark Marchetti of Army
6th Place – Brian Bistis of SUNY Cortland
7th Place – Corey Dake of Cornell University
8th Place – Dominick Giacolone of Ithaca College

A – 149
1st Place – Christopher Villalonga of Cornell University
2nd Place – Cody Ruggirello of Hofstra
3rd Place – Robert Dierna of SUNY Cortland
4th Place – Joe Bonaldi of Binghamton University
5th Place – Brad Mayville of Rochester Institute of Tech.
6th Place – Kevin Strong of Niagara Community College
7th Place – Ryan Tadora of University at Buffalo
8th Place – Alexis Blanco of Nassau Community College

A – 157
1st Place – Brian Realbuto of Cornell University
2nd Place – Nick Terdick of Hofstra
3rd Place – Markus Scheidel of Columbia University
4th Place – Paul Hancock of Army
5th Place – John Northrup of University at Buffalo
6th Place – Tyler Bruce of Niagara Community College
7th Place – Kyle Wade of Nassau Community College
8th Place – Colton Perry of Binghamton University

A – 165
1st Place – Joseph Booth of Hofstra
2nd Place – Craig Eifert of Cornell University
3rd Place – Dylan Palacio of Cornell University
4th Place – Josh Houldsworth of Columbia University
5th Place – Coleman Gracey of Army
6th Place – Chandler Smith of Army
7th Place – Joeseph Cataldo of SUNY Cortland
8th Place – Tory Cain of Rochester Institute of Tech.

A – 174
1st Place – Eric Fajardo of Columbia University
2nd Place – Lou Puca of SUNY Cortland
3rd Place – Brian Harvey of Army
3rd Place – Forfeit Forfeit of Unattached
4th Place – Alex Smith of Army
5th Place – Roy Daniels of Brockport State
6th Place – Owen Scott of Cornell University
7th Place – Frank Affronti of Hofstra
8th Place – Victor Pozsonyi of Hofstra

A – 184
1st Place – Gabriel Dean of Cornell University
2nd Place – Tony Lock of University at Buffalo
3rd Place – Caleb Wallace of Binghamton University
4th Place – Zack Hernandez of Columbia University
5th Place – Scott Bova of SUNY Oswego
6th Place – Nickolas Bellanza of SUNY Cortland
7th Place – Dennis Melendez of Hunter College
8th Place – Tyler Brent of Rochester Institute of Tech.

A – 197
1st Place – Jace Bennett of Cornell University
2nd Place – Bryce Barnes of Army
3rd Place – Cody Reed of Binghamton University
4th Place – Angelo Malvestudo of University at Buffalo
5th Place – Joey Giaramita of SUNY Cortland
6th Place – Chad Obzud of Oneonta State
7th Place – Mathew Booth of Ithaca College
8th Place – Zeal McGrew of Hofstra

A – 285
1st Place – Tyler Deuel of Binghamton University
2nd Place – Jim Donner of Niagara Community College
3rd Place – Lance Moore of SUNY Cortland
4th Place – El Shadai VanHoesen of Niagara Community College
5th Place – Michael Hughes of Hofstra
6th Place – Stephen Snyder of Army
7th Place – Cole Tristram of Brockport State
8th Place – James Benjamin of University at Buffalo

 

B (OPEN) – 125
1st Place – Mike Soria of University at Buffalo
2nd Place – Johnson Mai of Columbia University
3rd Place – Dillon Stowell of Brockport State
4th Place – Sean Badua of USMA Prep School
5th Place – Nathan Santhanam of Army
6th Place – Tyler Walsh of Nassau Community College
8th Place – Kyler Agoney of Brockport State
8th Place – Austin Keough of Alfred State College

B (OPEN) – 133
1st Place – Logan David of Cornell University
2nd Place – Chris Araoz of Columbia University
3rd Place – Kyle Krasavage of Hofstra
4th Place – Mike Lanasa of Stony Brook Wrestling Club
5th Place – Dylan Realbuto of FlWC
6th Place – Jaydon Rice of University at Buffalo
8th Place – Austin Marsico of Army
8th Place – Robert Person of Binghamton University

B (OPEN) – 141
1st Place – Nick Kelly of Binghamton University
2nd Place – Maverick Passaro of Hofstra
3rd Place – Patrick Hogan of FlWC
4th Place – Joshua Kennedy of Cornell University
5th Place – Matt Leshinger of Columbia University
6th Place – Jason Estevez of Unafilliated
8th Place – Eli Bienstock of Cornell University
8th Place – Daniel Palmerino of Brockport State

B (OPEN) – 149
1st Place – Alex Cisneros of Cornell University
2nd Place – Connor Melde of Army
3rd Place – Alec Mooradian of Columbia University
4th Place – Cory Goshkagarian of Hofstra
5th Place – Jahlani Callender of Hofstra
6th Place – Adam Troy of Brockport State
8th Place – Connor David of Cornell University
8th Place – Shane Connolly of Army

B (OPEN) – 157
1st Place – Chris Dowdy of Cornell University
2nd Place – Taylor Simaz of Cornell University
3rd Place – Chad Ryan of Columbia University
4th Place – Joeseph Byrne of SUNY Cortland
5th Place – Kevin Brown of Columbia University
6th Place – Jake Kazimir of Columbia University
8th Place – Muhammed McBride of University at Buffalo
8th Place – Sam Friedfeld of New York University

B (OPEN) – 165
1st Place – Alex Dahl of Army
2nd Place – Anthony Risaliti of Army
3rd Place – Russ Benner of Hofstra
4th Place – Conner Burns of RPI
5th Place – Rrok Ndokaj of University at Buffalo
6th Place – Ryan Therrien of University at Buffalo
8th Place – Troy Taylor of USMA Prep School
8th Place – Jacob George of Cornell University

B (OPEN) – 174
1st Place – Duke Pickett of Cornell University
2nd Place – Jesse Shanaman of Cornell University
3rd Place – Jared Lux of University at Buffalo
4th Place – Austin Weigel of University at Buffalo
5th Place – Jack McKeever of Binghamton University
6th Place – Austin Coniker of Columbia University
8th Place – Josh Reed of SUNY Cortland
8th Place – Patrick Rooney of US Merchant Marine Academy

B (OPEN) – 184
1st Place – Troy Hembury of Columbia University
2nd Place – Michael Alexander of Cornell University
3rd Place – Austin Wilding of Army
4th Place – Liam Korbul of Ithaca College
5th Place – Jack Wedholm of USMA Prep School
6th Place – Nathan Dow of Army
8th Place – McZiggy Richards of FlWC
8th Place – Zachary Baron of Nassau Community College

B (OPEN) – 197
1st Place – Steve Congenie of Cornell University
2nd Place – Matt Idelson of Columbia University
3rd Place – Daniel Choi of Cornell University
4th Place – Stuart Curtis of RPI
5th Place – Michael Fetchet of Columbia University
6th Place – Tom Murray of Unafilliated
8th Place – Scott Votino of USMA Prep School
8th Place – Josh Kettel of FlWC

B (OPEN) – 285
1st Place – Jacob Aiken-Phillips of Cornell University
2nd Place – Trevor Smith of Army
3rd Place – Wyatt Baker of Columbia University
4th Place – Connor Sweeney of Columbia University
5th Place – Brian Walker of US Merchant Marine Academy
6th Place – Mike Silvis of University at Buffalo
8th Place – Dennis Atiyeh of FlWC
8th Place – David Farr of Army

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s