Porter, Restrepo and Bushey Clinch All-America Honors in Cadet FS; Hemida in Contention (Also See Who Survived Day 1 of Jr FS)

After the second day of Cadet Freestyle, three New York wrestlers clinched spots on the podium with another still in contention when action resumes on Friday.

Jesse Porter of Shenendehowa was the runner up in Cadet Greco earlier this week at 152 pounds and he assured himself two medals at Fargo in 2013 as he will compete for fifth place on Friday against Matt Ferraro of Illinois.  Porter compiled a 6-2 mark in Freestyle with five technical falls and a pin.  In his last match on Thursday, he came back from a late deficit to knot the score at 4, however, he lost on criteria.

Also earning All-America honors were a pair of Empire State grapplers who will take the mat against each other at 145 pounds.  Both Jakob Restrepo of Sachem East and Jordan Bushey of Peru racked up 5-2 records and will battle in the seventh place tilt on Friday. Also going 5-2 in that same bracket was Gino Titone of Connetquot, however, he fell just short of the medal stand.

Youssif Hemida stands at 3-1 and is one of five remaining wrestlers in his half of the 220 pound bracket. (Four of the five grapplers will make the podium).  Hemida’s victories have all been by technical fall and he’s looking for another when he squares off with Kyler Childers of Oklahoma in his next contest.

Also seeing action for New York on Thursday in the Cadet event, but finishing their runs at the tournament, were Ben Lamantia (who finished 4-2), Leonard Merkin (4-2), Gino Titone (5-2), Jacob Woolson (3-2), Tyler Hall (2-2), James Bethel (2-2) and Peter Strassfield (1-2).

JUNIOR FREESTYLE

Junior Freestyle got underway on Thursday and after the first two sessions, the following wrestlers are still alive for Team New York (with record in parenthesis):

113: John Twomey 3-0

120: Matthew Morris 3-1

126: William Koll 4-1

152: Trevor Hoffmier 3-1

160: Troy Seymour 4-0

160: Chris Koo 3-1

170: Andrew Psomas 3-1

182: Cedric Stephens 3-1

Taking Flight: Sachem East's Conor O'Hara Ready for the Next Step at Air Force

 
 
Conor O’Hara won 152 matches during his Sachem East career, more than anyone in school history.  But when asked about what matches really stood out to him, he didn’t choose any of the 152.

“I would definitely say the county tournament in tenth grade, the only time I didn’t place, stands out,” he said. “The year before as a freshman, I was second at 96 [pounds] and made it to states.  I was a really big and strong 96 and the flaws in my technique were never really exposed.  When I didn’t place, it was big for me mentally. It made me realize what I needed to do to beat the best guys. I realized there were things I needed to fix and it made me train harder.”

Courtesy of the O'Hara Family

He has been praised by his coaches for the way he trained throughout his high school years. That work ethic will certainly come in handy as he takes the next step in his academic and wrestling careers at a place where hard work is essential – the Air Force Academy.

In fact, there won’t be a break for O’Hara.  Just a few days after graduating high school, he’ll be off to Colorado Springs for Basic Cadet Training, a six-week program labeled “rigorous” and “serious” by the institution’s website.

So although he won’t be on the beach or relaxing the summer before college like some of his peers, O’Hara wouldn’t have it any other way.  He’s been excited about going to a military environment for some time.

“When I started looking at colleges, I was attracted to the service academies,” he said. “There are so many opportunities to do cool things you can’t do anywhere else.”

He thought about the Naval and the Merchant Marine Academies as well, but a few factors drove him to the Air Force, especially after he thoroughly enjoyed his recent visit to the campus.

“I might be interested in civil engineering, but I’m still undecided,” he said. “So I really liked that there are more majors at Air Force to choose from.  I thought it gave me more options.”

And the wrestling component was key as well.

“I felt that [head] Coach Joel Sharratt and the whole coaching staff really believed in my potential,” he said. “I’m thankful to Coach Sharratt for giving me the opporuntity to continue my career.”

It was a career that included record breaking moments, one of which was passing Sean O’Malley on the all-time Sachem list for victories.

