Section 1 Preview: Alex Delacruz Looks to Repeat in Albany; Who Else Will Threaten for the Top Spot on the Podium?

New York Wrestling News has been previewing Sections throughout the state in recent weeks.  For the list of articles already published, see the end of this story.  The following discusses Section 1.

Division I

Last year, Section 1 was the king of New York when it came to the 120 pounds, with NYS champions in both Division I (Alex Delacruz of Ossining) and Division II (Trey Aslanian of Edgemont).

On the large school side, it was much more than Delacruz, however.  In fact, the winner of the Section 1 crown was state fourth placer John Muldoon of Pearl River, who owned a pair of victories over Delacruz during the season.  In addition, North Rockland’s Blaise Benderoth captured multiple victories at the Times Union Center.  And that doesn’t even include Arlington’s Nick Tolli, a wrestler who impressed at the Eastern States (taking fifth), before an injury ended his campaign early.

This year, these talented competitors are likely to spread out in weight, giving Section 1 state title threats at many classes.

“Every one of those guys is very high level,” said North Rockland coach Jeff Swick. “We can do really well at the state tournament as a Section with those guys in different weights.  We know whoever we’re sending to the tournament can win a lot of matches there.”

Let’s take a quick look at those members of the 120 pound class in 2013:

Alex Delacruz (Ossining) – The state champion racked up 38 wins a year ago, rebounding from his 10-7 loss to Muldoon at the qualifier with an overtime triumph over the Pearl River grappler in the semifinals in Albany.  He followed with an 11-7 victory over Steve Michel of Lancaster to capture gold at the Times Union Center and saw offseason mat time at events such as the Disney Duals and the Journeymen Classic.  He will likely be at 126 pounds this season.

John Muldoon (Pearl River) – The future SIUE Edwardsville wrestler earned All-State honors after a 46-win season.  He took second at the Eastern States and plans to go higher on the medal stand this year at 132 pounds.

Blaise Benderoth (North Rockland) – Benderoth, a multi-time state qualifier, had a strong season, with over 40 wins and a third place showing at the Eastern States. He will make a significant weight jump in 2013-14, according to his coach.

“Blaise grew a lot in the offseason and put on a lot of weight – good weight,” Swick said. “He worked hard with assistant coach John Hoke to put on a ton of muscle.  He’ll probably wrestle at 145 – he’s much bigger than last year.  He did a lot of wrestling in the offseason, working out four days a week, wrestling two or three days a week. He made big gains and I see him on the state podium – high on the podium.”

Nick Tolli (Arlington) – Tolli was 33-3 before his season was cut short due to injury.  He’s looking to make up for lost time, likely at 132.

“Tolli was having a great season until he got hurt,” Swick said. “I definitely think he could have done well at the state tournament.”

Those were all 120 pounders a year ago.  One wrestler Swick thinks could be effective at that weight this year is Jon Errico of Byram Hills.

“If Errico is a full ’20’ pounder, he can do very well at the state tournament,” Swick said. “He’s very, very tough.”

Errico was the Section silver medalist at 106 last season.  North Rockland’s Derek DiMarsico was also a runner up — at 113.  He will also be a contender after winning over 35 matches as a sophomore.

DiMarsico’s teammate Matt Caputo is another wrestler who is sure to make waves in 2013-14.  A two-time state placer, Caputo had a stellar 11th grade year, with 54 wins and a fifth place position on the medal stand in Albany at 138.

“Matt’s expectation is to be at the top of the podium,” Swick said. “He has worked really hard his whole career. He’s been on the podium before and wants to get to the top.  He’s a strong kid who could be at 38 or 45, but I would think 38 come states. You can see in the light middleweights, it’s pretty tough in our Section. There are no easy roads and there’s no wiggle room.”

That’s seems to be the case, especially when you factor in the return of last year’s 132 pound Section 1 champion Liam Erickson of Brewster and the third placer in that bracket, Ben Ettlinger of Fox Lane.

“Ettlinger is right in there,” Swick said. “He split with [state qualifier] Jake DiMarsico last year.  He’s been all-section for years and been right there with everyone, but hasn’t won the Section title.  He’s a very tough kid who will be a handful whatever weight he goes.” (Rumor has it, he’ll be up a few weights).

We haven’t forgotten about Ettlinger’s teammate Frank Surace, who was fourth at 138 a year ago, or the wrestler who beat Surace in the bronze match, Larry Courtien of Somers. And the second and third placers at 145 in 2013, Brad Marvin of Ketcham and Mitch Klein of Horace Greeley could be primed for big seasons as well.

 

The Upperweights

Moving into the upperweights, a pair of returning Section gold medalists return – Tappan Zee teammates John Hartnett (220) and Mike Manni (285).  Manni made the medal stand in 2013, nabbing fifth at heavyweight.

“John Hartnett winning 220 might have been a bit of a surprise to some people because he wasn’t the favorite coming in,” Swick said. “But he was ready come postseason and wrestled really well.  They have a good situation there, with Hartnett and Manni wrestling together since middle school, working together to get better.”

Like Manni, John Jay East Fishkill’s Brett Perry earned All-State accolades with a fifth place showing at 170 pounds.  He’ll be a heavy favorite to return to the state capital, possibly at 182.

“Perry had a great year and did well this offseason too,” Swick said. “He wrestled well at the Journeymen Classic [where he was second at 182].”

Who are some others to watch in the upperweights?

Adam Hofling of Sleepy Hollow was the runner up to Perry at 170 in 2013 and is looking for more, while Austin Maurer of Clarkstown South is back after notching bronze at 195.

“[Maurer] is ridiculously strong,” Swick said. “He’s a pinner and a really tough kid who put in a lot of work.  I think he’s the real deal.  Every time I went to Clarkstown South, he was there, working hard.”

If he’s back at 195, he could face future Binghamton Bearcat Andrew Grella of Beacon.  The silver medalist at 182 behind Thomas Murray last year, Grella had a strong campaign with more than 25 wins and is ready for a breakthrough season.

“If [Grella] has a senior year anything like his brother [Vincent, a starter for the Bearcats], he’ll do really well,” Swick said. “He has a lot going for him and will be someone to watch.”

Mamaroneck’s Youssif Hemida took seventh at Fargo in Cadet Freestyle this summer at 220 pounds.

 

The Lightweights

We’ve mentioned All-State grapplers like Delacruz, Muldoon, Caputo, Manni and Perry.  There was another returning Section 1 wrestler on the medal stand – Nick Barbaria of New Rochelle – who was fifth at 106.  Barbaria, who twice defeated state champion Kyle Quinn of Wantagh last year, stayed quite active in the offseason and will be at 113 this year.

