Diakomihalis Captures the Super 32 Title as Five Others Place in High School Action; Adam Busiello Strikes Middle School Gold

BY MATT DIANO

One year removed from the heartbreak that witnessed several New York wrestlers come close, but only one Empire Stater (Shayne Brady) make the podium at the 2012 Super 32 Challenge, one could not help but feel that when the NY wrestlers took to the mats this weekend in Greensboro, North Carolina, they would be competing with a chip on their shoulders; a little extra motivation; a need to prove that last year was an exception and not the rule.

With all the dust having now settled in the Coliseum, 2012 has officially been put in the rearview mirror following an amazing collective effort which yielded six top-8 finishes, the second most ever earned by New York in the 14-year existence of the Battle for the Belt. (New York had nine placers in 2009).

Led by 106-pound champion Yianni Diakomihalis (Hilton), the Empire State would also emerge with a runner up finish at 182 (Nicky Hall), a bronze medal showing at 152 (Louis Hernandez), a pair of fourth place finishes (Nick Piccininni at 120 and Vincent Feola at 220), and a seventh place effort from Thomas Dutton at 145 pounds.

Diakomihalis

Diakomihalis entered the tournament as the #3 ranked wrestler in the nation per Flo after winning the 2013 NYS large school title as an eighth grader in the 99-pound weight class. The Hilton star would be nothing short of dominant on Sunday, going 3-0, including back-to-back bonus point performances in the quarter and semifinal rounds to punch his ticket to the title bout.  Kicking off the morning by securing a first period fall over Ohio’s Hunter Lucas via cradle, Diakomihalis would make a huge statement in the semifinals when he upended 2013 Ohio DII state champion Tyler Warner, 14-3, in a clash of the #2 and #3 ranked wrestlers in the country.   The fab frosh would take the title with a methodical 3-0 decision over sixth-ranked Cage Curry of Pennsylvania in a bout that was not as close as the score would indicate.  Scoring a takedown in the first period and then adding an escape in the second, Diakomihalis would never give his Keystone State foe an opportunity to get on the board, racking up a plethora of riding time.  After winning the Middle School crown in 2012,  Diakomihalis becomes only the second New York wrestler to ever win a Super 32 High School title. (Joe Booth in 2007 was the first).

Hall, a fifth-year for coach Scott Green at Wyoming Seminary (PA), would make his home state proud in finishing second at 182.  Because he is considered a postgraduate, the former Longwood standout is not eligible for an individual national ranking.  However, this weekend more than proved that he is among the nation’s elite as he would go on to defeat the #20 wrestler in the land, Stephen Loiseau of Lancaster Catholic (PA), 6-0 in the quarterfinals, before besting 2013 Michigan third place finisher/#19 (@195) ranked, Ty Wildmo (who upset the 11th ranked wrestler in the quarters), to advance to the finals.  In the championship match, the recent North Carolina State commit would give a game effort, constantly looking for his offense.  But alas, a second title for the Empire State would not be in the cards as Hall dropped a 5-2 decision to Zack Zavatsky.  With the #9 ranked Zavatsky headed to Virginia Tech next fall, Sunday’s finals match could have been the commencement of a long ACC rivalry between these two talented competitors.

Taking the long way to the bronze medal would be the defending NYS large school champion from Mepham, Hernandez.  A product of the Ascend Wrestling Club, with his mentor, Craig Vitagliano in his corner, the day would begin with a bit of whimper for the #13 ranked wrestler in the nation.  Pitted in a tight quarterfinal bout against #4 Jake Danishek, Hernandez appeared to be the aggressor for much of the duration, but would be unable to convert on any of his takedown attempts.  With the match deadlocked at 1-1, the three-time Ohio state champion out of Dayton would explode for a controversial takedown in the final half minute and would hold on in the closing seconds to earn the 3-2 decision.  This questionable loss would be the only one of the day for the stud from Nassau County as he would go on to win four consecutive bouts in the consolation bracket, highlighted by a 7-5 decision over the nation’s #3 wrestler, Fox Baldwin (Florida) in the wrestleback semifinals.  Hernandez would also post 10-2 and 8-3 victories over National Prep third place finisher, Toby Hague, and New Jersey fourth place medalist Zack Hertling prior to his aforementioned win over the Floridian.  In the bronze bout, Hernandez would win a low scoring affair, recording the only takedown of the match to secure the 3-2 decision over 2013 Virginia runner up, Jack Bass.

Piccininni would demonstrate the heart and perseverance that has made him a two-time NYS champion for Ward Melville, rebounding from Saturday’s disappointing upset loss in the round of 16 to go 4-1 on Sunday.  Beginning his journey back to a top-four placement with a 3-0 shutout over 2013 Pennsylvania bronze medalist Tyrone Klump of Nazareth, the wrestler from Suffolk would survive a bit of a scare when he was taken into sudden victory by fellow nationally ranked (13th) opponent, Kyle Akins of Illinois.  With the match all knotted up at 3-3, Piccininni would waste little time in making sure he advanced, quickly getting in deep and finishing on the 2013 Illinois state champion.  In the consolation quarters, Piccininni would run into a familiar foe in the person of New Jersey’s Anthony Cefolo.  A 3-0 winner over the Garden State representative two weeks ago at the Iron Horse Invitational, the Ward Melville standout would make it two-for-two against the Hanover Park product, notching an 8-4 decision. The Empire State’s top-ranked junior would pick up his final win of the tournament in the consolation semifinals, defeating fan favorite Troy Gregor, from the host state, 5-1.  In the bout for the bronze, Piccininni would come up just short of third place honors, losing a hard fought 4-3 decision to the nation’s top-ranked wrestler, Sean Russell from Georgia powerhouse Collins Hill.  Russell finished second at the Super 32 last season.

Perhaps the most surprising top-8 finisher for New York would be Feola, who came to the Tar Heel State as a relative unknown, but leaves it as a hot commodity following his 2-2 effort on the final day of competition.  The Walt Whitman High School and Vougar Honors Wrestling Club representative may have raised his stock more than any other Empire Stater this weekend.  A fourth place finisher at the Suffolk County Tournament in 2013 for Walt Whitman, he would lock up a spot on the podium when he jumped out early and then kept his composure late to earn a 5-4 decision in the quarterfinals over LaSalle College High School’s Antonio Pelusi.  However, in the semifinals, 2013 Massachusetts state champion Ian Butterbrodt would have his arsenal from the top position on full display, earning several series of back points to deny the Long Islander a spot in the finals with the 11-1 major decision.  Feola would split his final two bouts of the weekend, sticking his consolation semifinal opponent, 2013 Florida runner up Ben Cruz, in 84 seconds before finding himself on the short end of an 8-3 decision in the third place bout to 2012 Georgia silver medalist, Matthew Moore.

Speaking of stock that continues to skyrocket, Rocky Point’s Dutton had another stellar outing. Two weeks after winning the Iron Horse, the junior who finished fourth in Albany last season, would come up clutch again, posting a .500 record (2-2) on day two in North Carolina to become the second member of his family to finish in the top-8 at this event. (Older brother, Stephen, who currently wrestles for the University of Michigan, was a two-time S32 placewinner, including a runner up showing in 2009).

Dutton’s morning would begin on something of a sour note following an 11- 2 major decision loss to two-time Missouri champion/#8 ranked wrestler in the country, Grant Leeth. However, Dutton would need less than a minute in the consolation bracket to guarantee himself a placement finish, earning the fall at the 58 second mark over 2013 Pennsylvania sixth place finisher, Billy Barnes.  Like Feola, Dutton would split his final two matches of the tournament, losing a 10-3 decision to eventual third place finisher, Nick Bennett of Michigan in the consolation semis, but then putting an exclamation on a solid weekend with a 4-3 decision over two-time New Jersey runner up, Gary Dinmore.  This “w” makes two in a row for Dutton over Dinmore, as he also defeated him by one point (3-2) at the Iron Horse.

Falling just short of the podium, but still very deserving of recognition were the following wrestlers who lost in the round of 12: Vito Arujau (113, Syosset), Vincent DePrez (145, Hilton), and Steven Schneider (170, MacArthur).  All were 2013 large school state silver medalists. Arujau would drop a 1-0 decision to eventual eighth place finisher, Eric Hong (PA); DePrez would be defeated by the fourth place medalist, Micheal Longo of California (6-1); and Schneider would be nipped 2-1 by the seventh placer from Ohio, Seth Williams.

Showing that not only is the present bright, but so too is the future were the following Middle School Division placewinners: Adam Busiello (1st @85), Hector Colom (3rd @100), Michael Gonyea (5th @75), Ivan Garcia (6th @ 70), and AJ Burkhart (6th @95).