“I knew before the season that I wasn’t too many wins away,” he said. “I knew it was within reach and that I could do it pretty early in the season.  Having that record was a nice milestone along the way, but it wasn’t my focus.  My goal was to be a champion.”

O’Hara began the campaign at 138 pounds and racked up a 14-3 record at that weight before moving down to 132 in January, where he said he “felt really good and got into the swing of things.”

It sure looked that way.  He won his first 23 bouts at the lighter class, with all but two of the victories by bonus points.

“In the beginning of the year, I was struggling on my feet with motion and taking good shots,” he said. “I did a lot of work with Isaac Ramaswamy getting my shots better, getting the first takedown.  That’s a big part of scoring bonus points for me.  If I can get the first takedown, I have a lot more time to work on top, where I was wrestling really well.”

O’Hara came into the county tournament at 132 looking to get an elusive Suffolk title.  In addition to his runner up finish in Section 11 as a ninth grader, he was fourth as a junior.  He began by winning his first two matches, but dropped a decision to Hauppauge’s Chris Mauriello in the semifinals, his first setback in 2013.

A second trip to the state tournament seemed in jeopardy.

“The night I lost in the semis, I actually didn’t think I had a good chance of getting a wildcard to states,” he said. “But once I looked into it a little more and figured out the points, I started to feel pretty confident.”

To get to the Times Union Center he needed to take third – and he fought back to do just that. He wasn’t the only one from Sachem East.  Five of his teammates (Jakob Restrepo, Michael Pistone, Mark Tracy, Cristian Nunez and John Vigh) also made it to the bronze medal match.  So despite having only one finalist (Jackson Mordente), the Flaming Arrows captured the Suffolk tournament title for the first time since 1992 by 18 points over East Islip.

“I think after the end of last season, we all had our minds set on winning a county title,” he said of the Sachem East squad. “We worked through the spring and summer to get ready.  We had a goal in mind as a team. We also wanted to be unofficial New York dual champions [the team finished second at the Union-Endicott event to Wantagh]. The way we won the County showed our heart.  No one packed it in after the semis.  We were disappointed, but we came back and wrestled even better the second day when we needed every win in a close team race.  My goal was to be a county champ individually.  That was the goal of other guys on the team too, but it winning as a team made it feel better.”

Courtesy of the O'Hara Family

It felt even better when he was officially informed that he had a bid to Albany for the state tournament.  O’Hara won his opening match by major decision before dropping a tight 7-5 contest to a familiar foe – Sayville’s Matt Leshinger – the eventual New York champion.  He was later eliminated in a one-point bout in the consolations to complete his high school career as a five-time all-league and three-time all-county competitor.

There’s no doubt that the future 141-pounder left his mark on Sachem East wrestling.  And he’s now ready to tackle some new goals, on and off the mat, for the Falcons.

“It definitely meant a lot to me to have one more shot at my goal of being a state champion,” he said. “I didn’t get there, but I’ll definitely use it as motivation going to the next level of college wrestling. I am really thankful and excited for the opportunity.”

 ——————————————————

Conor O’Hara wished to thank his uncle (and Sachem East head coach) Sean O’Hara, coach Isaac Ramaswamy, and his dad Dennis O’Hara for all the things they’ve done for him over the years.   He also wished to thank Air Force head coach Joel Sharratt.

U-E Duals Recap: Wantagh Rallies to Capture the Title . . . Plus Other Dominant and Inspiring Performances

Wantagh entered the Union-Endicott Duals as the top team in the Empire State, and after two intense days of wrestling, the Warriors left with that number one ranking intact.

But it wasn’t easy.

After two blowout victories on Day 1 of the event, Sunday brought semifinal and final matches that came down to the wire.  Wantagh prevailed in both, rallying to defeat the number two seed, Sachem East, 35-27 for the championship.

“I’m really happy for our coaches, the guys and the fans,” said 220-pounder TJ Ragusa who has spent much of the season at 220 but wrestled at 285 at times this weekend. “A lot of times these duals are won by the guys who don’t get pinned; who don’t give up bonus. It was a total group effort.”

The finals began at 120 pounds and Sachem East controlled things early, winning six of the first eight bouts and earning a 24-10 lead after Zac Nobre’s decision at 170.