Another qualifier coming back is Pearl River’s James Kelly, who went to Albany at 99 pounds after a 40-plus win season.  He’ll likely be up a weight (or two).  In addition, Fox Lane had some standouts at 99 and 106 a year ago, Brandon Fay (second in the Section at 99) and Matt Grippi (third at 106 as a seventh grader).  They are championship threats.  Also keep an eye on John Jay East Fishkill’s Jay Albis (third at 113).

 

Team Race

North Rockland took the title a year ago and while the squad lost contributors such as state qualifier Jake DiMarsico, the Red Raiders bring back a number of accomplished wrestlers and have what it takes to make it two in a row.

“The goal is obviously to repeat our Section 1 dual meet title and Section 1 tournament title,” Swick said. “We also want to have a strong performance at UE [Union-Endicott] Duals, which is like the unofficial state dual meet championships and be top 10 in the state. It’s a little different because this is the first time we’ve had a target on our back.  We know people are coming after us.”

People are coming after North Rockland for a reason.  Several reasons, as a matter of fact.  The squad brings back seven Section placers, including the previously mentioned Matt Caputo, Blaise Benderoth and Derek DiMarsico.  In addition, the squad will feature Nick Didio (third at 160), Connor Reigottie (fourth at heavyweight), Anthony Sulla (fifth at 99) and Marlon Borge (sixth at 106).

“We have seven guys back who placed and we believe all seven will be competing for Section titles,” Swick said. “Sulla should be back at 99 and Borge put in a ton of work and made big improvements. We also have guys like Alex D’Angelo, who probably will be at 106 by the end of the year, who would have been All-Section if he didn’t get hurt.  We expect big things out of him.”

Who will push North Rockland?

“Fox Lane is definitely the first team that comes to mind,” Swick said. “They’re returning most of the guys who placed in the Section last year and many of those guys are capable of placing high.  We know Fox Lane will be very tough.”

Indeed, the aforementioned Brandon Fay, Matt Grippi, Ben Ettlinger and Frank Surace all finished in the top four in the Section and all had more than 30 wins.  In addition, Scott Rodrigues picked up 35 victories as a freshman and should be formidable again.

Swick also mentioned Pearl River as a contender, led by the previously discussed John Muldoon and James Kelly, both Section champions in 2013.  In addition, Rob Gullo grabbed fourth at 152 after winning more than 35 matches and Sean McGarvey is an up-and-comer to watch after compiling more than 30 wins as an eighth grader.

“It’s a big Section with lots of teams out there,” Swick said. “I also think John Jay East Fishkill and Arlington will be challengers.  We need to focus on getting our team ready and not think so much about the other teams.  We just need to focus on our guys.”

 

Division II

There will certainly be some changes on the way in Division II this year, as a number of longtime stars moved on.  That includes three-time NYS finalist and 2013 champion, Trey Aslanian of Edgemont, who is now competing at Princeton.  And it also includes the graduation of 10 starters from Nanuet, the three-time defending Section champions.  But with the departure of those standouts, there is room for some others to take center stage.

There aren’t any 2013 NYS placers returning, but Matt Acevedo of Pawling has been to the Times Union Center twice (at 220 in 2012 and at 285 in 2013).  He won a match in Albany in his last appearance and is looking for more.  However, it won’t be a walk in the park to get back to the state capital at either weight.

Who are some upperweight challengers?  Nanuet’s Jason Levine was sixth at the qualifier last year at 285 in his first year of wrestling, according to Edgemont head coach Peter Jacobson.

“[Levine] really impressed me,” Jacobson said. “He’s a tough kid and now that he’s had more time to get up to speed technique-wise, I wouldn’t be surprised to see him right there for a section title at 285.”

Jacobson also mentioned others he expects to excel in the higher weight classes –  Alek Pavloff of Croton-Harmon (26 wins at 220, second in the Section), Evan Shlom of Ardsley (fourth at 195) as well as Irvington’s Anthony DiNardo (close to 30 wins overall and a 1-0 loss to Acevedo at the Sectionals).

Staying in the higher classes, Chris Kim of Edgemont spent much of last season at 170 before moving up to 182 late in the year, capturing the Section title there.  He went on to the state tournament, where in his first match he took eventual fifth placer Ryan Marszal of Unatego to the limit in a 6-5 loss that went three overtimes.  Jacobson believes the experience will serve Kim well.

Kim, Photo courtesy of Edgemont wrestling

“Chris just had a phenomenal football season and is a tremendous athlete,” Jacobson said. “We’re not sure whether he’ll be at 182 or 195 yet, but more likely 182.  He’s really tough and able to pick things up really quickly. He was fully capable of being All-State last year, but I think the difference was experience.  Being a three-sport athlete, he doesn’t put in the time in the offseason in wrestling as many state level kids do.  I think the first time being at states in that kind of situation, his relative inexperience hurt him. But now having been there, we expect he’ll do very well this year.”

Peter Jones of Irvington will also be one to watch after his 24-victory sophomore season at 160 pounds, in which he took third at the Section 1 tournament.

 

The Middleweights

Moving down in weight, Kim’s teammate Colin Hopkins had some solid victories a year ago, but didn’t get the chance to compete in the postseason.  He’ll look to make up for it with a strong 2013-14 campaign at either 145 or 152.

“Colin had placed every year in the Section since he was an eighth grader,” Jacobson said. “He was third as a freshman and second as a sophomore.  He beat [state placer and Section champion] Matt Dillon in our dual meet with Nanuet last year.  But he blew out his elbow in late January and missed Sectionals.  He’s not only talented, but wrestles year round and has made big jumps this year.  He got a lot stronger.  He’s absolutely an All-State caliber wrestler and I think his work will pay big dividends.”

Another wrestler who could be in a similar weight range this year is Chris Santana of Pawling, who earned third at 132 in the Section last year.  He won over 30 matches and had 18 pins.

“[Santana] is a brawler, a hard-nosed kid who comes to wrestle every time,” Jacobson said. “I expect him to have a great season.”

Of course, Angelo Zegarelli of Putnam Valley will be a force this year after taking the runner up spot a year ago at 160 during a 30+ win season in which he had over 25 bonus point victories.

Jacobson also mentioned Daniel Kraemer of Woodlands as a possible sleeper.

“He’ll be the leader of their team,” Jacobson said. “[Kraemer] took fourth at the Sectionals at 145 pounds last year and is probably the most technical wrestler on their team. I think he’s capable of doing some good things.”

 

The Lighter Weights

In the lightweights, there’s no shortage of talent.  While Trey Aslanian is now a college wrestler, his brothers Tyler and Kyle look to make their own impacts at the state level.

Tyler Aslanian was one round shy of making the podium in Albany two years ago, however, he didn’t get a return ticket in 2013 after an abbreviated campaign.  According to Jacobson, he suffered an injury in early December and missed nearly the entire season prior to Sectionals.

