Albany-Bound: Division I and II Qualifiers for the State Tournament

The following are wrestlers who have qualified for the Division I and II State tournament in Albany. We will continue to update this list as more qualifying events finish.

 

DIVISION I

99 Pounds:

Section 1 Champion:

Section 2 Champion:

Section 3 Champion: Kelan McKenna, New Hartford

Section 4 Champion: Tyler Brazinski, Johnson City

Section 5 Champion:

Section 6 Champion:

Section 8 Champion:

Section 9 Champion:

Section 10 Champion: Ryan Brown, Canton

Section 11 Champion:

CHSAA Champion:

PSAL Champion:

 

106 Pounds:

Section 1 Champion:

Section 2 Champion:

Section 3 Champion: Mitchell Woodworth, Fulton

Section 4 Champion: Jimmy Overhiser, Corning

Section 5 Champion:

Section 6 Champion:

Section 8 Champion:

Section 9 Champion:

Section 10 Champion: Mike Brown, Massena

Section 11 Champion:

CHSAA Champion:

PSAL Champion:

 

113 Pounds:

Section 1 Champion:

Section 2 Champion:

Section 3 Champion: Thomas Hill, Fulton

Section 4 Champion: Kyle Kelly, Chenango Forks

Section 5 Champion:

Section 6 Champion:

Section 8 Champion:

Section 9 Champion:

Section 10 Champion: Skylar Cameron, Massena

Section 11 Champion:

CHSAA Champion:

PSAL Champion:

 

120 Pounds:

Section 1 Champion:

Section 2 Champion:

Section 3 Champion: Kevin Paul, Baldwinsville

Section 4 Champion: Cole Ford, Newark Valley

Section 5 Champion:

Section 6 Champion:

Section 8 Champion:

Section 9 Champion:

Section 10 Champion: Konner German, Massena

Section 11 Champion:

CHSAA Champion:

PSAL Champion:

 

126 Pounds:

Section 1 Champion:

Section 2 Champion:

Section 3 Champion: Antonio DeLuco, Rome Free Academy

Section 4 Champion: Jacob Green, Chenango Forks

Section 5 Champion:

Section 6 Champion:

Section 8 Champion:

Section 9 Champion:

Section 10 Champion: Austin Learned, Malone

Section 11 Champion:

CHSAA Champion:

PSAL Champion:

 

132 Pounds:

Section 1 Champion:

Section 2 Champion:

Section 3 Champion: Connor Grome, West Genesee

Section 4 Champion: Richie Burke, Ithaca

Section 5 Champion:

Section 6 Champion:

Section 8 Champion:

Section 9 Champion:

Section 10 Champion: Landon Laughlin, Massena

Section 11 Champion:

CHSAA Champion:

PSAL Champion:

 

138 Pounds:

Section 1 Champion:

Section 2 Champion:

Section 3 Champion: Derrick Gray, Indian River

Section 4 Champion: Nick Bidwell, Johnson City

Section 5 Champion:

Section 6 Champion:

Section 8 Champion:

Section 9 Champion:

Section 10 Champion: Isaiah Perry, Massena

Section 11 Champion:

CHSAA Champion:

PSAL Champion:

 

145 Pounds:

Section 1 Champion:

Section 2 Champion:

Section 3 Champion: JT Romagnoli, CBA/Jamesville-DeWitt

Section 4 Champion: Trevor Hoffmier, Newark Valley

Section 5 Champion:

Section 6 Champion:

Section 8 Champion:

Section 9 Champion:

Section 10 Champion: Jamiel Stapleton, Malone

Section 11 Champion:

CHSAA Champion:

PSAL Champion:

 

152 Pounds:

Section 1 Champion:

Section 2 Champion:

Section 3 Champion: Josh Knapp, Rome Free Academy

Section 4 Champion: Zach Colgan, Johnson City

Section 5 Champion:

Section 6 Champion:

Section 8 Champion:

Section 9 Champion:

Section 10 Champion: Hunter Perrine, Massena

Section 11 Champion:

CHSAA Champion:

PSAL Champion:

 

160 Pounds:

Section 1 Champion:

Section 2 Champion:

Section 3 Champion: Colin Ryan, Carthage

Section 4 Champion: Derek Holcomb, Newark Valley

Section 5 Champion:

Section 6 Champion:

Section 8 Champion:

Section 9 Champion:

Section 10 Champion: Jared Cascanette, Canton

Section 11 Champion:

CHSAA Champion:

PSAL Champion:

 

170 Pounds:

Section 1 Champion:

Section 2 Champion:

Section 3 Champion: Sonny McPherson, Indian River

Section 4 Champion: Isaiah Zimmer, Chenango Forks

Section 5 Champion:

Section 6 Champion:

Section 8 Champion:

Section 9 Champion:

Section 10 Champion: Nate Moose, Canton

Section 11 Champion:

CHSAA Champion:

PSAL Champion:

 

182 Pounds:

Section 1 Champion:

Section 2 Champion:

Section 3 Champion: Shayne Brady, Carthage

Section 4 Champion:

Section 5 Champion:

Section 6 Champion:

Section 8 Champion:

Section 9 Champion:

Section 10 Champion: Joe Ferrera, Massena

Section 11 Champion:

CHSAA Champion:

PSAL Champion:

 

195 Pounds:

Section 1 Champion:

Section 2 Champion:

Section 3 Champion: Ben Honis, CBA/Jamesville-DeWitt

Section 4 Champion: Reggie Williams, Johnson City

Section 5 Champion:

Section 6 Champion:

Section 8 Champion:

Section 9 Champion:

Section 10 Champion: Jeremy Malone, Massena

Section 11 Champion:

CHSAA Champion:

PSAL Champion:

 

220 Pounds:

Section 1 Champion:

Section 2 Champion:

Section 3 Champion: Brian Honsinger, Baldwinsville

Section 4 Champion: Lucas DePofi, Union-Endicott

Section 5 Champion:

Section 6 Champion:

Section 8 Champion:

Section 9 Champion:

Section 10 Champion: Joe Juarez, Malone

Section 11 Champion:

CHSAA Champion:

PSAL Champion:

 

285 Pounds:

Section 1 Champion:

Section 2 Champion:

Section 3 Champion: Trevor Gibbons, Carthage

Section 4 Champion: Andrew Brinser, Union-Endicott

Section 5 Champion:

Section 6 Champion:

Section 8 Champion:

Section 9 Champion:

Section 10 Champion: Nolan Terrance, Massena

Section 11 Champion:

CHSAA Champion:

PSAL Champion:

 

DIVISION II

99 Pounds:

Section 1 Champion:

Section 2 Champion:

Section 3 Champion: Derek Spann, Adirondack

Section 4 Champion: Dean Raymond, Deposit

Section 5 Champion:

Section 6 Champion:

Section 7 Champion: Johnny Devins, Saranac

Section 8 Champion:

Section 9 Champion:

Section 10 Champion: Tanner LaPiene, Ogdensburg Free Academy

Section 11 Champion:

PSAL Champion:

 

106 Pounds:

Section 1 Champion:

Section 2 Champion:

Section 3 Champion: Danny Fox, Dolgeville

Section 4 Champion: Chris Cirigliano, BGA

Section 5 Champion:

Section 6 Champion:

Section 7 Champion: Austin Trombley, Northern Adirondack

Section 8 Champion:

Section 9 Champion:

Section 10 Champion: Brody Sheppard, Ogdensburg Free Academy

Section 11 Champion:

PSAL Champion:

 

113 Pounds:

Section 1 Champion:

Section 2 Champion:

Section 3 Champion: Hunter Richard, Holland Patent

Section 4 Champion: Dylan Wood, Walton

Section 5 Champion:

Section 6 Champion:

Section 7 Champion: Kyler Agoney, Peru

Section 8 Champion:

Section 9 Champion:

Section 10 Champion: Dillon Stowell, Gouverneur

Section 11 Champion:

PSAL Champion:

 

120 Pounds:

Section 1 Champion:

Section 2 Champion:

Section 3 Champion: Mike Boyle, Cooperstown

Section 4 Champion: Nate Hayes, Windsor

Section 5 Champion:

Section 6 Champion:

Section 7 Champion: Ethan Feazelle, Peru

Section 8 Champion:

Section 9 Champion:

Section 10 Champion: Aaron Bush, Gouverneur

Section 11 Champion:

PSAL Champion:

 

126 Pounds:

Section 1 Champion:

Section 2 Champion:

Section 3 Champion: Laken Cook, Ilion

Section 4 Champion: William Koll, Lansing

Section 5 Champion:

Section 6 Champion:

Section 7 Champion: Nick Forget, Peru

Section 8 Champion:

Section 9 Champion:

Section 10 Champion: Josh Wangler, Ogdensburg Free Academy

Section 11 Champion:

PSAL Champion:

 

132 Pounds:

Section 1 Champion:

Section 2 Champion:

Section 3 Champion: Jon Crast, South Jefferson

Section 4 Champion: Tristan Rifanburg, Norwich

Section 5 Champion:

Section 6 Champion:

Section 7 Champion: Austin LaTulip, Saranac

Section 8 Champion:

Section 9 Champion:

Section 10 Champion: Zach Ayen, Gouverneur

Section 11 Champion:

PSAL Champion:

 

138 Pounds:

Section 1 Champion:

Section 2 Champion:

Section 3 Champion: Nick Tighe, Phoenix

Section 4 Champion: Connor Lapresi, Lansing

Section 5 Champion:

Section 6 Champion:

Section 7 Champion: Jordan Bushey, Peru

Section 8 Champion:

Section 9 Champion:

Section 10 Champion: Joey Love, Gouverneur

Section 11 Champion:

PSAL Champion:

 

145 Pounds:

Section 1 Champion:

Section 2 Champion:

Section 3 Champion: Nick Koelmel, Immaculate Heart Central

Section 4 Champion: Frank Garcia, Norwich

Section 5 Champion:

Section 6 Champion:

Section 7 Champion: Codie Gillette, Saranac

Section 8 Champion:

Section 9 Champion:

Section 10 Champion: Robbie Bell, Gouverneur

Section 11 Champion:

PSAL Champion:

 

152 Pounds:

Section 1 Champion:

Section 2 Champion:

Section 3 Champion: Rowdy Prior, Phoenix

Section 4 Champion: Kyle Halladay, Chenango Valley

Section 5 Champion:

Section 6 Champion:

Section 7 Champion: Zachary Myers, Beekmantown

Section 8 Champion:

Section 9 Champion:

Section 10 Champion: Curtis Fuller, Gouverneur

Section 11 Champion:

PSAL Champion:

 

160 Pounds:

Section 1 Champion:

Section 2 Champion:

Section 3 Champion: Tyler Silverthorn, General Brown

Section 4 Champion: Mike Beckwith, Greene

Section 5 Champion:

Section 6 Champion:

Section 7 Champion: James Black, Saranac

Section 8 Champion:

Section 9 Champion:

Section 10 Champion: Cody Allen David, Ogdensburg Free Academy

Section 11 Champion:

PSAL Champion:

 

170 Pounds:

Section 1 Champion:

Section 2 Champion:

Section 3 Champion: Daniel Smith, South Jefferson

Section 4 Champion: Christian Dietrich, Greene

Section 5 Champion:

Section 6 Champion:

Section 7 Champion: Troy Seymour, Peru

Section 8 Champion:

Section 9 Champion:

Section 10 Champion: Andrew Cole, Ogdensburg Free Academy

Section 11 Champion:

PSAL Champion:

 

182 Pounds:

Section 1 Champion:

Section 2 Champion:

Section 3 Champion: Zack Zupan, Canastota

Section 4 Champion: Ryan Marszal, Unatego

Section 5 Champion:

Section 6 Champion:

Section 7 Champion: Gage Bourdeau, Beekmantown

Section 8 Champion:

Section 9 Champion:

Section 10 Champion: Alex Cole, Ogdensburg Free Academy

Section 11 Champion:

PSAL Champion:

 

195 Pounds:

Section 1 Champion:

Section 2 Champion:

Section 3 Champion: Lane Frost, Vernon-Verona-Sherrill

Section 4 Champion: Mark Viviano, BGA

Section 5 Champion:

Section 6 Champion:

Section 7 Champion: Matt Lashway, Northern Adirondack

Section 8 Champion:

Section 9 Champion:

Section 10 Champion: Hunter Ayen, Gouverneur

Section 11 Champion:

PSAL Champion:

 

220 Pounds:

Section 1 Champion:

Section 2 Champion:

Section 3 Champion: Corey Gaffney, General Brown

Section 4 Champion: Ryan Wolcott, Waverly

Section 5 Champion:

Section 6 Champion:

Section 7 Champion: Luke McKee, Peru

Section 8 Champion:

Section 9 Champion:

Section 10 Champion: Mike Mandigo, Gouverneur

Section 11 Champion:

PSAL Champion:

 

285 Pounds:

Section 1 Champion:

Section 2 Champion:

Section 3 Champion: Brandon Fayle, Lowville

Section 4 Champion: Matt Abbott, Windsor

Section 5 Champion:

Section 6 Champion:

Section 7 Champion: Scott Guerin, Northern Adirondack

Section 8 Champion:

Section 9 Champion:

Section 10 Champion: Nate Sarkin, Ogdensburg Free Academy

Section 11 Champion:

PSAL Champion:

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s