With a 1-0 victory over Colorado’s Colton Yapoujian in the title bout, Busiello becomes the first New York State wrestler to win multiple Youth Super 32 titles, after cruising to the crown in 2012.  Yapoujian, who won a Super 32 gold medal in 2011 and placed second last season, entered the tournament as the pound-for-pound #6 junior high prospect on the Flo rankings board.  Busiello is expected to compete on the varsity this season as a seventh grader for coach Nick Garone’s Eastport-South Manor squad.

Colom, who set the school record for victories in a single season as a 7th-grader with 37 (37-5) for Dunkirk, would compile a 5-1 record on the day, opening the tournament with three straight wins, including a 4-2 decision over Flo’s #19 junior High School prospect, Mason Turner of Olathe, Kansas. In fact, the 2013 Section VI 4th place finisher appeared destined to go all the way to the winner’s circle before being tripped up in the semifinals by the 32nd rated youth wrestler, Brian Stuart of Maryland. The 12-year-old superstar would return to his winning ways in the consolation bracket, pitching shutouts in each of his final two bouts of the tournament, including a 3-0 decision in the bronze medal match against Council Rock, PA’s Benjamin Radner.

Notching four pins in his five overall victories would be the Journeymen Wrestling Club protege, Gonyea, who went 5-2 with victories over opponents from Vermont, Ohio, Iowa, Pennsylvania, and Connecticut.  The two opponents who were successful in getting their hands raised against him would later go on to finish 2nd and 3rd overall in the tournament.

Garcia (representing the Apex Wrestling Club) and Burkhart (Waverly) would go a combined 7-6 in rounding out the NYS youth contingent’s performance with their previously noted sixth place finishes.

Congratulations to all NYS placewinners!

FINAL High School BRACKETS

Final Middle School Brackets (free registration required)

After a Championship Year, NY's Top Freshman Yianni Diakomihalis Aims For Even More

Over the next few weeks, we will be discussing some of the top wrestlers in New York for the upcoming campaign.  We started with our #1 Junior High School grappler in the state, Penfield eighth grader Frankie Gissendanner (see link).  The following takes a look at top freshman Yianni Diakomihalis of Hilton High School.  A glance at more ninth graders to watch will be next.

It was a time of celebration at the Times Union Center last February, but Yianni Diakomihalis didn’t scream or pose or run around.

“I just went into relaxed mode,” he said. “I won the state championship and it was over.  A lot of people get really excited in that type of situation, but I kind of shut myself down and relaxed.”

He deserved the relaxation after finishing off a tremendous eighth grade campaign at 99 pounds in which he went 51-0 with 45 victories by bonus points.  In fact, according to the NWCA Scorebook, Diakomihalis won his first 34 bouts by either pin, technical fall or forfeit.

Photo by BV

His domination continued after those first 34 matches and even into the state tournament as he outscored his first three opponents in Albany 31-3 before taking on Syosset’s Vito Arujau in the championship contest.

It was not the first showdown between the eighth grade superstars.  In October of 2012, the two met in an entertaining battle in North Carolina that Diakomihalis won 10-8.

The state title bout was also exciting.  It went to the ultimate tiebreaker, where Diakomihalis grabbed a 3-2 victory and his first state crown.

“Winning the states was a pretty cool thing as an eighth grader,” he said when asked about the victories that stood out most to him over the past few years. “And winning the Super 32 was also really cool. It’s such a big tournament with so many top wrestlers from all over.  It was a big deal to me, especially beating a really good kid in the finals.”

The grappler he beat for the Super 32 title was Oklahoma’s Daton Fix in a 7-1 decision. Fix was a Cadet Triple Crown winner this year, including Fargo titles in Freestyle (113 pounds) and Greco Roman (106) this summer.

Diakomihalis was not in the field at either of those events in North Dakota as he wasn’t old enough to compete this year.  However, he looks forward to challenging himself in the international styles in 2014.

“I practiced a little bit in Freestyle this year, but I was too young for Fargo,” he said. “Next year, I plan to go to the big Freestyle tournaments.”

Fargo is a place where many wrestlers make a name for themselves.  Diakomihalis has already done that, as he is ranked in the top five in the country by both Intermat and Flowrestling in the Class of 2017.

“It’s really nice to see your hard work paying off and other people recognizing your hard work,” Diakomihalis said. “It’s exciting to see your name on those national rankings.”

But he mentioned that there’s work to be done to continue his climb.

“My dad always tells me that the summer is where you pass kids by and get a lot better,” he said. “During the season, everyone’s working hard.  If you put in the work in the summer, you can really pass other guys.”

He said in the “offseason”, he typically practices around five or six days a week, often in “The Garage” at his house, a wrestling room where grapplers such as Vincent, Anthony and Lou DePrez come to train.  In addition, he puts in significant time at the G2 World Wrestling Academy.

“When I’m home, I’m always thinking about wrestling,” Diakomihalis said. “I like watching videos or talking to my dad about wrestling.  When I’m at tournaments, I’m always watching, trying to see what I can learn from the high level guys. I also watch a lot of college wrestling and some of the world championship wrestlers.”

He mentioned Jordan Burroughs, Jordan Oliver and Kyle Dake as three of his favorites.  He also follows Dake’s former teammates as a big fan of the Cornell wrestling team.  [He even sports headgear with a “C” modeled after the equipment worn by Big Red All-American Nahshon Garrett at the NCAA tournament].

So while he enjoys thinking about the next level, his focus is on the high school scene for now.  He made an immediate impact for Hilton as a seventh grader in 2011-12, racking up a 35-3 record at 99 pounds with his only setbacks coming against All-Staters Jon Haas of Spencerport and Bryan Lantry of Wayne.

As an eighth grader, he avenged those losses to Haas, bumping up to 106 pounds to defeat the Spencerport grappler 3-2.  [Haas took third at the state tournament at that weight].

So, how does Diakomihalis improve upon an undefeated, state championship season?

“I’ve gotten bigger and I think I’ve become more explosive,” he said.

Diakomihalis said he may start out at 113 this year, with the current plan to drop to the 106-pound class after Christmas.  But while his weight will be different than last year, his goals are similar.

“I’m definitely looking to win states again,” he said. “That will always be a goal.  But I also want to win big tournaments on the national level.  I’ll be in the high school division of the Super 32 this year, which is huge.  My goal is to win that and then after the season win at FloNationals too.”

If he does all of those things, people around him will likely celebrate. And like in Albany in February, Diakomihalis may then take just a few minutes to relax.

NY's Top Junior High Wrestler Frankie Gissendanner Striving for the Top After Stellar Seventh Grade Season

Over the next few weeks, we will be discussing some of the top wrestlers in New York for the upcoming campaign.  We begin with our #1 Junior High School grappler in the state, Penfield eighth grader Frankie Gissendanner. Stay tuned for more … the freshman class will be next.

Earlier this summer, Frankie Gissendanner opened the Flowrestling website and next to the main story about the top Junior High School wrestlers in the country was a photo of . . . Frankie Gissendanner.

“I was proud of myself when I saw my picture there,” he said.  “I was excited to achieve one of my goals to be nationally ranked, but I was a little surprised too.”

Courtesy of Nikki Gissendanner

The Penfield star may have been a bit surprised, but most of those who watched him in New York last year weren’t shocked at all.  After an offseason in which he seemed to win a championship just about every weekend, Gissendanner had a stellar campaign in his first year on the varsity squad, racking up a 44-6 mark while capturing multiple tournament titles and placing at the toughest in-season event in the Empire State.  And all of this happened as a seventh grader at 126 pounds.

Did Gissendanner expect so much success so quickly?

“I wanted to win a state championship or at least make the top three,” he said of his expectations for the 2012-13 season. “I thought it was possible as a seventh grader.”

He certainly started off with a bang.  On the first weekend of December, Gissendanner went undefeated at the Mark Stephens Classic, earning the Most Outstanding Wrestler award for the lightweights.  It wouldn’t be the last time he nabbed MOW honors. In fact, he did it again more than once, including later that month at the prestigious Top Hat tournament in Pennsylvania when he grabbed an individual title against tough Keystone State opposition.

“It motivated me when I was facing that kind of competition,” Gissendanner said.

He again faced top talent at the Eastern States Classic in January at SUNY Sullivan.  In fact, the 126-pound bracket included more than 10 All-State wrestlers, including four state champions.  Gissendanner was undaunted, going 5-2 and defeating a pair of New York state silver medalists on the way to the podium.

After dropping his quarterfinal bout to now two-time state champion William Koll, Gissendanner rebounded with an 8-4 victory over 2013 state runner up Keanu Thompson.  And then, in the seventh place match, he defeated 2012 New York second placer Justin Cooksey 3-1 in sudden victory.

“When I took seventh at Eastern States, I thought I had a lot of opportunities to win or place at big tournaments,” he said. “I thought I would do well at the state championships.”