“When you wrestle guys who have been through the grind all season and you haven’t really competed, it’s tough,” Jacobson said. “He wasn’t where he wanted to be from a technical perspective and a timing perspective.  But I expect Tyler to be All-State this year [at 120 or 126].  He’s that caliber of wrestler and the work he’s put in and the leadership skills he’s developing are along the same lines of All-State wrestlers I’ve coached in the past.”

Like Tyler, Kyle Aslanian notched second in the Section last season.  This time, he’ll be at 106 or 113 and will look to get his first taste of the state tournament.

“The biggest thing holding Kyle back last year was that he wasn’t as confident as he could have been in his go-to offense,” Jacobson said. “We’ve focused a lot on being more aggressive on his feet and I think we’ll see that.  I think he’ll create scrambles when he needs to and he’ll use his athleticism to his advantage.”

The Aslanians will be a good one-two punch for Edgemont early in the lineup.  Similarly, Pleasantville will also have some high quality grapplers in the lower weights, including returning state qualifiers James Bathon and Stephen Paternostro.

“They are both very impressive,” Jacobson said. “Paternostro is such a physical kid.  He hit an awesome high crotch and put his opponent on his back in the Section finals for a very quick pin.  I’m not sure anyone short of Paternostro and his coaches saw that coming. I think they’ve both developed really well and will be really, really tough this year.”

The wrestler Paternostro defeated for Section gold last year, AJ Mirabal of Putnam Valley, will be back as well.  After picking up 38 victories (and 24 pins) as a junior, he’ll be looking to wear the Section 1 singlet in Albany.

Speaking of Albany, Mirabal’s teammate Noah Kelvas wrestled there in February (and won a match) after nabbing the 106-pound Section 1 crown in 2013 during a 35-win campaign.

Like Kelvas, Joe Dillon of Nanuet has represented Section 1 at the state tournament during his career.  In 2011, Dillon competed at 96 pounds in the state capital.  He has come close to returning the past two seasons, but hasn’t quite gotten over the hump.  Last year he was 32-6 and took third at the Sectionals at 126. Can he make the trip to the Times Union Center again as a senior?

“Joe Dillon is a very good wrestler who has the experience at the state level,” Jacobson said. “It always depends on where people certify and wind up, but I think his chances of winning Sectionals this year are very, very good.”

Dillon’s Section 1 title came in his freshman campaign.  Another wrestler looking for gold as a ninth grader is his teammate Dylan Mateo, who was third at 106 last year.

And like Dillon, Andrew Barsuch of Croton-Harmon is a senior wanting to make his final scholastic season a memorable one after a 37-4 showing as a junior, which included a runner up finish at the state qualifier.

“Barsuch has a lot of experience,” Jacobson said. “He’s always been right there, but just a little short.  I don’t know him personally, but he strikes me as the type of senior who is really hungry after knocking on the door for so long.  I wouldn’t be surprised to see him break through.”

 

Team Race

Nanuet has ruled the Section in the recent past, grabbing three consecutive titles.  However, the significant graduation losses will create a window of opportunity for some other squads.

One of those is Putnam Valley, the runner up a year ago.

“I think Putnam Valley is definitely a contender, if not the favorite,” Jacobson said.  “They are very well coached – Will Carano always does a great job of developing his kids.  They have established wrestlers like Noah Kelvas, Angelo Zegarelli and AJ Mirabal.  And then they have a smattering of young guys who placed in the third, fourth and fifth range who will do really well also.”

That “smattering” includes competitors such as Mike Bruno (third at 99 at Sectionals last year), Jared Eliopoulous (fourth at 106), Willie Messinger (fifth at 160) and Dan Kelly (fifth at 182).

Another threat is Pleasantville, led by the previously mentioned returning Section 1 champions Stephen Paternostro and James Bathon.  But it’s the squad’s depth that Jacobson emphasized.

“Pleasantville had a lot of kids who were third to sixth in the Section last year,” Jacobson said. “Last year they were stronger than the year before and I expect this year, they’ll be even stronger.  Because of the balance of their lineup, you have to put them in the mix and I believe they’re right there with anyone.”

Some of those others to watch include Steven Montes, Brandon Castro and Thomas Marrone (third at 152).

A year ago, Jacobson’s Edgemont squad nabbed third.   With Chris Kim, Colin Hopkins and the Aslanian brothers as well as wrestlers who have seen significant mat time such as Will Graybeal, Sam Klein and Max Worobow, the Panthers should certainly be in the thick of things come February.

“We have some experienced wrestlers and also some younger kids who we think can come in and accomplish a lot more this year,” Jacobson said.

And while Nanuet will send many fresh faces on the mat, no one is counting the Golden Knights out.

“Nanuet has been and will continue to be a strong program, even with all of the guys they lost,” Jacobson said. “I’m sure they will have more than capable guys to step in and fill those holes.  They always have a solid stable of athletes and a good feeder system, as well as great tradition.  They always seem to have one or two new names every year who come in and place high in the section.”

In addition to the wrestlers mentioned earlier such as Joe Dillon and Dylan Mateo, there are others who will make their presence felt.  That includes Eric Boyle and Chris Lowery, both fourth at the state qualifier a year ago as well as Frank Paratore, who took fifth at 152.  Another name mentioned was Alex Slaybaugh, who could be in the mix to make the medal stand in the Section. Vinny Skokos, who had a stellar ninth grade season in 2011-12 when he won over 30 matches, including one in Albany, didn’t take the mat last year.  He could be a difference maker if he’s in the lineup.

So, will it be a four-peat for Nanuet?  Or a new team at the head of the class?

“I think a number of teams could win,” Jacobson said.  “It seems that injuries often play a tremendous role and keeping teams fresh is important.  It often doesn’t come down to the big guns; it’s the other kids getting points on the backside, getting those third-fourth-fifth place finishes that really lift the team.  It should be a good race this year.”

 

We will continue to post Section previews as the season approaches.  Here are some others already released:

Section 1

Section 3

Section 6

Section 7

Section 8

Section 9

Section 10

Section 11

PSAL

Advertisements

Check Out Video Interviews With Numerous Wrestlers from the State Tournament

The following are video interviews with a number of wrestlers at the state tournament.  Special thanks to Adam Burgos and Nick Garone for their amazing contributions!

Some browsers may take a little extra time to load.