Despite trailing by a sizable margin, members of the team said they believed they would turn things around.

“Our confidence never wavered,” Ragusa said. “We never lost it. I was having a conversation with Danny McDevitt during the dual when we were losing and we were saying that we knew we’d keep fighting and win. One of the keys for our team is that we’re always confident.”

That appeared to be the case, as Wantagh took over from there, capturing six of the remaining seven matches, beginning with a pin from McDevitt at 182.

Afterwards, Wantagh received wins from James Corbett (195), Ragusa (285) and Jonathan Loew (99) to trail by just a point – 27-26.

The Section 8 power then regained the lead in emphatic fashion when 106-pounder Kyle Quinn earned a first period fall to push his squad ahead 32-27. Joe Hill then closed out the championship with a decision at 113.

“Before the match I was thinking I had to get a pin for the team,” Quinn said. “It means a lot for us to win – it gives us something to go home with. I think Wantagh just did a great job as a team.”

The excitement wasn’t limited to the finals.  The third place dual between Islip and Shenendehowa as well as both semifinals (Shenendehowa vs. Sachem East and Wantagh vs. Islip) all were decided in the very last bout.

In the battle for the bronze, the Plainsmen got out to a fast start and following a major decision for 195-pounder Levi Ashley, the Section 2 school was in front 31-15 with five matches to go.  However, Islip took the next four (including two by Shenendehowa forfeit and a huge pin at 106 pounds by Johnny DiPalma) to win 36-34.

Close matches were on tap in the semifinals as well, which started at 106 pounds. Going into the last match at 99, both duals had two point differentials – Sachem East led Shenendehowa 32-30 and Islip was ahead of Wantagh 27-25.

The wrestlers from Sachem East (Bobby Fazio) and Wantagh (Jonathan Loew) both trailed early in their respective matches.

Fazio was behind 4-1 in the second period before notching an escape and a takedown late in the stanza to tie things up going into the third. And he took over from there, earning a technical violation point, an escape, a takedown, near fall and eventually, the pin, to push his team to a 38-30 triumph.

Wantagh’s Loew faced a 2-0 deficit heading into the third but got on the board with a takedown early in that final stanza and rode his opponent out for the last minute and a half to force overtime.  In that extra session, Loew immediately went on the attack, getting the winning takedown and a 28-27 Warrior win.

In other placement matches, Clarence topped Monroe Woodbury for fifth, 34-28, and MacArthur beat Spencerport, 33-29, for seventh.

For full results from all 15 teams see:  Full results here.

A Few Additional (Random) Notes:

Dominance from the Binghamton Trio:  There was some talk at the event about who the most impressive wrestler was for the weekend.  While there was no absolute agreement, two names came up numerous times – Nick Kelley of Shenendehowa and Kyle Kelly of Chenango Forks. Both cruised through the competition.

Their future Binghamton teammate, David Almaviva of the Plainsmen, also was outstanding, including controlling a 2-0 bout with the tough Jackson Mordente of Sachem East in the semifinals.

Long Island Looking Good: Suffolk squad Rocky Point, currently ranked #2 in the state Dual Meet poll, wasn’t at U-E this weekend, but Long Island did just fine, taking the top three spots at the event. In addition, MacArthur was seventh despite missing some key contributors such as Justin Cooksey.

Look Out for Clarence:  The Section 6 team didn’t come in as one of the tournament’s most talked about groups, but was very impressive in racking up a 4-1 record on the way to fifth place.  The Red Devils defeated the teams listed #4 and #5 in the first New York State Sportswriters Dual Meet rankings, North Rockland and Monroe Woodbury, by eight and six points, respectively.  (The one loss was to Sachem East).  The lineup’s bookends, heavyweight Nate Ward and 99-pounder Dylan Arena were among those who looked good over the weekend and the team is solid throughout.

And One Last Thing. . . : It’s always a pleasure to see such high level wrestling, but one of the standout performances came from Monroe Woodbury’s Vinny Vespa. Many New York wrestling fans know about Vespa’s fight with cancer this spring and summer. From the start, he and his family were confident that he would not only beat cancer, but also get back on the mat and win. Watching him do that in person was inspiring.

