Nine New York Wrestlers Win Championships at MAWA Eastern Nationals While Numerous Others Place

 
 

Thayer, Photo by BV

While many New Yorkers wrestled at the Northeast Regionals in Freestyle and Greco over the weekend, a large group traveled South to Maryland to compete for folkstyle titles at the MAWA Eastern Nationals.

The Empire State grapplers brought a lot of hardware back home, with 17 wrestlers making the finals, including nine champions. Many familiar faces captured gold, including 2012 or 2013 All-Staters such as Port Jefferson’s Matteo DeVincenzo, Mexico’s Theo Powers, Walt Whitman’s Joe Calderone, Johnson City’s Reggie Williams and Unatego’s Kevin Thayer and Ryan Marszal. In addition, at the Midget level, Norwich’s Troy Spratley won it all at 62 pounds, while Nassau County lightweight Peter Pappas did the same at 105 pounds in the Intermediate competition. Meanwhile, Johnny Miller of Shirley took the crown in the Open division at 142 pounds.

A number of other wrestlers who stood on the podium in Albany this year earned silver, including Norwich’s Tristan Rifanburg, Stony Point’s Matt Caputo and Johnson City’s Zach Colgan. Joining them in the runner up position were Nolan McGregor of Hornell and Braiden Woodward of Canisteo in the Bantam class, Connor Hamilton of Forestport in Intermediate action and Elite competitors Richie Burke of Ithaca and Conner Halladay of Chenango Forks.

For the full list of New York placers, see below:

Champions

Troy Spratley (Norwich), Midget 62
Peter Pappas (Plainview), Intermediate 105
Matteo DeVincenzo (Port Jefferson), Advanced 100
Theo Powers (Mexico), Advanced 105
Ryan Marszal (Unadilla), Advanced 171
Joe Calderone (Huntington Station), Elite 118
Kevin Thayer (Otego), Elite 160
Reggie Williams (Johnson City), Elite 220
Johnny Miller (Shirley), Open 142

Second Place

Nolan McGregor (Hornell), Bantam 48
Braiden Woodward (Canisteo), Bantam 56
Connor Hamilton (Forestport), Intermediate 220
Tristan Rifanburg (Norwich), Advanced 152
Richie Burke (Ithaca), Elite 135
Matt Caputo (Stony Point), Elite 145
Zach Colgan (Johnson City), Elite 160
Conner Halladay (Chenango Forks), Elite 171

Third Place

Brody Oleksak (Afton), Midget 75
Elijah Rodriguez (Norwich), Junior 74
Trentyn Rupert (Newark Valley), Junior 166
Derek Spann (Boonville), Advanced 105
Holden Pelton (Adams), Advanced 135
Josh Burge (Beaver Dams), Advanced 171
Nick McShea (Highland Mills), Advanced 189
Simon Greebel (Woodmere), Elite 130
Codie Nichols (Otego), Elite 152
Nate Silverthorn (Watertown), Open 158
Brian Slattery (Mount Sinai), Open 295

Fourth Place

Max Morris (Norwich), Bantam 52
Andrew Brown (Norwich), Midget 50
Haiden Burns (Bainbridge), Midget 80
Lucas Scott (Binghamton), Midget 134
Micah Roes (Lowville), Junior 62
Corey Connolly (Shirley), Junior 91
Benjamin Bivar (Sidney), Intermediate 120
Troy Feniger (Stony Point), Elite 135
John V. Hoke (Nanuet), Open 158
Jason Lichtenstein (Middletown), Open 295

Fifth Place

Bryson L. Terwilliger (Hornell), Junior 58
Chandler Merwin (Walton), Junior 70
Ryan Burgbacher (Medford), Junior 86
Evan Barsczak (Central Valley), Advanced 115
Howie Nolan (Bermus Point), Advanced 160
Brett Johnson (Cornwall), Elite 145
Shaquille Faison (Shirley), Open 295

Sixth Place

Hudson Evingham (Bolivar), Midget 105
John DeRidder (Westbury), Intermediate 90
Zachary Floitz (Canisteo), Intermediate 105
Michael Bryden (Delhi), Intermediate 115
Jacob Robinson (Hornell), Intermediate 175
Thomas Cox (Deer Park), Advanced 93
Dylan Wood (Trout Creek), Advanced 120
Kobe Garrehy (Binghamton), Advanced 125
Riley Hanrahan (Unadilla), Advanced 189
Colton W. Arcangeli (Burdett), Advanced 285
Ian Ammons (Fairport), Open 177