(To view on youtube, see youtube.com/nywrestlingnews)

 

Tyler Grimaldi (160 Pound State Champ, Hills West) and coach Mike Patrovich with Nick Garone

 

Adis “The Beast” Radoncic (RKA) – First Ever PSAL State Champ (170)

 

Yianni Diakomihalis (Hilton), 99 Pound State Champion

 

Nick Piccininni (Ward Melville), 113 Pound State Champion and MOW

 

TJ Fabian (Shoreham Wading River), 126 Pound State Champion

 

Trey Aslanian (Edgemont), 120 Pound State Champion (3x Finalist)

 

William Koll (Lansing), 2x State Champion

 

Burke Paddock (Warsaw), 160 Pound State Champion

 

Corey Rasheed (Longwood), 152 Pound State Champion

 

Louis Hernandez (Mepham), 145 Pound State Champion

 

Dan Choi (Syosset), 195 Pound State Champion with N. Garone

 

Rich Sisti (Monsignor Farrell), 220 Pound State Champion with N. Garone

 

Renaldo Rodriguez-Spencer (Cheektowoga), 138 Pound State Champion

 

Luis Weirebach (Hoosick Falls), 106 Pound State Champion

 

Hunter Ayen (Gouverneur), 195 Pound State Champion

 

Alex Delacruz (Ossining), 120 Pound State Champion

 

Nick Tighe (Phoenix), 138 Pound State Champion (3x Champion)

 

Shayne Brady (Carthage), 182 Pound State Champion

 

Mike Hughes (Smithtown West), 285 Pound State Champion with N. Garone

 

Dillon Stowell (Gouverneur), 113 Pound State Champion

 

Derek Spann (Adirondack), 99 Pound State Champion D2

 

POST SEMIS VIDEOS

Matteo Devincenzo (Port Jefferson, 99 D2)

 

Adis Radoncic (RKA, 170 D2)

 

Nick Casella (Locust Valley, 113 D2)

 

William Koll (Lansing, 126 D2)

 

TJ Fabian (Shoreham Wading River, 126 D1)

 

Corey Rasheed (Longwood, 152 D1)

 

Rowdy Prior (Phoenix, 152 D2)

 

Luis Weirebach (Hoosick Falls, 106 D2)

 

Derek Spann (Adirondack, 99 D2)

 

DAY 1/Medal Round VIDEOS

Keanu Thompson (Grand Street after Pinning #2 Seed in Quarters)

 

Dan Choi (Syosset after Beating #1 Seed in Quarters)

 

James O’Hagan (Seaford after Topping #1 Seed)

 

Steve Schneider (160, MacArthur after overtime victory)

 

Nick Barbaria (New Rochelle, 106 after the quarters)

 

Nick Weber (Kings Park, 195 Pounds after defeating #2 seed)

 

Jonathan Haas (Spencerport, 3rd place 106 D1)

 

Austin Coleman (Spencerport, 2nd place 285 D1)

 

Levi Ashley (Shenendehowa, 2nd place, after beating #3 seed)

 

Eric Lewandowski (Lancaster, 2nd place, 145 D1)

 

Josh Powell (Churchville-Chili, D1, 160)

 

Marshall Taylor (Lockport, 220 pounds D1, after 3 OT victory)

 

Shayne Brady (Carthage, 182 pound champion on Day 1)

 

Zack Joseph (Shenendehowa, 152 pounds, D1 on Day 1)

 

Donny McCoy (Niagara Falls, 99 Pounds, D1 on Day 1)

 

 

 

 

 

New York State Rankings #2 for 2012-13 Season

We said the first set of rankings of the year would probably be the toughest. We were wrong. These were much tougher.

However, after much discussion and debate, here are the current opinions of those who collaborated on this project. We will once again consider all of your feedback . . . as long as it’s done respectfully.

So, here you go . . .

Photo by BV

99 Pounds:

  1. Yianni Diakomihalis, Hilton (5)
  2. Vito Arujau, Syosset (8)
  3. Jesse Dellavecchia, East Islip (11)
  4. Ryan O’Rourke, Adirondack (3)
  5. John Arceri, Huntington (11)
  6. Chris Cuccolo, Pine Bush (9)
  7. Jake Yankloski, Wayne (5)
  8. Garrett Baugher, St. Joseph’s Collegiate (C)

A Few Notes: Diakomihalis remains at number one despite winning a tournament title up at 106 over Jonathan Haas this weekend.  The Eastern States Classic featured some close bouts at this weight, including Cuccolo’s overtime triumph over Yankloski for the title. That came one round after Yankloski’s extra time victory over Eastport South Manor’s John Busiello in the semis. There’s no doubt that Busiello will be heard from in the postseason as well.

106 Pounds:

  1. Alex Tanzman, Westhampton Beach (11)
  2. Nick Barbaria, New Rochelle (1)
  3. Kyle Quinn, Wantagh (8)
  4. James Szymanski, Shoreham Wading River (11)
  5. Jimmy Overhiser, Corning (4)
  6. Golan Cohen, Colonie (2)
  7. Jonathan Haas, Spencerport (5)
  8. Tony Recco, Lyndonville (5)
A Few Notes: Tanzman remains in the top spot, followed by Barbaria. The New Rochelle wrestler had an impressive Eastern States, earning the crown with victories over Overhiser and Quinn in tight matches in the semis and finals. Szymanski and Cohen enter the rankings after taking third and fourth at that event, featuring several quality victories.

Photo by BV

113 Pounds:

  1. Nick Piccininni, Ward Melville (11)
  2. Kyle Kelly, Chenango Forks (4)
  3. Anthony Orefice, Lockport (6)
  4. Dillon Stowell, Gouverneur (10)
  5. Bryan Lantry, Wayne (5)
  6. Joe Calderone, Walt Whitman (11)
  7. Johnny Stramiello, Pine Bush (9)
  8. Cheick Ndiaye, Brooklyn International (P)

A Few Notes: The makeup of the top 8 here hasn’t undergone too much change since the last rankings. (Barbaria, previously here, moved down to 106 and Calderone joined the list while Orefice has spent some time up at 120).  Piccininni dominated at the Eastern States while Kelly did the same the previous week at the Union-Endicott Duals.

120 Pounds:

  1. Alex Delacruz, Ossining (1)
  2. Mike D’Angelo, Commack (11)
  3. John Muldoon, Pearl River (1)
  4. Blaise Benderoth, North Rockland (1)
  5. Travis Passaro, Eastport South Manor (11)
  6. Nick Tolli, Arlington (1)
  7. Blake Retell, Shaker (2)
  8. Sean Peacock, Midlakes (5)

A Few Notes: This weight took more time than most of the others combined. What has changed? Honestly, what hasn’t? The Eastern States tournament was loaded at this class and a number of highly accomplished wrestlers, including the #2, 3, 4 and 5 seeds at the event didn’t place. Why this arrangement? Yes, Delacruz was disqualified while trailing during his semis bout with Muldoon. However, looking at the matches that have taken place among these wrestlers this season, Delacruz pinned D’Angelo, who in turn beat Muldoon earlier this year.  Muldoon topped Benderoth, who defeated Passaro for bronze at SUNY Sullivan. (Passaro won their meeting the previous day by fall).