But first, he had to get there.  And he got the job done, earning the right to represent Section 5 by winning the SuperSectional title in Division I.  Among his wins at the event was a decision over James Arao of Fairport, who had topped Gissendanner early in the season.  In the championship contest, Gissendanner bested Schroeder’s Rosario Venniro 3-1 in overtime to punch his ticket to the Times Union Center. He was again chosen as the MOW.

“I think my biggest win last year was my Supers match in the finals,” Gissendanner said. “It qualified me for states and I did it against a senior – I took his position.”

He was excited to make his debut in Albany.  But he was less excited about the way things turned out in his first appearance in the state capital as he went 1-2, with his second setback coming at the hands of multiple-time state finalist Dylan Realbuto.

“I choked at states,” Gissendanner said. “I was really nervous. It was definitely a big change. It was so big with so many people, and it was like, ‘wow’. The atmosphere got to me.  I wish I went to states in sixth grade just to see what it was like to know what I was walking into.  But I hadn’t been there before and it was actually my first time being in an arena like that, ever.  It got to me.  But it will help me for the future.”

It may help this fall as he prepares for the upcoming campaign at high quality preseason events, where he said he plans to compete at 132 pounds.

“I’m going to Super 32 and the Journeymen Classic,” he said. “I’ll be ready. I’m really hyped.”

Gissendanner also gets hyped to talk about some of his favorites – Jordan Burroughs, Jon “Bones” Jones and the Iowa Hawkeyes.

“Iowa is my favorite college team,” he said. “Dan Gable was a great coach and I like the Brands brothers.  I like their motto in wrestling and their attitude. I went to see Iowa wrestle Buffalo last year.  That was a lot of fun.”

Gissendanner has fun on the mat, but also as a member of the Junior Varsity football and lacrosse teams.  Even in the other seasons, however, he can’t stay away from the wrestling room, training with the G2 World Wrestling Academy and Titan Worldwide.

The Penfield standout had ambitious goals going into his first varsity season a year ago and he once again has set the bar high as eighth grade approaches.

“I learned last year from the state tournament that every match should be treated like you’re just going live with your partner in the wrestling room,” he said. “You should always be calm and not let the crowd get to you.  This year, I want to win every tournament I step into.  And win every match.”

If he’s able to do that, there’s a good chance Frankie Gissendanner will find his photo on the front page of the national rankings once again. And instead being slotted in the #14 spot nationally, he could be ranked even higher.

Ready for Year 3 at NYWAY: G2's Generous Gift Puts Technology on Track (and More on the Upcoming Season)

The use of certified referees? Check.

The use of uniform technology across all events? Now, that’s possible as well.

After the conclusion of NYWAY’s second year of operations in 2012-13, the organization’s leadership talked about what to focus on to continue to improve in Year 3.  Officiating and technology were high on the list.

With officiating, the leadership agreed to move forward with all certified referees in the coming year.

However, in order to standardize technology, a significant amount of hardware was necessary.  During the discussion on this topic at the NYWAY Retreat this spring, Western Region Director (and co-owner of the G2 World Wrestling Academy) Adam Burgos thought he might have a solution. He excused himself to call his G2 business partner Todd Wheaton, the President at Maven Technologies, a certified electronics recycler.

“We talked about it and I asked Todd if there was something we could do to help,” Burgos said. “A few minutes later he said we could.  I came back into the meeting and told everyone G2 would take care of the laptops and monitors.  You could hear a pin drop.  It wasn’t grandstanding, but about our love of the sport.  I’ve been one of those parents at tournaments over the years, wishing things were going more smoothly and saying if I could help, I would.  This was the chance. It just so happened that we could help fill a need and we jumped at the opportunity.”

Courtesy of G2 World Wrestling Academy

In mid August, 64 laptops and monitors were dropped off by G2 to NYWAY.  And now the improvements in the IT area will begin, including the use of Track Wrestling to assist with registration, event management and more.

“The level of competition brings kids to a tournament, but what keeps families, parents and wrestlers coming back is how well that tournament is run,” Burgos said. “Technology is such a big part of that.”

“By running all of our tournaments through the TrackWrestling system, we are able to not only offer top notch, consistent tournaments, but all of the results automatically enter into a statistical management system so that we will be able to track all the results,” added NYWAY President Clint Wattenberg. “This will enable us to potentially develop leaderboards, rankings, seeding and eventually postseason awards based on these statistics.  We were hoping to trial one region on this system this year, but the incredibly generous gift from Adam [Burgos] and G2 has empowered us as an organization to roll this out statewide this coming season*.”

One place the technology will certainly be useful is at the NYWAY state championships, which will be held on March 15-16, 2014 at Onondoga Community College in Syracuse.  Last year, over 900 wrestlers competed at the event, with representation from all corners of New York.

That competition will signal the end of the season. But there’s a lot to look forward to beforehand, including the kickoff in late December with a pair of events on back-to-back days at SUNY Sullivan in Loch Sheldrake.

First, on December 28, a dual tournament will be held with each of the eight NYWAY regions entering a squad made up of wrestlers from Kindergarten to sixth grade. Then, the following day, an individual tournament will take place in the same location.

However, there will be plenty of participation in other events as well.  For instance, the NYWAY Western Region will take on the Far West Region (essentially a Section 5 vs. Section 6 clash) at the Rochester Riverside Convention Center on September 21.

In addition, NYWAY will send representatives to high level competitions such as the Freak Show in Las Vegas, the Super 32 Challenge in North Carolina, the Junior Mid Cals in the Golden State, the Border Wars in Cleveland and the NUWAY National Duals in Columbus, among others.

“The organization wants to keep providing opportunities for New York wrestlers to get great competition to continue to develop,” Burgos said. “Over the last few years, we’ve seen where we need to improve.  We believe Year 3 of NYWAY will be much better than Year 1 and Year 2 and that the future is bright.  It’s an exciting time to be a parent, a coach and a fan here in New York.”

———————

 

 

* Wattenberg mentioned that individual tournaments may opt out, however, trained pairing directors will be available across the state to assist with the new technology or run the tournaments.

Becoming Bearcats: Hilton Standouts Vincent and Anthony DePrez Discuss Choosing Binghamton

In separate conversations, Vincent and Anthony DePrez were asked why they chose to commit to Binghamton. As often happens with twins, they provided very similar answers.

“The coaches are great,” Vincent said. “I really liked their attitude and the way they run the wrestling program.  The facilities are nice.  There are just a lot of good people there.”

“I really liked the coaches,” Anthony responded. “They are really good people. I liked the way they support the team in wrestling and with their education.  I also liked the wrestling room and the facilities.”

While the pair ended up choosing the same path for college, that wasn’t always a certainty.

“At first, we were looking at different places,” Anthony said.  “But I’m really happy that we both wanted Binghamton and we’ll be going to the same school together.”

According to Vincent, Anthony looked at Bucknell while he considered Army.  But a trip to the Binghamton campus in July had a strong impact on both brothers.

“I knew it was a great place for me right away,” Vincent said. “The visit made me want to make a final choice pretty quickly.”

The DePrez brothers did that, and now they can focus fully on their senior years.

“The pressure is off now,” Anthony said. “No more stress. Now, I can just think about school and wrestling.”

The two have done plenty of wrestling in the offseason, competing at events such as the FloNationals in Pennsylvania, the Athens Duals, Ragin Raisins Duals and NUWAY Summer Championships in New Jersey.

According to Anthony DePrez, the brothers also wrestle during the week at the G2 World Wrestling Academy and at “The Garage” (at the house of teammate and state champion Yianni Diakomihalis).  In addition, they’ve been lifting and doing other training.

All the work is aimed toward a senior year to remember after both Vincent and Anthony (along with younger brother Lou) earned spots at the state tournament in 2013.

Vincent collected his third All-State honor, taking second place for the second year in a row (at 113 and 138 pounds as a sophomore and junior, respectively).  He also nabbed fourth as a freshman at 103 pounds.  Anthony won a bout in Albany in his first appearance at the event, as did then-eighth grader Lou DePrez at 120 pounds.

“It was really nice to have all three of us wrestling there last year,” Vincent said. “Having more people there with you, to be there for you, is pretty cool.”

What would also be “pretty cool” is the one thing Vincent said is missing from his resume.

“This year, my goal is to win a state title,” he said, mentioning that he will likely compete at 145 pounds.  “It’s just about the state title.  That’s what I want.”

Anthony aims to join him on the medal stand, at 152 pounds.

“Last year at states was a cool experience, but it was kind of nerve wracking,” he said. “I think I could have done better and this year, I won’t be nervous.  I’ll relax and wrestle the way I know how.  My goal is to place at least top three.”

In addition to individual achievements, there are high hopes for the Hilton squad.  With four returning state qualifiers and a number of other strong grapplers, the brothers were excited about the team outlook for 2013-14.  (The fourth DePrez brother, Sam, will join the squad as a seventh grader as well).