Seventh Place

Lucas Riley (Pine City), Midget 66
Caleb Galloway (Hornell), Midget 75
Scott Barnhart (Walton), Midget 134
Sam Wolf (Warsaw), Junior 91
Kiegan Brown (Endwell), Intermediate 105
Dean Raymond (Deposit), Advanced 105
Caleb Beach (Rodman), Advanced 120
Corey McCormick (Johnson City), Advanced 130
Matt Gund (Bethpage), Advanced 135
Anthony Rundell (Lisle), Open 125

Eighth Place

Mason Drew (Hornell), Midget 58
Bryce Bracchy (Delhi), Midget 85
Bradley A. Cheek (Canisteo), Junior 70
Caleb Robinson (Franklin), Junior 74
Gianno Silba (Newark Valley), Intermediate 90
Dakota Coffey (Walton), Intermediate 128
Bobby Pease (Medford), Advanced 105
Ryan O’Rourke (Boonville), Advanced 110
Paul Smoot (Monroe), Elite 125
Nick DiDio (Tomkins Cove), Elite 171
Christopher Rundell (Jenksville), Open 135

High School Round Up: Weekend News and Notes from the Road to Albany

It’s February and that means the road to the state championships has begun.  On Saturday and Sunday, a number of postseason events took place across the state, helping to shape the brackets for this weekend’s Sectional qualifiers.

There were too many big matches and results to recap, but here are just a few of the things that caught our eye.  The countdown to the first whistle at the Times Union Center is now just about two and a half weeks away!

In Section 1, Yorktown has had a strong presence in our individual rankings this season with Joe Mastro, Steven Sabella and David Varian included in the last version and Thomas Murray falling just outside our top 8 at 182.  Those wrestlers continued their winning ways this weekend, with Sabella having a tough match with another high quality wrestler – Scott Wymbs of Horace Greeley.  Both of those wrestlers have what it takes to make some noise later this month.

Dale White of John Jay East Fishkill made the medal stand at 145 a year ago and was someone we were tracking as a potential state title contender coming into the campaign.  However, he didn’t compete due to injury until January.  This weekend, he picked up a title and is undefeated in limited action thus far at 160.  Perhaps his time off will benefit him down the stretch run.

Ashley, Photo by Josh Conklin

In Section 2, Levi Ashley spent a bulk of the season at 182 pounds for Shenendehowa where he took fourth at the Eastern States Classic and nearly placed at the Reno Tournament of Champions against some of the nation’s best.  For the past few weeks, however, he has been up at 195 pounds and has gone undefeated there.  That run includes multiple wins over the tough Wayne Burt of Colonie, including a major decision in the finals over the weekend.  He seems primed for a strong postseason.

Meanwhile, El Shaddai Van Hoesen continued his total dominance, quickly pinning Colonie’s Austin DiCerbo, a wrestler who could contend for the medal stand in Albany if he earns the opportunity.

In Section 3, a few wrestlers ranked in the state were upset. At heavyweight, Canastota’s Jacob Morris beat Brandon Fayle of Lowville 3-2 in the semifinals of the Class C tournament before topping Brandon Yager of Ilion for the championship.  Fayle pinned Morris to win the Class title a year ago.

In addition, Ryan O’Rourke of Adirondack (ranked at 99), fell at 106 pounds to Hunter Owen of Sherburne-Earlville while Ben Honis, who was in the honorable mention section of the rankings, continued his strong season with a 3-2 win over Baldwinsville’s Joe Nasoni.  It was Nasoni’s first loss at 195 this year.

In Section 4, Jordan Torbitt of Whitney Point took center stage at the Class B Championships. Last year as an eighth grader, Torbitt won more than 25 matches and took second at the Sectional tournament at 152 pounds behind All-Stater Dan Dickman of Greene.  He has continued to shine as a freshman, bringing a 33-1 mark into the weekend after avenging his only loss to Newark Valley’s Trevor Hoffmeir.  Torbitt impressed again on Saturday, beating Norwich’s Frank Garcia, a returning state qualifier who was ranked in New York.

Dietrich, Photo by Josh Conklin

The Greene middle/upper weights looked solid with Mike Beckwith and Christian Dietrich grabbing first place. Teammate Joel Roselle missed some time in the lineup but returned at 182 pounds where he took second behind Unatego’s Ryan Marszal.

In Section 5, a pair of wrestlers ranked in New York squared off in the finals of the Class A tournament at 99 pounds, with #1 Yianni Diakomihalis pinning Wayne’s Jake Yankloski.  It was a good day for a number of Diakomihalis’s teammates as well, as brothers Vincent, Anthony and Lou Deprez all won Class A crowns.