Tolli and Retell turned in strong performances in Loch Sheldrake as well, with Tolli topping Steve Michel and Chris Cataldo on his way to fifth while Retell also placed after beating Santo Curatolo, Cataldo and two-time state runner up Trey Aslanian.

Photo by Josh Conklin

126 Pounds:

  1. TJ Fabian, Shoreham Wading River (11)
  2. Dylan Realbuto, Somers (1)
  3. Chris Araoz, Wantagh (8)
  4. Mark West, Hauppauge (11)
  5. Corey Jamison, Huntington (11)
  6. William Koll, Lansing (4)
  7. Dakota Gardner, Fredonia (6)
  8. Mike Raccioppi, Minisink Valley (9)

A Few Notes:  Most of the names are the same here with the order slightly rearranged. Fabian’s championship over the weekend, in which he defeated Realbuto and Koll, puts him on top. Realbuto beat Araoz, who topped Koll.  One of the new additions to the list is Mark West, a former state champion who was fourth at Eastern States and will be no doubt be a factor in the postseason. Islip’s Brad Wade is among the many others to keep an eye on.  He recently avenged two early season losses and has solid wins over Jamison and state runner up Justin Cooksey.

132 Pounds:

  1. Renaldo Rodriguez-Spencer, Cheektowoga (6)
  2. Tristan Rifanburg, Norwich (4)
  3. Sam Melikian, Fordham Prep (C)
  4. Matt Leshinger, Sayville (11)
  5. Vinny Turano, Wantagh (8)
  6. Brandon Lapi, Amsterdam (2)
  7. Conor O’Hara, Sachem East (11)
  8. Jacob Sepor, Pavilion (5)

A Few Notes: Rodriguez-Spencer has continued to roll but there was a little shakeup behind him. Two-time state finalist Rifanburg takes the second slot after winning Eastern States this weekend, while the wrestler he defeated for the title, Melikian, is next. Then comes bronze finisher Leshinger, who split contests with Turano at SUNY Sullivan. O’Hara has been on a tear since moving down to 132 pounds.

Photo by BV

138 Pounds:

  1. Nick Kelley, Shenendehowa (2)
  2. Nick Tighe, Phoenix (3)
  3. Connor Lapresi, Lansing (4)
  4. Tom Dutton, Rocky Point (11)
  5. Vincent DePrez, Hilton (5)
  6. Dan Reagan, Lewiston Porter (6)
  7. Derrick Gray, Indian River (3)
  8. Skylar Kropman, Penfield (5)

A Few Notes: While the match many were hoping to see, Kelley vs. Tighe, didn’t materialize (Tighe forfeited in the semis), Kelley reinforced his hold on #1 with his outstanding showing. Joining the fray is Penfield’s Skylar Kropman after making the medal stand from an unseeded spot in the bracket at Eastern States.

145 Pounds:

  1. Louis Hernandez, Mepham (8)
  2. David Almaviva, Shenendehowa (2)
  3. Drew Hull, Royalton Hartland (6)
  4. Eric Lewandowski, Lancaster (6)
  5. Tom Grippi, Fox Lane (1)
  6. Jackson Mordente, Sachem East (11)
  7. Frank Garcia, Norwich (4)
  8. Jude Gardner, Fredonia (6)

A Few Notes: Hernandez is the new #1 here after leading the way at the Eastern States. The Mepham wrestler was in great form over the weekend, beating Almaviva in the semifinals before taking out the tournament’s top seed in the finals. State runner up Hull enters the 145 pound rankings after moving down from 152.  Garcia missed a portion of the season with an injury but has made an effective return, including a podium showing at the Eastern States. While not presently included, Anthony DePrez is putting together a very solid season for Hilton.

Photo by BV

152 Pounds:

  1. Corey Rasheed, Longwood (11)
  2. Tyler Spann, Adirondack (3)
  3. Angelo Kress, Columbia (2)
  4. Chris Koo, Great Neck South (8)
  5. Rowdy Prior, Phoenix (3)
  6. Brendan Goldup, LaSalle (2)
  7. Dan DeCarlo, Port Jervis (9)
  8. Joe Mastro, Yorktown (1)

A Few Notes: Corey Rasheed made a strong statement about who the best in New York is at 152 by rolling through the tournament at SUNY Sullivan, which included a number of ranked opponents. DeCarlo and Mastro made the list after their performances over the weekend as well. Kyle Halliday of Chenango Valley also continues to have a strong campaign, with his only loss coming up a weight to Vestal’s Alex Francik, a wrestler who was strongly considered at 160.

160 Pounds:

  1. Burke Paddock, Warsaw (5)
  2. Tyler Grimaldi, HHHW (11)
  3. Steven Schneider, MacArthur (8)
  4. Mike Beckwith, Greene (4)
  5. Jake Weber, Clarence (6)
  6. Andrew Psomas, Monsignor Farrell (C)
  7. Austin Weigel, Onteora (9)
  8. Nick Gallo, Schalmont (2)

A Few Notes: Paddock captured the battle of the top wrestlers at this weight over Grimaldi. Two of the fastest risers in the rankings were MacArthur’s Schneider and Monsignor Farrell’s Psomas, who battled for third at the Eastern States. Schneider also beat Weber the previous week at the Union-Endicott Duals.

170 Pounds:

  1. Dan McDevitt, Wantagh (8)
  2. Carlos Toribio, Brentwood (11)
  3. Christian Dietrich, Greene (4)
  4. Joe Piccolo, Half Hollow Hills West (11)
  5. Troy Seymour, Peru (7)
  6. Zack Buckley, Fredonia (6)
  7. Johnny Vrasidas, St. Anthony’s (C)
  8. Brett Perry, John Jay EF (1)

 A Few Notes: Another weight with a new #1. McDevitt takes over after coming out on top in a field full of stellar wrestlers and keeping his unbeaten streak as an upperweight alive. Dietrich and Piccolo both defeated Seymour on Saturday while Toribio, Buckley and Vrasidas have continued to wrestle well. Perry got the nod for the eighth spot but Brockport’s Jared Mesiti is also one to look out for at this weight class as is Mike Green of Cobleskill-Richmondville and the previously ranked AJ Voelker of Monroe Woodbury.