Wantagh Wins U-E Duals; Full Results Available

 

 

Full results here for the Union-Endicott Duals. Recap coming tomorrow.

 

 

 

Top NY Teams to Battle at the Union-Endicott Duals – LIVE Coverage on Day 2

 

 

New York Wrestling News will provide LIVE blog and/or video coverage of Sunday’s semifinals/finals at the Union-Endicott Duals. 

The coverage page will be at this link.

———————————————————————————————————————

The outcome of the Union-Endicott Duals typically has a significant influence on the New York State dual rankings.  That seems very likely again this year, in the 30th edition of the event, as four of the top five in the NYS Sportswriters Dual Rankings are in the field.  In fact, 14 of the 15 squads set to compete at the event are either in the top 10 or are listed as honorable mention.

“We always get excited about it,” said Union-Endicott head coach Josh Ruff. “But this year is probably one of the best we’ve had in a while. We feel like we have the best teams and everyone is pretty tough. It should be a fun weekend of wrestling.”

Indeed, it should.

Wantagh, the returning Dual Meet State Champions in Division I, comes in as the top seed.  The Warriors are stocked with quality wrestlers throughout the lineup, including several who are ranked at the state level such as Kyle Quinn (106), Chris Araoz (126), Vinny Turano (132), James Corbett (182) and Dan McDevitt (170).

A year ago, in a contest that essentially decided the Empire State’s top dual team, Wantagh battled to a tie with Shenendehowa at the Civil War Duals and the Warriors were declared the winners on criteria.  A rematch between the two powers could happen this weekend, as the Plainsmen are the number three seed.

While Shenendehowa lost a meet earlier this year to Burnt Hills (with some starters out), the squad was back to dominant form at the Teike Bernabi tournament, with seven finalists and four champions, led by Binghamton bound seniors Nick Kelley (138) and David Almaviva (145), both ranked #1 in New York at their respective weights.

A battle between Wantagh and Shenendehowa would certainly be exciting, but there are a number of other teams traveling to Section 4 who have the ability to make the finals as well.  Among those are the #2 and 4 seeds, Sachem East and Monroe Woodbury.

Sachem East is undefeated and stands atop the current Suffolk rankings.  Undefeated 145-pounder Jackson Mordente has led the way for a lineup that is solid throughout.  The upperweight combination of Cristian Nunez (195), John Vigh (220) and Josh Edmondson (285) has gone a combined 38-4 and two more competitors, Conor O’Hara (132) and Michael Pistone (152) sit in the top two in Section 11.

Monroe Woodbury’s starting group has cruised through the competition. Vinny Vespa, Evan Barczak, JP Vandercliff and AJ Voelker have all made a big splash, including winning the Massapequa Holiday Tournament. Like the teams mentioned above, it’s difficult to find a weak spot in the Crusaders lineup.

The following is a look at each of the pools, including some individual matches of interest. To view the schedule, see here.

 

Pool A: #1 seed Wantagh, Spencerport and Chenango Forks

Spencerport is led by Jon Haas, Trent Egenlauf, Collin Pittman and Austin Coleman.  The first three are all included in the statewide rankings and 285-pounder Coleman was strongly considered. Chenango Forks features one of New York’s best, two-time state champion Kyle Kelly as well as another wrestler who will be in the mix in the postseason – Jake Green.

We expect Wantagh will come out on top of this group, and here are three of the individual matches we’re excited to see.

106 Pounds: Kyle Quinn (Wantagh) vs. Jon Haas (Spencerport) – Both are in the top eight of our first New York State rankings.  Quinn, an NHSCA All-American last year and Haas, a returning state qualifier, are both coming off tournament titles – Haas at the Teike Bernabi and Quinn at the Raider Invitational.

126 Pounds: Chris Araoz (Wantagh) vs. Jake Green (Chenango Forks) – Araoz is fresh off a Most Outstanding Wrestler performance at the Raider Invitational, while Green took third in a tough Windsor Christmas Tournament weight after capturing gold at the PSAL Holiday event.  Both are likely to be fighting for All-State honors in February.