“I think we can be really good as a dual meet team, maybe ranked close to the top in the state,” Vincent said.

“We have a lot of good wrestlers coming back,” Anthony added. “I think we could have at least six guys go to states this year.”

And then it will be off to the EIWA conference, where the brothers said they expect to compete somewhere between 157 and 174 pounds for the Bearcats.

“I know Binghamton is the right place,” Vincent said. “We’re both really excited.”

———————————————-

Vincent and Anthony DePrez wished to thank their parents, family and all their coaches, including Adam Burgos, Craig Gross and Ilias Diakomihalis.

 

2013 Northeast Youth Duals: Weaver Elite Takes Gold; Dane Heberlein, Jace Schafer and Scott Kropman Honored

It’s not too often that the champions receive a trophy taller than themselves.  But at the fourth Annual Northeast Youth Duals in Hoosick Falls, that’s exactly what happened for the titlewinners from Weaver Elite (Pennsylvania).

“We like to have special awards,” said event organizer Michael LaPorte. “This year, the first place trophy was a seven-footer with a three-foot base.  You see the eyes light up when the kids see it.”

Weaver Elite, Courtesy of Christina Maag

In an event that featured wrestlers from “14 or 15 states”, according to LaPorte, the crown was decided by the slimmest of margins. In the final round on Sunday, a pair of 7-0 teams met in an exciting dual that ended in a tie. However, Weaver Elite took the hardware on the first tiebreaking criterion over New York Elite, a squad run by Superior Wrestling Academy.

“When the first whistle blew before the scheduled starting time of 9:30 on Saturday, we knew we were off to a good start,” LaPorte said. “The competition was great, especially on the second day.  Things tightened up on Sunday and we saw some unbelievable matches. You’d think you’re watching Cornell and Penn State going at it.  The level of competition just blew me away.”

It wasn’t just the championship bout that came down to the wire.  The fifth place meet, won by Olympic over Team Virginia, also ended in a deadlock. In that case, it took five tiebreaking criteria before the winner was determined.

A year ago, Apex NJ Elite took gold at the event, and this time the Garden State squad was third, defeating Team Maine for the bronze.

“The Maine team came in under the radar – I don’t think people knew what to expect from them,” LaPorte said. “They were a great bunch of guys and a great bunch of wrestlers that really impressed me.”

Heberlein with LaPorte, Courtesy Michael LaPorte

In addition to the showing of those squads, there were a number of standout individual performances.  Taking home Most Outstanding Wrestler (MOW) honors was Dane Heberlein of NY Elite, a grappler who competed for Alexander High this season.

“Dane Heberlein is an animal,” LaPorte said. “Weaver Elite was especially adamant about having him as Most Outstanding Wrestler – they were very impressed by the way he wrestled.  He’s an exceptional athlete.  I believe he will be in the small school state finals this year at 99 pounds. He’s that good.”

According to LaPorte, a number of other competitors were in the mix for MOW, including last year’s winner Brian Courtney (G2 World Wrestling Academy) and a few wrestlers who didn’t give up a point, including Anthony Cirillo and Patrick Glory.  Also in the running was Frankie Gissendanner, who was a state qualifier for Penfield at 126 pounds as a seventh grader in 2012-13.

Jace Schafer of Superior Wrestling Academy was the recipient of another honor handed out at the event – the Scott Kropman Never Give Up Award. Kropman, a coach at G2 World Wrestling Academy and tremendous supporter of wrestling, is battling cancer.

It wasn’t the only way Kropman was honored over the weekend. Donations by teams such as the Hoosick Falls Wrestling Club, NY Elite and Team Virginia as well as others in attendance resulted in over $400 to help Kropman with his medical expenses.  In addition, all of the competitors signed the tournament banner for Kropman, who wasn’t able to be there.

“Last year, we had a similar award in honor of [Monroe Woodbury wrestler] Vinny Vespa,” LaPorte said. “Vinny obviously had a full recovery and not only recovered but wrestled this year [and placed at the state tournament].  It really means so much to be able to do something for these guys.  If we can make any difference at all, we’ll give it the old college try to make it happen.  I made a speech and told everyone that before they fall asleep at night to think of Scott Kropman and then fall asleep with good thoughts and hope something positive comes out of it.”

There were many positives during the weekend. And it looks like the 2014 version of the Northeast Youth Duals is on the path to even more good things.  Despite expanding the event to 14 teams this year, LaPorte had to turn squads away.  He said every group verbally committed to returning next summer, along with the strong possibility of some West Coast flavor.

“A team from Gilroy, California wanted to come this year,” LaPorte said. “But the date conflicted with their biggest fundraiser of the year.  My phone rang on Sunday night and it was the California coach asking if we approved a date change for next year so they could be here.  It will be exciting to have some California kids come out and roll with our East Coast kids.  It will raise the level of the event.”

The level was high in 2013.  And LaPorte wished to acknowledge the many people who helped make it happen.

“There were some great people who played important roles,” he said. “Our club secretary Shannon Roberson went beyond the call of duty with things like custom made scorebooks and brochures to make it a great experience for everybody.  Chris Marsh and my brother Paco LaPorte were great.  And it couldn’t happen without the whole community behind me.  It was a true community effort in Hoosick Falls. I appreciate everything the village has done. Because of the efforts of so many and great competition, I think the event was even more well received than in the past.”

 

Weaver Elite – Lineup (*From Weaver Elite Website)

48 Ben Finelli

53 CJ Horvath

58 Evan Maag

63 Nico Nardone

68 Wil Guida

73 Tal Flemming

78 Josh Stahl

85 Cole Handlovic

93 LJ Khan

99 Ben Huber

105 Devon Britton

112 Reed Custer

119 Chase Anklum

126 Aiden Montiverdi

134 Mike Labriola

150 Kade Moisey

Superior Wins Ragin Raisins Duals as NY Teams Celebrate Father's Day Weekend

Photos courtesy of Adam Burgos

Quite a few fathers spent the majority of the holiday weekend inside a gymnasium at Mercyhurst University. And loved every minute of it.

“For me, it’s the best Father’s Day there can be,” said G2 World Wrestling Academy coach Adam Burgos. “I wouldn’t trade it for a tie, a dinner out, a gift card to Home Depot or any other typical gift. None of that compares to being with my son, watching him do something he loves. And then spending time with the rest of my family later in the day.”

Burgos and his squad competed at the Ragin Raisins Duals June 15 and 16, along with quality teams from New York, Pennsylvania, Illinois and Ohio. The event featured 12 squads in both the youth and high school divisions and saw some great competition on Saturday and Sunday.

Capturing the title in the youth bracket was the Empire State’s Superior Wrestling Academy Black. The group went 7-0 over the weekend, earning a 37-21 decision over Ragin Raisins Green in the title bout to win gold.

“We had a very, very competitive all New York team of mostly Superior wrestlers,” said coach Gary Ferro, who led the group along with Ed Schafer. “They put their hearts into it. With each win, the kids kept getting more excited. It was very exciting, with a NY vs. PA final. It was intense and the crowd got into it.”

In the championship round, the first four bouts were decisions, with the Ragin Raisins taking a 9-3 lead. Next on the mat for Superior at 78 pounds was Ethan Ferro, who was set to take on an opponent who had defeated him at the Empire Duals earlier in the spring.

This time, it was different, as Ferro took a sizable lead before recording the pin to tie the dual score at 9 and swing momentum toward New York.

“It was very big for him because it’s an older kid who already beat him this year,” Ferro said of his son. “It meant a lot to him and it really helped the team. It was a great Father’s Day present.”

Superior took over from there, pulling ahead by double digits on the way to victory.

It was the closest match of the event for Superior Black, as the team outscored its opponents by a combined 327-45 in the first six duals. The closest meet prior to the championship was a 31-point victory.

That kind of dominance often comes from a balanced lineup, and that was the case over the weekend. According to Ferro, a number of wrestlers went undefeated – Stevo Poulin (61 pounds), Drew Schafer (84), Dillan Palaszewski (90), Dane Heberlein (98), Mike Venosa (115), Tyler Barnes (135) and Frankie Gissendanner (147). In addition, Ferro said that Jace Schafer (56), Greg Diakomihalis (66), Hammond Raes (106) and Emerson Block (125), all tallied 6-1 records.

At the high school level, one of the host squads, Ragin Raisins Pink, came out on top, besting Lake County, Ohio for the championship.

Placing in the top six for New York were Cobra (third), Superior Black (fourth) and G2 (sixth). G2’s team actually defeated the eventual champions earlier in the competition, 37-23, but finished third in the pool on criteria.

On the youth side, the Empire State was also very well represented as all three squads placed in the top six – Superior Black (first), Super Six (fifth) and Superior Gold (sixth).