182 Pounds:

  1. Zack Zupan, Canastota (3)
  2. Shayne Brady, Carthage (3)
  3. Tim Schaefer, Warsaw (5)
  4. Trent Egenlauf, Spencerport (5)
  5. James Corbett, Wantagh (8)
  6. Levi Ashley, Shenendehowa (2)
  7. James Benjamin, Vestal (4)
  8. Gio Santiago, Sachem North (11)

A Few Notes: Zupan does have some blemishes on his record – a loss while wrestling up at 195 (he was winning at the time of the fall) and a disqualification. However, the former state champion demonstrated that he is the wrestler to beat with his showing at the Eastern States, including a championship win over Schaefer. Egenlauf defeated Corbett at Union-Endicott duals while the Wantagh wrestler responded at SUNY Sullivan by taking third with a win over Ashley. Section 6’s Anthony Liberatore, who wrestled well in Albany last year, continues to impress.

Photo by BV

195 Pounds:

  1. Reggie Williams, Johnson City (4)
  2. Bryce Mazurowski, Avon (5)
  3. Colton Kells, Fairport (5)
  4. Chris Chambers, East Islip (11)
  5. Steven Sabella, Yorktown (1)
  6. Joe Nasoni, Baldwinsville (3)
  7. Nick Weber, Kings Park (11)
  8. Dan Choi, Syosset (8)

A Few Notes: Sabella and Nasoni enter after picking up some solid victories as does Chambers after beating Weber (who beat Choi). According to the NWCA Scorebook, Chambers has won every match this year by bonus points (and has 17 first period falls). Reggie Williams stays on top after his weekend title while Mazurowski remains in the second slot as the favorite in Division II. Both Hunter Ayen of Gouverneur and Ben Honis of Jamesville-Dewitt/CBA put on strong showings at the Eastern States and will be threats in February along with Collin Pittman of Spencerport and Tyler Morris of Salem.

220 Pounds:

  1. Zack Bacon, Hornell (5)
  2. Ryan Wolcott, Waverly (4)
  3. Dan Breit, Nanuet (1)
  4. Nick Lupi, Huntington (11)
  5. Mike Silvis, Holley (5)
  6. Chris Saden, Fredonia (6)
  7. Richard Sisti, Monsignor Farrell (C)
  8. Joe Sprung, Berne Knox (2)

A Few Notes: Breit and Silvis traded positions after the Nanuet wrestler defeated the Holley grappler for the Eastern States crown. Minisink Valley’s Josh Bonneau made a statement with his bronze placement at the same tournament and is one we will keep close tabs on, along with Islip’s Ryan Hughes.

Photo by BV

285 Pounds:

  1. El Shaddai Van Hoesen, Columbia (2)
  2. Mike Hughes, Smithtown West (11)
  3. Matt Montesanti, Medina (6)
  4. Alex Soutiere, Ravena (2)
  5. Brandon Fayle, Lowville (3)
  6. James O’Hagan, Seaford (8)
  7. Austin DiCerbo, Colonie (2)
  8. David Varian, Yorktown (1)

A Few Notes: The top six didn’t change after the last set of rankings, however, DiCerbo makes his debut after pinning Varian for the bronze at Eastern States. It was one of four falls for the Colonie wrestler at the tournament.

Special thanks to Mike Carey for his tremendous work on these rankings.

* Results based on NWCA Scorebook

New York Wrestlers Ready to Make Their Mark at the Super 32 Challenge

Last year, Jamel Hudson and Maverick Passaro kicked off their state championship seasons by making the podium at one of the nation’s toughest tournaments, the Super 32 Challenge in Greensboro, North Carolina. Both showed their skills in fields loaded with All-Americans and top 100 recruits, with Hudson (now a Hofstra freshman), grabbing fourth at 132 pounds while Passaro (Rutgers) earned eighth in the 126-pound bracket.

This year, over 60 New York wrestlers are entered in the high school division and an additional 19 in the middle school competition.  Action begins on Saturday and runs through Sunday.

Sean Peacock, Photo by Boris V

So, who from the Empire State will earn a spot on the podium this weekend? Here are some of the many candidates:

A pair of 2012 state champions will be taking the mat as Ward Melville’s Nick Piccininni and Sean Peacock of Midlakes are registered at 113 and 120 pounds, respectively.  In addition, 2012 state silver medalists Justin Cooksey (126), Vincent Deprez (138), Drew Hull (152) and Shayne Brady (182) are entered, as is bronze winner Isaiah Riccio, who will be at 145.

The parade of All-State wrestlers continues as New Rochelle’s Nick Barbaria, Locust Valley’s Nick Casella and Holley’s Andrew Flanagan are set to go at 106 while Shoreham Wading River’s TJ Fabian, General Brown’s Ryan Snow and 2011 NYS placer Freddie Dunau will be at 126.  In addition, Oxford’s Joe Nelson (113) and Bellmore JFK’s Robert Person (120) will take the mat, as will NHSCA Junior National champion Chris Araoz (at 132).

But the previous New York medalists aren’t the only threats to excel.  In 2011, John Keck (now a freshman at Navy) took third at the Super 32 without having earned All-State honors in his career to that point.  Many other New Yorkers look to follow that path.

Several of the top young wrestlers in New York are set to compete in the Middle School event.  One interesting matchup could take place at 100 pounds where  Intermat‘s #5 ranked Junior High wrestler in the nation, Yianni Diakomihalis of Hilton, could collide with Syosset’s Vitali Arujau.  They were both victorious in different brackets at the Journeymen Classic near Albany a few weeks ago.

The full list of Empire State participants at the Super 32 is below:

 

High School

106 Pounds:

Nick Barbaria (New Rochelle)

Christian Briody (Chaminade)

Ryan Burns (Clarence)

Nick Casella (Locust Valley)

Tito Colom (Scorpion/Cobra)

Jon Errico (Byram Hills)

Brandon Fay (Fox Lane)

Andrew Flanagan (Holley)

Andrew North (Pine Bush)

Jack Scurti (Half Hollow Hills East)

113 Pounds:

Timothy Johnson (Harborfields)

Ben Lamantia (St. Anthony’s)

Joe Nelson (Oxford)

Nick Piccininni (Ward Melville)

120 Pounds:

Travis Alexander (Long Island Lutheran)

Steven Bulzomi (Connetquot)

Anthony Calvano (Nanuet)

Mike D’Angelo (Commack)

Jeffrey Gould (Pittsford Mendon)

Sean Peacock (Midlakes)

Robert Person (Bellmore JFK)

Joe Russ (St. Anthony’s)

Adam Santoro (Fordham Prep)

126 Pounds:

Justin Cooksey (MacArthur)

Freddie Dunau (St. Anthony’s)

TJ Fabian (Shoreham Wading River)

Travis Passaro (Eastport South Manor)

Blaise Rufo (Monsignor Farrell)

Ryan Snow (General Brown)

132 Pounds:

Chris Araoz (Wantagh)

Sam Melikian (Fordham Prep)

Conor O’Hara (Sachem East)

Jon Silveri (Arlington)

138 Pounds:

Vincent Deprez (Hilton)

Kevin Jackson (St. Anthony’s)