182 Pounds: James Corbett (Wantagh) vs. Trent Egenlauf (Spencerport) – Both Egenlauf and Corbett are ranked in the top eight in New York and both have registered multiple quality victories this year.  (For example, Egenlauf topped Anthony Liberatore of Williamsville South and Corbett beat All-Stater Gio Santiago of Sachem North).  Both are candidates to go far at the Times Union Center. Isaiah Zimmer of Chenango Forks, a bronze medalist at Windsor, shouldn’t be overlooked.

 

Pool B: #2 seed Sachem East plus Clarence, North Rockland and Brockport

Sachem East has faced a challenging slate of opponents and is 12-0.  The Suffolk squad will see more strong foes at the U-E Duals including 18-0 North Rockland, a balanced team led by Matt Caputo, Blaise Benderoth and the DiMarsicosJake and Derek; a Clarence group that comes off a runner up performance at the Teike Bernabi and always-tough Brockport, which has received standout showings from Jared Mesiti and Barton Peters.

Despite the stiff competition, we think Sachem East should live up to the second seed and earn a date in the semis. Here are three matches from this pool that we look forward to seeing.

113 Pounds: Barton Peters (Brockport) vs. Derek DiMarsico (North Rockland) – Peters won his first 15 matches after an appearance at the state tournament last year while DiMarsico already has around 20 wins.

126 Pounds: Brandon Glaubner (Clarence) vs. Anthony Messina (Sachem East) – Glaubner was the champion at the Teiki Bernabi Tournament while Messina has put together a very solid 15-1 season. His only setback was a one-point loss to returning state second placer Justin Cooksey of MacArthur.  Troy Feniger of North Rockland could have some interesting matches at this class as well.

145 Pounds: Jackson Mordente is unbeaten and in the top 8 in New York. Matt Caputo has just one loss and has been putting up a lot of bonus point victories. Should be a fun one to watch. [Caputo may wrestle at 138 pounds].

 

Pool C: #3 seed Shenendehowa plus MacArthur, Minisink Valley and Union-Endicott

MacArthur has already seen a number of top notch opponents this year and has solid wrestlers up and down the lineup. Minisink Valley has received strong contributions from returning state qualifier Mike Raccioppi as well as others such as Josh Bonneau (220) and Union-Endicott had six placers at the Windsor Christmas Tournament, including finalist Andrew Brinser at 285 and third placer Xavian Hughes at 132.

Still, at the end of the day, it will be difficult for any of the teams in the pool to overcome Shenendehowa.

Here are three matchups we look forward to:

120 Pounds: Chris Cataldo (MacArthur) vs. Kevin Parker (Shenendehowa) – Cataldo, 17-1, has won his last five bouts by pin or technical fall.  The Generals wrestler lost his opening contest of the campaign at 126 pounds and has been on a winning streak since.  Meanwhile, Parker pinned his way to the finals of the Teike Bernabi Tournament, where he finished second behind Steve Michel. He is a returning state qualifier.

Cooksey, Photo by BV

126 Pounds: Justin Cooksey (MacArthur) vs. Mike Raccioppi (Minisink Valley) – The two wrestled a year ago in the state tournament at 106 pounds where second-seeded Cooksey earned a 7-3 decision.  Will the match be similar months later and up several weights?

138 Pounds: Nick Kelley (Shenendehowa) vs. Rob Bennett (MacArthur) – Kelley is always fun to watch as he keeps pushing the pace for the entire duration of the match. Bennett sat on top of the Section 8 rankings at this weight, (although he did drop a match in the dual against Sachem East), and is a quality wrestler.

 

Pool D: #4 seed Monroe Woodbury plus Islip, Johnson City and Fulton

Section 9’s Monroe Woodbury has looked like one of the top dual teams in the state this year.  Islip has also excelled, with an 11-1 mark. (The loss was to Sachem East).  Johnson City boasts one of the state’s top wrestlers in 195-pounder Reggie Williams as well as other state qualifiers like Greg Kleinsmith and Zach Colgan.  Fulton, always one of the best in Section 3, has been propelled by a number of wrestlers, such as Mitchell Woodworth (106) and Thomas Hill (120) this year.

It looks like it should be a great battle between the Crusaders and the Buccaneers for a spot in the semifinals.