The weekend wasn’t only about wrestling, however. On Saturday evening, the Superior wrestlers and their families went to a campground and had a picnic with around 80-90 people.

“It was just a good time, a great time to bond,” Ferro said. “It made it a really special Father’s Day weekend. We love wrestling, so this weekend was a great present.”

Courtesy of Adam Burgos, a number of videos from the event are available, including coach Jason Locke of Ragin Raisins previewing the event, wrestler interviews and a number of heartfelt Father’s Day messages. (Match videos to come).

For the full playlist, see Ragin Raisins Video Link

Here’s a number of wrestlers with Father’s Day wishes:

And event organizer Jason Locke

 

Final Standings – Youth Bracket

1 Superior Black (NY) 37
2 RR Green (PA) 21
3 Gladiator Swords (PA) 34

4 AWC (OH) 22
5 Super 6 (NY) 41
6 Superior Gold (NY) 15
7 Gladiator Shields (PA)45

8 RR Pink (PA) 18
9 Mt Men (PA) 41
10 Lancaster (PA) 19
11 RR Tye Dye (PA)

Final Standings – High School Bracket

1 RR Pink (PA) 29
2 Lake County (OH) 26
3 Cobra (NY) 84

4 Superior Black (NY) 0
5 AWC (OH) 25
6 G2 (NY) 18
7 Excelsior United 35 (NY)

8 North Shore Edge (IL) 29   9 Falconer (NY) 35

10 Roughnecks 9 (NY) 11 RR Purple (PA) 29
12 Superior Gold (NY) 27

Youth Champions – Superior Wrestling Academy Black Roster (as provided by Gary Ferro)

56 – Jace Schafer
61 – Stevo Poulin
66 – Greg Diakomihalis
72 – Brennan Roe
78 – Ethan Ferro
84 – Drew Schafer
90 – Dillan Palaszewski
98 – Dane Heberlein
106 – Hammond Raes
115 – Mike Venosa
125 – Emerson Block
135 – Tyler Barnes
147 – Frankie Gissendanner
160 – Brandon Cousino
180 – Ryan Flaitz
Alternate-Brian Sharkey

Six New Yorkers Win Titles, Over 40 Place at the Ohio Tournament of Champions

 
 
2013 New York state champion Yianni Diakomihalis is very familiar with the top of the podium at the Ohio Tournament of Champions, advertised as the “largest one-day tournament in the world.”

For the third consecutive year, the Hilton standout won a championship at the prestigious event, this time at 110 pounds in the Schoolboy division. The G2 World Wrestling Academy representative was also third in 2010 and second the year before.

But he did more than go undefeated himself.

Diakomihalis, Photo by BV

“Yianni relishes in the experience,” said G2 owner/coach Adam Burgos. “He was running around, keeping track of all our guys. He was doing everything; he’s like a machine. He coached a lot of the kids and then he and his dad coached one of our coaches to a title.”

Burgos was referring to former Spencerport standout and current G2 staff member Mike Collura, who captured first place in the Open Division at 165 pounds with an overtime takedown. According to Burgos, Diakhomihalis and his father manned Collura’s corner during his title bout.

“Mike has been a huge asset to G2 this year, we’re really glad to have him,” Burgos said. “He’s helped out immensely with the kids. He got the itch to compete himself and when he decided to do it, he attacked it. His championship really capped off the weekend for us.”

But Diakomihalis and Collura weren’t alone in bringing gold medals back to the Empire State. A pair of wrestlers from Cobra Wrestling Academy, Dane Heberlein (Cadet 92 pounds) and Nick Jones (Schoolboy 240 pounds), also won their brackets on Saturday.

“Nick [Jones] pretty much always has to go up an age group to compete at tournaments because he’s an eighth grade heavyweight,” said Cobra Wrestling Academy Executive Director Keith Maute.  “He usually has to wrestle against older guys, but this tournament had a solid group of kids for him to compete against and he did very well.”

Heberlein has a bit of experience at the tournament, having placed four times since 2006, including several top four showings. However, it was the first time he won it all.

“It was exciting for Dane because out of all the big tournaments, this is the only one he never won,” Maute said.

Heberlein wasn’t the only New York winner in the Cadet division. In fact, at just one weight class higher, the Empire State boasted another champion – New Hartford’s Kelan McKenna. The 2013 All-State grappler from Section 3 won his second Ohio T of C title in three years, as he earned first place in 2011 and was second at 92 pounds last April.

Another wrestler with some prior history in Columbus is Slate Hill’s Ethan Gallo. A year ago, he grabbed seventh place in the Bantam 80 pound class. Over the weekend he once again entered at that weight and this time, he went all the way to the top, adding another line to his lengthy spring resume. Among his recent accomplishments are capturing titles at the NYWAY State Championships, the Empire Nationals and the Gene Mills Eastern Nationals.

Haas, Photo by BV

Another 13 wrestlers from New York lost just a single bout on Saturday, finishing in the top 3. Those include G2’s Frankie Gissendanner of Penfield at 140 pounds, a champion at this tournament the past two seasons., who was edged 1-0 in the title bout when a penalty point was awarded to his opponent late in the match, according to Burgos.

Gissendanner was one of several state qualifiers who made the finals this weekend in Ohio, along with Spencerport’s Jon Haas (who took third in Albany) and Andrew Shomers of Lewiston Porter. Fellow Section 6 wrestler Hector Colom of Dunkirk also took runner up honors after winning at 90 pounds in 2012.

In addition, a trio of Bantam grapplers, Andrew Filip of New Hampton, Kevin Daskavitz of Lockport and Herman Wooten of Niagara Falls, all went to the finals in their brackets.

In all, New York had over 40 placers at the event, which drew around 3000 wrestlers from all over the country and featured 40 full sized mats of competition.

For the full list of all the top 8 medalists from the Empire State, see below.

With any further additions or changes, please comment below.

Champions
Ethan Gallo, Bantam 80 (Slate Hill)
Yianni Diakomihalis, Schoolboy 110 (Rochester)
Nick Jones, Schoolboy 240 (Dunkirk)
Dane Heberlein, Cadet 92 (Darien)
Kelan McKenna, Cadet 100 (New Hartford)
Mike Collura, Open 165 (West Henrietta)

Second Place

Andrew Filip, Bantam 65 (New Hampton)
Kevin Daskavitz, Bantam 80 (Lockport)
Herman Wooten III, Bantam 95 (Niagara Falls)
Hector Colom, Schoolboy 100 (Dunkirk)
Frankie Gissendanner, Schoolboy 140 (Rochester)
Andrew Shomers, Cadet 135 (Ransomville)
Jon Haas, Elite 112 (Spencerport)

Third Place

Jaden Crumpler, Bantam 45 (Niagara Falls)
Carson Alberti, Midget 60 (East Aurora)
Cooper Kropman, Midget 85 (Rochester)
Benny Baker, Junior 90 (Newark Valley)
Joe Lupisella, Cadet 160 (Webster)
Dennis Ferro, Elite 153 (Great River)

Fourth Place

Jayden Scott, Midget 68 (West Henrietta)
Max Kropman, Junior 72 (Rochester)
Tyler Barnes, Schoolboy 126 (Rock City Falls)
Trevor Hoffmier, Elite 160 (Newark Valley)

Fifth Place

Connor Day, Schoolboy 96 (Elma)
Drew Schafer, Cadet 85 (Marion)
Tito Colom, Cadet 110 (Dunkirk)
Jimmy Leach, Elite 132 (Manorville)

Sixth Place

Caleb Galloway, Midget 76 (Hornell)
Joseph Dixon, Midget 80 (Niagara Falls)
Jace Schafer, Junior 56 (Marion)
Jake Brewer, Cadet 85 (Orchard Park)
Carm O’Donnell, Elite 153 (Angola)

Seventh Place

Colin Bradshaw, Midget 52 (Liverpool)
Greg Diakomihalis, Junior 64 (Rochester)

Tony Kuhn, Open 220 (Sanborn)

Eighth Place

JJ Lucinski , Bantam 40 (Lockport)
Sam Wolf, Junior 90 (Warsaw)
Keagen Case, Junior 95 (Boonville)
Tyler Castro, Junior 125 (Otisville)
Troy Keller, Cadet 100 (North Tonawanda)
Theo Powers, Cadet 105 (Mexico)
Travis Race, Cadet 171 (Fulton)
Collin Pittman, Elite 190 (Spencerport)
Henry Beaman, Open 135 (Niagara Falls)

At the Second Annual NYWAY State Championships Over 900 Wrestlers Compete; Cobra Wrestling Academy Takes Team Title

According to Cobra Wrestling Academy Executive Director Keith Maute, Sunday was a great day.

The fact that he got married was the obvious and most important reason for that sentiment.

But Maute admitted that he took glances at his phone at points during the day for another reason – to check on how his wrestlers were doing at the NYWAY State Championships in Elmira.