In that same tournament, Yankloski’s teammate Bryan Lantry picked up a major decision over Brockport’s Barton Peters, who had come in with a 22-2 mark.

Like Diakomihalis, Hornell’s Zack Bacon sat atop our last set of individual New York State rankings.  The 220 pounder has rarely been challenged this season as he won by bonus points in his first 33 matches.  However, John Martisch presented an formidable obstacle as Bacon edged the Penn Yan wrestler 2-1.

In Section 6, in a battle of All-State wrestlers, Steve Michel of Lancaster pinned Anthony Orefice for his second victory over the Lockport wrestler this season at 120 pounds. (The first was a close decision). It wouldn’t be surprising to see the two of them square off again next weekend as they look to get back to Albany.

In another meeting of previous placers, returning state runner up Drew Hull of Royalton Hartland edged Jude Gardner at 145 pounds.  It was Hull’s second victory over the Fredonia wrestler this year.

Gardner’s teammate Chris Saden brought an unblemished record into the weekend, however, he was upended in the finals, as Steven Warthling of Tonawanda earned a 9-6 decision.  It should be an interesting weight at Sectionals.

Troy Seymour became the first-ever wrestler from Section 7 to reach 200 wins.  On Thursday night, the Peru senior pinned Hunter Bishop in the first period at 170 pounds to pick up the milestone victory.  In addition, Peru captured the Champlain Valley title over Saranac.

Hernandez, Photo by Josh Conklin

In Section 8, Mepham’s Jamie Dunn was an All-County wrestler in 2012 and figured to contend for the Nassau title this year.  However, he entered the qualifier with a 23-15 record.  He exited with a title, winning four straight matches, including avenging a loss to Matt Krause and beating top seeded Lucas Pincus in the finals.  His teammates Louis Hernandez and Dan Tracy breezed to championships as well with all bonus wins and look to return to the Times Union Center for the second straight time.

138 pounds will certainly be interesting in the Nassau tournament. Highly ranked wrestlers like Rob Bennett of MacArthur, Quinn Knauer of Baldwin and Rob Rosenberg of Hewlett were among those upset and new contenders emerged, such as Brian Quiroz of Valley Stream Central who came in with a 3-1 record with all four matches in December up at 152 pounds.

Also of note, returning state runner up Justin Cooksey of MacArthur didn’t compete.

Section 9 held its JV Championships over the weekend.  For full results, see here.

In Section 10, Gouverneur closed out another undefeated conference season with a home victory over Massena.  Senior Dillon Stowell collected his 150th career victory and will try for his first state title in a few weeks after placing multiple times.

In Section 11, there were a number of rematches between wrestlers ranked statewide. At 99 pounds, John Arceri of Huntington avenged a loss by fall to John Busiello by edging the Eastport South Manor wrestler 3-2 on Saturday.

In another rematch between two of the top grapplers in New York, Alex Tanzman defeated James Szymanski again, this time by pin. The two had recently wrestled a close bout at 106.

In addition, Islip’s Brad Wade topped Huntington’s Corey Jamison at 126 pounds by a 2-1 score for the second time this season. Wade has been on a very impressive run after a few early losses and looks like a threat to win some matches in Albany – if he can get through the challenging 126-pound Suffolk bracket.

Tyler Walsh of West Islip lost 9-4 to returning fourth placer Joe Calderone of Walt Whitman earlier in the campaign.  This weekend, he prevailed by the same score against Calderone.  Walsh has quietly had a very strong 32-2 year with his only other setback coming against Danbury’s Kevin Jack, the Eastern States Champion at 120.

An article on the PSAL Dual Championship won by Brooklyn Tech, can be found here.

In CHSAA action, Monsignor Farrell crowned seven champions in the New York City qualifier and at least 19 wrestlers from the squad will compete in the Catholic States next weekend.  In the Nassau-Suffolk CHSAA League Finals, St. Anthony’s Johnny Vrasidas was named Most Outstanding Wrestler while teammate Joe Russ earned Champion of Champion accolades.

The following is a compilation of some of this weekend’s results. More will be added when available.  That countdown to Albany continues . . .

 

Section 1, Divisional Results

Section 2 Class Results

Section 3 Results

Section 4 Results

Section 5, Class A

Section 5, Class AA

Section 5, Class B

Section 5, Class BB

Section 5, Class BBB

Section 6, Class A

Section 6, Class AA

Section 6, Class C

Section 6, Class D

Section 8, Division I at Mepham

Section 11 Results

Catholic Qualifier (Upstate)

Nassau-Suffolk CHSAA