Here are three of the many matches of interest:

106 Pounds: Mitchell Woodworth (Fulton) vs. Evan Barczak (Monroe Woodbury) – Both Woodworth and Barczak have made a habit out of making the finals of big tournaments. Woodworth, the top ranked wrestler at his weight in Section 3, finished second at both the Andersen and the Kenneth Haines Memorial while eighth grader Barczak recently won the Massapequa Tournament and is #1 in Section 9.  Johnson City’s Isiah Colgan may also make an impact at this weight.

170 Pounds: AJ Voelker (Monroe Woodbury) vs. Greg Kleinsmith (Johnson City) – Voelker stood on top of the podium at the Massapequa Holiday Tournament and has been a strong presence in the Monroe Woodbury lineup all season. Kleinsmith, a 2012 state qualifier as a freshman, recently returned to action at the Teike Bernabi event, where he took second place.

Williams, Photo by BV

195 Pounds: Reggie Williams (Johnson City) vs. Craig Hinrichs (Islip) – Williams is the top wrestler in New York at 195. Hinrichs has piled up wins this year, with a single loss – to the previously mentioned Nunez of Sachem East.

 

We will be providing blog and/or video coverage of the Union-Endicott Duals on Sunday. 

The coverage page will be at this link.

 

Check Out Videos of Grimaldi, Cooksey and Other Stars from the Long Island Challenge at MacArthur

On Thursday, MacArthur hosted Day 1 of the Long Island Challenge dual event, including teams from Brentwood, Clarkstown South, Half Hollow Hills West, Kellenberg and Sachem East. A recap of the results will come after the tournament is completed. However, for now, check out action including some top Long Island wrestlers such as returning state silver medalists Tyler Grimaldi and Justin Cooksey as well as two of the top 170 pounders in the state – Carlos Toribio and Joe Piccolo.

 

Tyler Grimaldi (Hills West) vs. Steven Schneider (MacArthur) – (Special thanks to Frank Grimaldi)

Carlos Toribio (Brentwood) vs. Joe Piccolo (Hills West)

Justin Cooksey (MacArthur) vs. Anthony Messina (Sachem East)

Steven Schneider (MacArthur) vs. Tim Friedman (Sachem East)

Jackson Mordente (Sachem East) vs. Sal Randazzo (MacArthur)

Chris Cataldo (MacArthur) vs. Michael Abbondanza (Sachem East)

Michael Pistone (Sachem East) vs. Michael Marrero (MacArthur)

Ryan Hughes (Islip) vs. James Golder (Kellenberg)

Chris Reilly (Hills West) vs. Kevin Rivas (Brentwood)

BJ Jackson (Brentwood) vs. Ferro (Hills West)

 

(Special thanks to Frank Grimaldi)

Weekend Notes: High School State Finalists Battle; Binghamton Picks Up First Two Victories and Much More

 

Here are a few news and notes from some of the college and high school action around the state this weekend . . .

Binghamton Goes 2-for-2, Army Tops Drexel

Donnie Vinson, Photo by BV

After dropping the first six duals of the season against a tough schedule that included ranked teams such as Cornell, Illinois, Oklahoma and Lehigh, Binghamton began a winning streak this weekend.  On Friday night, Matt Dernlan picked up his first victory as the leader of the Bearcats program as the CAA squad defeated Princeton, 23-12.  On Sunday, Binghamton followed up by capturing six of the 10 contests against league foe Boston to win 26-13.  Going unbeaten on the weekend were nationally ranked wrestlers Donnie Vinson (#3 at 149 pounds) and Nate Schiedel (#6 at 197 pounds) as well as Patrick Hunter (125), Vin Grella (165) and Cody Reed (184).  The Bearcats return to action at the Midlands in Illinois on December 29.

Army also was victorious, earning a 22-15 triumph over Drexel on Thursday night.  The Black Knights once again received key wins from 165-pounder Paul Hancock, who recorded a fall, as well as 141-pounder Connor Hanafee and 184-pounder Collin Wittmeyer in pivotal matches.  The squad will take the mat again on January 1 at the Southern Scuffle.