The Cobra grapplers gave him a wedding present as the Buffalo-area club captured the team title by a slim two-point margin over Journeymen a year after finishing second in a close race behind G2 World Wrestling Academy (third in 2013).

“I’m really excited that we won,” he said. “I’m really excited for the kids, our club and our section. Last year we lost by a point or two and this year we’re on the flip side of that.  The fact that it was a tight team race makes it exciting for everyone.  It’s really nice to have 20 kids in the finals and another bunch of All-State kids.”

Cobra was led by 10 champions and 10 second placers**, as well as another six bronze medalists.  The champions were: Cooper Gronowski, JJ Lucinski, Justin McDougald, Tyler Bartolomei, Hector Colom, Jacob Brewer, Tito Colom, Jake Weber, Carson Alberti and Dane Heberlein.  The last two, Alberti and Heberlein, won this event last year as well.

But taking the championship this season was a bit different than doing so in the inaugural NYWAY event in 2012.  The tournament had over 930 participants this weekend as opposed to 640 a year ago and had representation from the all corners of New York this time, something that wasn’t quite the case before.

“We were extremely happy with the number of wrestlers we had and especially that we had a cross section from across the state,” said NYWAY President Clint Wattenberg. “We had at least 50 kids from each of the eight regions.  Every region had some champions and it was really a unifying event across the state.”

Courtesy of NYWAY

Making Wattenberg equally excited was the quality of the competition.  For example, a pair of state silver medalists – Vincent DePrez of G2/Hilton and Connor Lapresi of the Finger Lakes Wrestling Club/Lansing squared off in a match won by DePrez in sudden victory in the semifinals in the high school division.  (It was a good weekend to be named DePrez as all four brothers – Vincent, Anthony, Louie and Sam – took first at the event).

In addition to DePrez and Lapresi, many others who competed at the Times Union Center in late February also took part. In fact, the 113-pound bracket in Division 6 included All-Staters Ryan Hetrick and Kelan McKenna as well as Eastern States champion Chris Cuccolo. And none of those accomplished wrestlers came out on top; instead it was 30-plus match winner Blake Abbey of Corning (who won this tournament at 103 pounds in 2012).

Similarly, the younger divisions featured wrestlers who have placed and won prestigious youth tournaments across the country.  Some of those picked up their second straight NYWAY State championship, including (in Division 2) Waverly’s Bryce Bailey, G2’s Jayden Scott, the previously mentioned Carson Alberti and Lockport’s JR Leuer; in Division 3 Stevo Poulin of Journeymen and Myles Griffin of Mexico and in Division 4 Journeymen’s Michael Gonyea and Dillan Palaszewski as well as Orion Anderson and Benny Baker.  (Repeat gold medalists in Divisions 5 and 6 were Dandre Norman of Edge, Andrew McFarland of Carthage and the previously discussed Dane Heberlein and Blake Abbey).

Courtesy of NYWAY

For the full list of placers from first to fourth in each division and weight, see here.

While this weekend’s action at the First Arena in Elmira represented the largest event on NYWAY’s calendar, Wattenberg stressed that the second-year organization is much more than just a state championship tournament.

“It was a great, but it’s only a small part of our mission,” Wattenberg said. “We’re dedicated to creating continuity and direction for New York wrestling.  It’s all about the lifecycle of developmental wrestling and tying it all together at the youth, high school and college levels.  We want to find out where we’re losing people and try to help fill those gaps.  We think one of the critical pieces of the development puzzle in New York is in modified wrestling.  That’s why having Division 5 (middle school and some freshmen) as our biggest division at this event was encouraging.  New York continues to lose modified programs or have the mat time cut down significantly.  We feel that this is a role we can fill in the state, helping develop wrestlers that aren’t getting what they need through modified programs.”

Of course, it’s no secret that wrestling is losing more than the modified level.  The IOC’s decision to drop the sport from the 2020 Olympic Games is fresh on the minds of fans and Wattenberg said all $600 of total proceeds from the sales of programs will be donated to the ‘Keep Wrestling in the Olympics’ movement.

In addition, a portion of every online NYWAY transaction this season has been allocated to the President’s Fund, which is dedicated to strengthening and advancing college wrestling.  According to Wattenberg, that money will be “spread around to not only strengthen current programs in New York but to encourage additional schools in the state to start new wrestling programs.”

The link with the college level of wrestling wasn’t hard to see over the weekend.  On Saturday night, Cornell All-Americans Kyle Dake, Steve Bosak and Mike Nevinger attended the event, signing autographs and talking with participants and fans.

Meanwhile, some of their peers were on the mat – as referees.

Photo by John Drew

“It’s core to our mission to reintegrate college wrestlers into youth wrestling to help the next generation,” Wattenberg said. “Having a group of officials being college age wrestlers, along with veterans as the head officials, helps keep that development cycle going and makes the wrestling community stronger.  That’s the reason we like to stick to that format, but we are trying to integrate some other experienced officials as well.  As a whole, the feedback on the structure and set up of the tournament was positive.”

And so the second NYWAY season came to a close with Cobra standing on the top step.   While Maute kept tabs on the day’s events from his wedding, he expects to be in attendance in 2014 to help his club defend its crown.

“This tournament grew so much in just one year,” Maute said. “It’s awesome that there were almost 1000 kids there this year. Hopefully next year it will be 1300 wrestlers or even more.”

—————————————————————————

Wattenberg wished to thank the NYWAY Board of Directors, especially the state tournament committee (Kristine Maslin, Adam Burgos, Kevin Lucinski, Mel Cutrie) for their time and dedication and for making decisions with “best intentions to provide opportunities and create a level playing field.”  He also wished to thank Eric Padelford for setting up the technology portion of the event, especially on short notice.

 

**Some of the Cobra wrestlers, according to Maute, weren’t listed under Cobra in the brackets

NYWAY State Championships – Top Placewinners for Each Division and Weight

The following is the list of top finishers in all Divisions and Weight Classes for the 2013 NYWAY State Championships. Over 925 wrestlers participated in the event in Elmira, New York, with representation from all around the Empire State.

We will provide a full recap of the event, so please check back.

Full brackets and results can be found at http://www.trackwrestling.com. (Search for NYWAY)

Division 1 – 37 Pounds
1st Place – JJ Lucinski of Lockport Kids Club
2nd Place – Zoey Jewett of General Brown Mighty Lions
3rd Place – Russell Maddox of Tioga
4th Place – Decklan Mckee of Waverly

D1 – 40
1st Place – Caleb Cole of Unatego
2nd Place – Cooper Mower of Ilion
3rd Place – Cameron Granger of Waverly
4th Place – Gary McDowell of Unattached

D1 – 43
1st Place – Cooper Gronowski of COBRA WRESTLING ACADEMY
2nd Place – Lucas Mason of Canisteo
3rd Place – Aiden Shufelt of Unattached
4th Place – Mason Brown of Phoenix

D1 – 46
1st Place – Gavin Bob of Canisteo
2nd Place – Kolton Kelly of Camden
3rd Place – Aidan Gillings of Newfane
4th Place – Quinn Hoppel of LOWVILLE WRESTLING CLUB

D1 – 49
1st Place – Rylan Padleford of NY Titan Wrestling Club
2nd Place – Chase Nevills of Copenhagen
3rd Place – Nathanial Higgins of IHC Cavaliers
4th Place – Jackson Koppers of Unattached

D1 – 52
1st Place – Ryder Machado of Underground
2nd Place – Caden Bellis of Unattached
3rd Place – Tavian Camper of Copenhagen
4th Place – Evan Fort of Gowanda

D1 – 56
1st Place – Zak Ryder of Underground
2nd Place – Kieran Cullen of Journeymen
3rd Place – Brady Lynch of Indian River Pee Wee Wrestling
4th Place – Te`Shaun Matthews of NFPC

D1 – 60
1st Place – Cade Allen of Canisteo
2nd Place – Shey Williams of Lockport Kids Club
3rd Place – PJ Duke of Unattached
4th Place – Jaylon Yearwood of Union Endicott

D1 – 65
1st Place – Isaac Gibson of South Lewis
2nd Place – Ryan Burton of Underground
3rd Place – Ryley Monica of SOUTH JEFFERSON
4th Place – Gage LaPlante of Tonawanda

D1 – 75
1st Place – Elijah Diakomihalis of G2 World wrestling Academy
2nd Place – Dominic Dunstan of NWAA
3rd Place – Mason Maring of Unattached
4th Place – Rocky Files of Central Square

D2 – 43

1st Place – JR Leuer (Lockport Kids Club)

D2 – 46
1st Place – Jayden Crumpler of NFPC
2nd Place – Landon Machado of Underground
3rd Place – Xavier Dejesus of Unattached
4th Place – JR Leuer of Lockport Kids Club