Jakob Restrepo (Sachem East)

Sam Ward (Locust Valley)

145 Pounds:

Nick Alessandrini (St. Anthony’s)

Anthony Deprez (Hilton)

John Doherty (Monticello)

Matthew Haenel (Half Hollow Hills East)

Isaiah Riccio (Beaver River)

John Vouzonis (Herricks)

152 Pounds:

Mike Dusold (Locust Valley)

Declan Gray (Chaminade)

Drew Hull (Royalton Hartland)

Joseph Koshakow (Scarsdale)

Connor Lawrence (Duanesburg)

Rowdy Prior (Phoenix)

Matthew Russo (Horace Mann)

Paul Schoenberg (Baruch)

160 Pounds

Joe Mastro (Yorktown)

Andrew Psomas (Monsignor Farrell)

Jun Yoo (Jericho)

170 Pounds:

Johnny Vrasidas (St. Anthony’s)

Austin Weigel (Onteora)

182 Pounds:

Shayne Brady (Carthage)

Matt Roberts (Monsignor Farrell)

Kevin Rodriguez (Patchogue-Medford)

Dan Smith (South Jefferson)

195 Pounds:

Chris Chambers (East Islip)

Collin Pittman (Spencerport)

220 Pounds:

Roman Accetta (Poly Prep)

Nelson Wymbs (Horace Greeley)

 

Middle School

70 Pounds:

Michael Gonyea (East Greenbush)

Drew Schafer (Marion)

75 Pounds:

Adam Busiello (Eastport South Manor)

Salvatore Jones (Lindenhurst)

Dylan Ryder (Candlewood)

80 Pounds:

Joseph Russo (Wantagh)

85 Pounds:

John DeRidder (Carle Place)

Tony Negron (631 Elite)

90 Pounds:

AJ Burkhart (Waverly)

Peter Pappas (POB)

Jack Ward (Locust Valley)

95 Pounds:

Hector Colom (Scorpion/Cobra)

Zachery Lawrence (Duanesburg)

100 Pounds:

Vitali Arujau (Syosset)

Yianni Diakomihalis (Hilton)

105 Pounds:

Zachary Ancewicz (John Glenn)

112 Pounds:

Hunter Dusold (Locust Valley)

120 Pounds:

Louis Deprez (Hilton)

157 Pounds:

Michael Spallina (Hilton)

 

State Champion Realbuto and Returning Placers White, Barbaria and Aslanian Lead the Way for Section 1 in 2012-13 (Season Preview)

New York Wrestling Newswill be taking a look at the Sections across the state over the next few weeks.  We began with a story on Section 1 stars Dylan Realbuto and Trey Aslanian, which can be found here.

In addition to returning state champion Realbuto and runner up Aslanian, Section 1 welcomes back two other placewinners from 2012 and more than 15 additional qualifiers.  The following takes a look at some wrestlers to keep an eye on this year, some potential breakout stars and the teams to beat for the 2013 campaign in Section 1. 

 

Division I

 

Returning State Placewinners (from 2012)

State Champion: Dylan Realbuto (12) Somers, 113 Pounds

Fifth Place: Dale White (12) John Jay East Fishkill, 145 Pounds

Sixth Place: Nick Barbaria (11) New Rochelle, 99 Pounds

 

Additional Returning State Qualifiers (from 2012)

113 Pounds: Alex Delacruz (11), Ossining

120 Pounds: Jake DeMarsico (12), North Rockland

126 Pounds: Matt Caputo (11), North Rockland

138 Pounds: Tom Grippi (12), Fox Lane

170 Pounds: Steven Sabella (12) Yorktown

285 Pounds: David Varian (12) Yorktown

 

Seniors to Watch

Dylan Realbuto (Somers) – Realbuto won his first state championship in dramatic fashion, taking Hilton’s Vincent DePrez down as the buzzer sounded in the third to capture an 8-7 decision.  He’ll try to add a second title in his last year, which would bring his family’s total to five (older brother Brian captured championships in 2009, 2011 and 2012).

Dale White (John Jay East Fishkill) – White showed he was a contender for All-State honors last year at the Eastern States where he pushed two-time New York champion Jimmy Kloc in the finals before losing 7-6.  White had only five other setbacks during his junior season, four of which were by one point (and another by two points).  He looks to climb higher on the podium than his fifth place showing in 2012.

Tom Grippi (Fox Lane) – A returning Section champion, Grippi began his run in Albany last season by defeating eventual third-place finisher David Almaviva of Shenendehowa.  Grippi went on to a 2-2 record at the state tournament, falling one win short of placing.  He posted a 45-6 mark as a junior while splitting time between 138 and 145 pounds and will be a strong candidate to earn All-State honors in Feburary.

Steven Sabella (Yorktown) – Sabella went 42-4 in 2011-12 at 170 pounds with 21 pins.  He won a pair of matches at the state tournament, coming within one round of medaling in Albany.

 

Also Keep an Eye On . . .

Nick Barbaria (New Rochelle) – Barbaria stood sixth on the podium at 99 pounds as a sophomore following a 36-7 season.  He defeated All-State wrestlers Cheick Ndiaye (the Division II runner up) and notched a pair of victories over fourth place finisher Joe Calderone and a win over Bryan Lantry. (Both Calderone and Lantry also both avenged those results).  In January, Barbaria had a strong run to the silver medal at the Eastern States Classic. Barbaria has been active in the offseason, competing at events such as the Ken Lesser Memorial Summer Heat and the Journeymen Classic.

Blaise Benderoth (North Rockland) – As a ninth grader, the North Rockland wrestler went 36-6 at 106 pounds and made the podium at the prestigious Eastern States Classic.  Benderoth had several quality victories, including wins over state placer Nick Barbaria of New Rochelle and a pair of triumphs against qualifier Vinny Skokos of Nanuet.  However, he missed the state tournament after he dropped the Section 1 final to Michael Parise of Brewster 3-2, who eventually came within one match of getting on the podium in Albany.  Benderoth made the trip upstate for the postseason as an eighth grader and looks to do it again in 2013.

Alex Delacruz, Photo by Boris V

Alex Delacruz (Ossining) – Delacruz earned a ticket to Albany last year after upsetting eventual state champion Dylan Realbuto during the Section 1 tournament, avenging an earlier loss to the Somers grappler.  Although he went 1-2 at the Times Union Center, Delacruz had a strong 36-6 season in which he defeated another state finalist – Division I runner up Justin Cooksey of MacArthur.  With big victories like that one, he will be expected to have a big year in 2012-13.

Of those who haven’t been to the state tournament before, keep tabs on Thomas Murray of Yorktown who lost in the Section 1 final to eventual state runner up Jacob Berkowitz of Scarsdale.  “Tom’s been working really hard and I think if he’d gone to state last year, he could have placed,” coach Max Askren said.