D2 – 49
1st Place – Bryce Bailey of Waverly
2nd Place – Trevor Tufano of Unattached
3rd Place – Michael Santore of Journeymen
4th Place – Joseph Florence of Thorobred

D2 – 52
1st Place – Colin Bradshaw of Phoenix
2nd Place – Jake Daly of Brockport
3rd Place – Garrett Skeens of Waverly
4th Place – Logan Reynolds of Gouverneur

D2 – 55
1st Place – Braidon Woodward of Canisteo
2nd Place – Myles Gronowski of COBRA WRESTLING ACADEMY
3rd Place – Ethan Dibble of Thorobred
4th Place – John Chamberlain of IHC Cavaliers

D2 – 58
1st Place – Carson Alberti of Unattached
2nd Place – Joey Rumola of Unattached
3rd Place – Tristan Petretti of SWR
4th Place – Teddy Raes of Midlakes

D2 – 61
1st Place – Carter Schubert of Superior
2nd Place – Dominck Algieri of Blue Wave
3rd Place – Trent Reid of COBRA WRESTLING ACADEMY
4th Place – Maddox Browning of Gowanda

D2 – 64
1st Place – Caden Granger of Waverly
2nd Place – Rocco Camillaci of G2 World wrestling Academy
3rd Place – Andrew Filip of Underground
4th Place – Anthony McMillen of Unattached

D2 – 67
1st Place – Brady Unger of Unattached
2nd Place – Trayton Tupper of Gouverneur
3rd Place – Aaron Briones of SOUTH JEFFERSON
4th Place – Anthony Cooper of Midlakes

D2 – 70
1st Place – Jayden Scott of G2 World wrestling Academy
2nd Place – Matthew Mahoney of Unattached
3rd Place – Josh Durant of The Square
4th Place – Bryson Vabdunk of Whitney Point Youth Wrestling Club

D2 – 75
1st Place – Nicholas Rogers of IHC Cavaliers
2nd Place – Zachary Duessler of IHC Cavaliers
3rd Place – AJ Fricchione of Underground
4th Place – Brian Bielec of COBRA WRESTLING ACADEMY

D2 – 80
1st Place – Ethan Gallo of Unattached
2nd Place – Sam Ricci of Victor
3rd Place – Evan Day of Hoosick Fall Wrestling Club
4th Place – Kevin Daskavitz of Lockport Kids Club

D2 – 88
1st Place – Colton Simpson of LOWVILLE WRESTLING CLUB
2nd Place – Jake Whitmore of Indian River Pee Wee Wrestling
3rd Place – Gabriel Monroe of Thorobred
4th Place – Simon Lingle of Newfane

D2 – 100
1st Place – Hunter John of Gowanda
2nd Place – Frank Carino of RPEEWC
3rd Place – Aidan Pendergrast of Unattached
4th Place – Tyler Beeman of Unattached

D2 – HWT
1st Place – Ryan Stein of NY Titan Wrestling Club
2nd Place – Logan Ramadan of Grand Island
3rd Place – Matthew Jansen of Midlakes
4th Place – Bryce Benedict of Gowanda

D3 – 51
1st Place – Andrew Brown of Unattached
2nd Place – Lucas Randisi of Superior
3rd Place – Austin West of LOWVILLE WRESTLING CLUB

D3 – 55
1st Place – Jace Shafer of Superior
2nd Place – Gavin Henrikson of Blue Wave
3rd Place – Antoine Walker of COBRA WRESTLING ACADEMY
4th Place – Evan Hewett of Underground

D3 – 59
1st Place – Dante Geislinger of Unattached
2nd Place – Andy Lucinski of Lockport Kids Club
3rd Place – Joe Scheeren of Journeymen
4th Place – Mason Drew of Unattached

D3 – 62
1st Place – Stevo Poulin of Journeymen
2nd Place – Majai Coubles of Brockport
3rd Place – Micah Roes of LOWVILLE WRESTLING CLUB
4th Place – Ryan Daly of Brockport

D3 – 65
1st Place – Myles Griffin of Mexico Wrestling Club
2nd Place – Darren Ketcham of RPEEWC
3rd Place – Mason Bush of Ilion
4th Place – Lucase Riley of Elmira

D3 – 68
1st Place – Zach Redding of RPEEWC
2nd Place – Nicky Fea of Unattached
3rd Place – Drake Dille of Elmira
4th Place – Ryan Nugent of Newfane

D3 – 71
1st Place – Jalen McCarty of Waverly
2nd Place – Logan Sciotto of RPEEWC
3rd Place – Aidan Cullen of Journeymen
4th Place – Marek Bush of Ilion

D3 – 75
1st Place – Brock Del Signore of Journeymen
2nd Place – Ethan Ferro of Thorobred
3rd Place – Joshua Post of Thorobred
4th Place – Jacob Payne of Falconer Wrestling Club

D3 – 80
1st Place – Justin McDougald of COBRA WRESTLING ACADEMY
2nd Place – Dean Shambo of Mexico Wrestling Club
3rd Place – Ethan Stotler of Waverly
4th Place – Jason Pittman of G2 World wrestling Academy

D3 – 85
1st Place – Anthony Rasmussen of SOUTH JEFFERSON
2nd Place – Mitchell Tyler of Gouverneur
3rd Place – Jacob Scibek of Unattached
4th Place – Joseph Dixon of NFPC

D3 – 90
1st Place – Ian Bogardus of Fulton Wrestling Club
2nd Place – Adam Hermanson of Copenhagen
3rd Place – Peter Marion of Blue Wave
4th Place – Ryan Martin of Brockport

D3 – 95
1st Place – Keagen Case of Adirondack Wrestling Club
2nd Place – Hunter Mckenna of Journeymen
3rd Place – Bryson Solomon of NFPC
4th Place – Cuinn Burlingham of Fulton Wrestling Club

D3 – 100
1st Place – Hunter Edwards of DAWGS
2nd Place – Husdons Evingham of Canisteo
3rd Place – Duncan Zubrzycki of Copenhagen
4th Place – Brock Johnson of Falconer Wrestling Club

D3 – 110
1st Place – Zackery Goolden of Canton
2nd Place – Noah Kennedy of Thorobred
3rd Place – Kody Miller of Union Endicott
4th Place – Tyler Pelech of RPEEWC

D3 – 125
1st Place – Christopher Alberti Iii of The Square
2nd Place – Brandon Fafulovic of Unattached
3rd Place – Matthew Woodworth of Fulton Wrestling Club
4th Place – Colton Briggs of NY Titan Wrestling Club

D3 – HWT
1st Place – Benjamin Bowen of Carthage Wrestling Association
2nd Place – Sean Prunty of Unattached
3rd Place – John Robyck of Elmira
4th Place – Christopher Geer of Thorobred

D4 – 60
1st Place – Tyler Bartolomei of COBRA WRESTLING ACADEMY
2nd Place – Logan Lauck of Unattached

D4 – 65
1st Place – Greg Diakomihalis of G2 World wrestling Academy
2nd Place – Mike Alberti of Unattached
3rd Place – Dawson Mower of Ilion
4th Place – Dylan Allman of Journeymen

D4 – 70
1st Place – Michael Gonyea of Journeymen
2nd Place – Nathan Lehr of Unattached
3rd Place – Max Kropman of G2 World wrestling Academy
4th Place – Bradley Cheek of Canisteo

D4 – 75
1st Place – Christian Kee of Mexico Wrestling Club
2nd Place – Ryan Burgos of G2 World wrestling Academy
3rd Place – John Tyler of Unattached
4th Place – Matthew Muhlbauer of Tonawanda

D4 – 80
1st Place – Orion Anderson of Unattached
2nd Place – Dylan Callahan of Journeymen
3rd Place – John Worthing of Owego Youth Wrestling
4th Place – Owen Kissell of COBRA WRESTLING ACADEMY

D4 – 85
1st Place – Dillan Palaszewski of Journeymen
2nd Place – Kyle Greene of South Lewis
3rd Place – Wyatt Smith of Midlakes
4th Place – Malachy Farrell of G2 World wrestling Academy

D4 – 90
1st Place – Benny Baker of Unattached
2nd Place – Cory Day of COBRA WRESTLING ACADEMY
3rd Place – Matthew Reese of Elmira
4th Place – Tyler Mitchell of G2 World wrestling Academy

D4 – 95
1st Place – Sam Deprez of G2 World wrestling Academy
2nd Place – Zachary Lawrence of Journeymen
3rd Place – Connor Greiner of Underground
4th Place – Jack Bokina of RPEEWC

D4 – 100
1st Place – Hector Colom of COBRA WRESTLING ACADEMY
2nd Place – Taylor Philpotts of vvs youth wrestling
3rd Place – Deven Lampron of DAWGS
4th Place – Jonathan Lillie of SOUTH JEFFERSON

D4 – 105
1st Place – Kadden Brown of Indian River Pee Wee Wrestling
2nd Place – John Carl Petretti of SWR
3rd Place – Vincent Catanzaro of COBRA WRESTLING ACADEMY
4th Place – Nathan Elliot of Penn Yan

D4 – 112
1st Place – Dylan Greer of Pine Bush
2nd Place – Charlie Mahon of Elmira
3rd Place – Eoghan Sweeney of Journeymen
4th Place – Lance Evans of NFPC

D4 – 120
1st Place – Tyler Barnes of Journeymen
2nd Place – Connor Fredericks of Titletown FC
3rd Place – Korey Brown of Indian River Pee Wee Wrestling
4th Place – Gabe Mastrangelo of Marcellus

D4 – 130
1st Place – Brennan Slater of Norwich
2nd Place – Steven Hark of Ken-Ton
3rd Place – Micah Kelly of LOWVILLE WRESTLING CLUB
4th Place – Gaven Thornton of Canton

D4 – 140
1st Place – Raymond Leach of Unattached
2nd Place – David Mirabella of Ken-Ton
3rd Place – Richie Snyder of Hornell
4th Place – James Bundy of Owego Youth Wrestling

D4 – 155
1st Place – Steven Daskavitz of Lockport Kids Club
2nd Place – Dominic Salerno of Thorobred
3rd Place – Roger Weber of Indian River Pee Wee Wrestling

D4 – 170
1st Place – Harrison Williams of Unattached
2nd Place – Dominic Brown of Ken-Ton

D4 – HWT
1st Place – James McVay of NWAA

D5 – 75
1st Place – Matthew Garland of SOUTH JEFFERSON

D5 – 81
1st Place – Jacob Brewer of COBRA WRESTLING ACADEMY
2nd Place – Lucas King of Unattached
3rd Place – Drew Shafer of Superior
4th Place – Seth Kerscher of Ken-Ton

D5 – 87
1st Place – Dylan Walker of Unattached
2nd Place – Trent Nadeau of COBRA WRESTLING ACADEMY
3rd Place – Jeffrey Gress of Unattached
4th Place – Oscar Lainez of Unattached

D5 – 93
1st Place – Dane Heberlein of COBRA WRESTLING ACADEMY
2nd Place – Connor Day of COBRA WRESTLING ACADEMY
3rd Place – Aj Burkhart of Waverly
4th Place – Ian McKenna of vvs youth wrestling

D5 – 99
1st Place – Derek St. James of G2 World wrestling Academy
2nd Place – Hammond Raes of G2 World wrestling Academy
3rd Place – Dylan Arena of COBRA WRESTLING ACADEMY
4th Place – Jordan Walker of Unattached

D5 – 105
1st Place – Theo Powers of Pheonix
2nd Place – Brandon Gould of Finger Lakes Wrestling Club
3rd Place – Parker Kropman of G2 World wrestling Academy
4th Place – Vincent Falvo of COBRA WRESTLING ACADEMY

D5 – 111
1st Place – Tito Colom of COBRA WRESTLING ACADEMY
2nd Place – Michael Venosa of Superior
3rd Place – Max Tempel of NY Titan Wrestling Club
4th Place – Jacob Smeader of Unattached

D5 – 118
1st Place – Andrew McFarland of Carthage Wrestling Association
2nd Place – Kobe Garrehy of Finger Lakes Wrestling Club
3rd Place – Zachary Burke of Unattached
4th Place – Anthony Argentieri of COBRA WRESTLING ACADEMY

D5 – 125
1st Place – Louie Deprez of G2 World wrestling Academy
2nd Place – Nicholas Gaiser of COBRA WRESTLING ACADEMY
3rd Place – Madison Hoover of Unattached
4th Place – Jacob Peru of Falconer Wrestling Club

D5 – 132
1st Place – Nathan Grubham of Finger Lakes Wrestling Club
2nd Place – Grant Frederick of Unattached
3rd Place – Luke Rogers of General Brown Mighty Lions
4th Place – Sean Galla of Titletown FC

D5 – 139
1st Place – Aj Aeberli of Unattached
2nd Place – Kevin Parker of Journeymen
3rd Place – Jordan Kayes of Prescott
4th Place – Tim Holden of Fulton Wrestling Club

D5 – 146
1st Place – Tyler Green of Unattached
2nd Place – Collin Flynn of Fulton Wrestling Club
3rd Place – Ethan Wormuth of Unattached
4th Place – David Crow of Thorobred

D5 – 153
1st Place – Jason Hoffman of Journeymen
2nd Place – Adam Gullo of COBRA WRESTLING ACADEMY
3rd Place – Michael Spallina of COBRA WRESTLING ACADEMY
4th Place – Dylan Gifford of Unattached

D5 – 160
1st Place – Gavin Kovalik of General Brown Mighty Lions
2nd Place – Addison Grosbeck of NY Titan Wrestling Club
3rd Place – Kenneth Dean of Byron-Bergen
4th Place – Jordan Ringer of Gowanda

D5 – 170
1st Place – Travis Race of Fulton Wrestling Club
2nd Place – Mike Daskavitz of COBRA WRESTLING ACADEMY
3rd Place – Jonathan Duryea of Elmira
4th Place – Chase Toal of Byron-Bergen

D5 – 185
1st Place – David Hernandez of NFPC
2nd Place – Christopher Singleton of Unattached

D5 – HWT
1st Place – Zachary Gifford of Unattached
2nd Place – Alex German of Unattached
3rd Place – Nick Jones of COBRA WRESTLING ACADEMY
4th Place – Thomas Randall of South Lewis

D6 – 113
1st Place – Blake Abbey of Unattached
2nd Place – Kelan McKenna of vvs youth wrestling
3rd Place – Christopher Cuccolo of Pine Bush
4th Place – Ryan Hetrick of COBRA WRESTLING ACADEMY

D6 – 119
1st Place – Dandre Norman of EDGE
2nd Place – Ryan Burns of COBRA WRESTLING ACADEMY
3rd Place – Christopher Meloni of Unattached
4th Place – Tristan Canova of Unattached

D6 – 126
1st Place – Nick Garone of Unattached
2nd Place – Eric Januszkiewicz of Unattached
3rd Place – Mitchell Woodworth of Fulton Wrestling Club
4th Place – Gabe Naviasky of NY Titan Wrestling Club

D6 – 133
1st Place – Richard Burke of Finger Lakes Wrestling Club
2nd Place – Shawn Widrick of LOWVILLE WRESTLING CLUB
3rd Place – Jack Welsh of Unattached
4th Place – Alec Rowsam of Unattached

D6 – 139
1st Place – Sean Romanski of NY Titan Wrestling Club
2nd Place – Hobie Strassner of G2 World wrestling Academy
3rd Place – Danny Murphy of Unattached
4th Place – James Matias of RPEEWC

D6 – 145
1st Place – Vincent DePrez of G2 World wrestling Academy
2nd Place – Jamiel Stapleton of Unattached
3rd Place – Connor Lapresi of Finger Lakes Wrestling Club
4th Place – Austin Hulse of Unattached

D6 – 152
1st Place – Anthony DePrez of G2 World wrestling Academy
2nd Place – Skylar Kropman of G2 World wrestling Academy
3rd Place – Jimmy Devine of NY Titan Wrestling Club
4th Place – Brian Westerdahl of COBRA WRESTLING ACADEMY

D6 – 162
1st Place – Trevor Allard of Mexico Wrestling Club
2nd Place – Mark Stucke of COBRA WRESTLING ACADEMY
3rd Place – Dan Woughter of Finger Lakes Wrestling Club
4th Place – Kyle Ross of Falconer Wrestling Club

D6 – 172
1st Place – Jake Weber of COBRA WRESTLING ACADEMY
2nd Place – Danny Khomitch of Byron-Bergen
3rd Place – Joseph Russo of Unattached
4th Place – Garrett Davis of NY Titan Wrestling Club

D6 – 184
1st Place – Andrew Cole of Ogdensburg Youth Wrestling Association
2nd Place – Rob Cuomo of Unattached
3rd Place – Douglas Els of Unattached
4th Place – Marquis Buchanan of COBRA WRESTLING ACADEMY

D6 – 198
1st Place – James Bethel of Unattached
2nd Place – Tim Flower of Unattached
3rd Place – Chris Tangora of NY Titan Wrestling Club
4th Place – Jake Pehnollow of Falconer Wrestling Club

D6 – 220
1st Place – Connor Calkins of Unattached
2nd Place – David McKee of Unattached
3rd Place – Sean Ferguson of RPEEWC
4th Place – Adam Groesbeck of NY Titan Wrestling Club

D6 – 288
1st Place – Dylan Ashwood of Indian River Pee Wee Wrestling
2nd Place – Alex Ruiz of Clarence Wrestling Club