Also working hard and ready to take another step forward is Byram Hills freshman John Errico.  As a 99-pound eighth grader, Errico took third in the Section and was 34-4 overall.  He also tested himself against some of the Northeast’s best at the recent Journeymen Classic.

Team Race

In 2012, Fox Lane took the Division I title, sending longtime coach Joe Amuso out with a flourish.   The Foxes went into the last session of the Sectionals needing all four of their finalists to win in order to grab the team title and they all delivered.  Three of those wrestlers, Sam Speno, Matt Pasqualini and Dan Ventura graduated.  However, Tom Grippi returns and the new coach has talent at his disposal, including a pair of juniors who won over 30 matches last season and placed at the Sectionals – Ben Ettlinger and Brendon Fay.

Last year’s second place team, North Rockland and 2012’s fifth-place group from Yorktown return a handful of Section placewinners and look to be leading contenders for the championship.

North Rockland, which was edged by just 3.5 points by Fox Lane in February, boasts three returning finalists – Jake DiMarsico (Champion at 120), Blaise Benderoth (2nd at 106) and Matt Caputo (2nd at 126).  In addition, new head coach Jeff Swick can expect to pick up points from a trio of grapplers who were fourth a year ago — Derek DiMarsico, Troy Feniger and Conner Reigotti.

Yorktown also has significant firepower scheduled to come back, including 2012 Section 1 champions Steven Sabella (170) and David Varian (285) as well as runner up Thomas Murray (182).   Fellow senior Joseph Mastro was 40-3 last campaign, with two of his losses to state placers (Mike Caputo and Dale White).  Mastro is coming off a silver medal in the Sections at 145 while classmate James Kaishian earned 36 wins at 120 and a fifth place showing at Pace University.

The teams that took third and fourth last year, New Rochelle and Somers, both have some standouts, but suffered heavy losses to graduation.  The Huguenots feature All-State wrestler Nick Barbaria in the lightweights as well as Justin Douglas, who was a runner up in the Sectionals, but graduated placers Aaron Butler, Jonathan Stokes, Tyler Lilly and Bryan Ferrandi.  Somers will have Albany title threat Dylan Realbuto in the lineup although his brother Brian and Dom DeVita are among the highly successful wrestlers who completed their Tuskers careers.

Division II

Returning State Placewinners (from 2012)

Second Place: Trey Aslanian (12) Edgemont, 113 Pounds

Additional Returning State Qualifiers (from 2012)

99 Pounds: Tyler Aslanian (11) Edgemont

99 Pounds: Joe Dillon (11) Nanuet

106 Pounds: Vinny Skokos (10) Nanuet

120 Pounds: Anthony Calvano (12) Nanuet

126 Pounds: Drew Longo (12) Ardsley

138 Pounds: Matt Dillon (12) Nanuet

145 Pounds: Brett Pastore (12) Irvington

170 Pounds: John Messinger (12) Putnam Valley

195 Pounds: Dan Breit (12) Nanuet

220 Pounds: Matt Acevedo (11) Pawling

 

Seniors to Watch

Trey Aslanian (Edgemont) – The three-time state placer hopes this will be the year.  Aslanian qualified for the finals the past two seasons in Albany but came away with runner up status at 103 in 2011 and 113 last year.  He looked tough over the summer, registering a 7-1 record for the Empire State at Junior Duals in Freestyle and competing at Fargo.

Drew Longo (Ardsley) – In 2012 he found himself out of the medals at a loaded 126-pound bracket at the state tournament, but he’s been on the stand before.  In fact, as a freshman, Longo was the runner up at 96 pounds and he followed that up with a fifth place finish in 2011.  He looks for one more drive to the podium in his last campaign for Ardsley.

 

Also Keep an Eye On . . .

Tyler Aslanian (Edgemont) –  The second of three Aslanian brothers currently wrestling for Edgemont, Tyler went 30-8 as a sophomore at 99 pounds.  He notched a pair of victories over fellow Section 1 state qualifier Joe Dillon and came within one bout of making All-State at the Times Union Center.

“Tyler was just short of placing last year and he has worked tremendously hard since the end of the season,” Edgemont coach Peter Jacobson said.  “Our hope is that he makes All-State this year – he’s definitely an All-State caliber wrestler.”

Vinny Skokos (Nanuet) – Skokos had a strong ninth grade campaign for the Golden Knights, earning 32 victories and a Section title.  He topped All-State wrestlers Nick Barbaria and Cody Carbery as well as NHSCA All-American Kyle Quinn of Wantagh.

“Skokos has a track record for working hard and making big improvements,” Jacobson said.  “He had a tremendous freshman year and works year round.  I would expect him to make a big jump this year and turn some heads.

Anthony Calvano (Nanuet) – Calvano went 16-5 a year ago and made a dominant run through the Section tournament with a pin and two decisions in which he outscored his opponents by a combined 16-3 tally.  He went 0-2 in Albany but at least one opposing coach thinks he’ll be far better this time.

“I thought his showing at the state tournament last year was not at all reflective of the wrestler that he is.  I believe he will place at the state level this year,” Jacobson said.

 

Team Race

In Division II, Nanuet won the crown by over 40 points a year ago and has a slew of contributors back.  In addition to Section champions Vinny Skokos (106), Anthony Calvano (120) and Dan Breit (195), the team offers four more finalists in Joe Dillon (99), Matt Dillon (138), Mike Buhlmann (160) and Kevin Brundage (182).  But that’s not all. Nanuet has several other wrestlers who were in the top six in 2012 on its roster, including three bronze winners.

Mounting a strong challenge will be Edgemont, led by the Aslanian brothers. Three-time state placer Trey was the Section titlist at 113 a year ago after defeating teammate Skylar KorekTyler Aslanian was the Panthers’ other Section 1 victor at 99 pounds, where sibling Kyle also wrestled as an eighth grader (and won 18 bouts).  Silver medalists Colin Hopkins, Jack McCormack and Chris Kim will once again be in the mix, as could Will Graybeal and Ross Kantor, who were both top four.

“We both have a lot of returning finalists and placefinishers,” Jacobson said. “A lot will depend on who ends up going what weight — matchups will be key.  But none of it on paper means that much. It’s going to be a product of what guys have done for the past nine months and will do for the next few months and who has a better weekend. [Nanuet] is the team to beat.  They do a great job, consistently developing their athletes and that isn’t going to change.  But I think the team title could go either way.”

Overcoming those squads will be difficult, but 2012’s bronze team Putnam Valley aims to put some wrestlers on the podium.  One grappler to watch is John Messinger, the 170-pound titlewinner who pinned his way through the event last season.

 

Special thanks to all of the contributors to this article.

All results from the NWCA Scorebook.