In the first dual meet action of the season for Buffalo, the Bulls were defeated by Central Michigan, 28-7. Six of the 10 bouts were decided by two points or less and unfortunately for Buffalo, the Chippewas came out on top in five of those six close matches.  Winning for the New York squad were Angelo Malvestuto at 197 and John-Martin Cannon, in his return to the mat after missing a few weeks with injury.

All-State Wrestlers and State Finalists Square Off 

A year ago, the dual between Wantagh and Shenendehowa at the Civil War Duals ended in a tie, with the Nassau County team earning the win on criteria.  With both squads going undefeated the remainder of the year, that result was instrumental in Wantagh earning the award as the state’s #1 Dual Meet team.   The powerhouses are both loaded again this year and were set to meet this weekend in Clifton Park as part of the 2012 Civil War Duals.  However, due to a tragic accident in which two Shenendehowa students were killed, the event was appropriately postponed.

However, there were still some top notch matchups this weekend as the 2012-13 season picked up steam.

Drew Hull, Photo by BV

In a dual meet in Section 6, two podium finishers from February took the mat at 152 pounds.  Two-time All-Stater Drew Hull of Royalton Hartland, who captured second place in Albany at 145 pounds a year ago, topped fourth place finisher (at 138) Dan Reagan of Lewiston Porter by the score of 6-0.  (However, Lewiston Porter won the dual 48-30).

At the Herkimer Invitational, a pair of state finalists, Canastota’s Zack Zupan and Carthage’s Shayne Brady sat on different sides of the 182-pound bracket.  The two cruised into the finals, setting up a meeting in the title bout.  However, that match didn’t go the distance, as Brady suffered an injury and defaulted.  (Zupan had taken the early lead).  We hope to see the runner up from Carthage back on the mat soon.

Another Section 3 standout, two-time state champion Nick Tighe of Phoenix, also met a state runner up this weekend, Hilton’s Vincent DePrez, in the 138-pound championship contest of the Matthew Marino Tournament at Webster Schroeder High.   The Binghamton-bound Tighe dominated, grabbing a 16-3 major decision.  It is worth noting that DePrez was one of three second placers for his squad – and for the DePrez family.  His brothers Anthony (145) and Lou (120) also took silver while nationally-ranked teammate Yianni Diakomihalis was the victor at 99 pounds.

In the team race at the Matthew Marino event, which featured strong entrants from Sections 3, 4, 5 and 6, Vermont’s Mount Anthony High took first.  Earning second place was Section 6’s Fredonia, led by four gold medalists — returning state placers Dakota Gardner (126 pounds) and Jude Gardner (145) as well as Zach Buckley (170) and Christian Saden (220).  Buckley had a solid win over Section 5 champion Jared Mesiti, 7-4.

Also taking top billing were state qualifier Colton Kells of Fairport at 195 and state placer Bryan Lantry of Wayne at 113.  Lantry’s teammate Jake Yankloski registered an impressive bonus point victory in the 106 title match against 2012 qualifier Bryan Ruggeri of Fairport.

More Contenders in Action

Matt Leshinger, Photo by BV

In the first weekend of action for Section 11, the Sayville tournament showcased several state title contenders.  Among them were Ivy League-bound seniors Tyler Grimaldi of Half Hollow Hills West (Harvard) and the host school’s Matt Leshinger (Columbia).  Grimaldi, who was second in the state at 160 a year ago, captured Most Outstanding Wrestler honors in Sayville after cruising at 160 pounds.  Meanwhile, Leshinger, who took bronze at 120 in February, had a solid debut up a few weights as he won the tournament at 138 pounds.

Another strong event on Long Island was the Bruins Cup at Baldwin, which provided another opportunity to see a number of strong wrestlers ramp up their seasons.

Steven Sewkumar of Long Beach collected Most Outstanding Wrestler honors for the second consecutive weekend as he took the 113 pound title in a close match against St. Anthony’s Ben Lamantia.  St. Anthony’s celebrated a number of champions, including former All-State grappler Freddie Dunau (126) and 2012 qualifier Johnny Vrasidas (170) as well as Joe Russ (120).

Vito Arujau, Photo by BV

Syosset’s Dan Choi, who came within one match of the medal stand at the Times Union Center in Albany registered four pins on the way to the 195-pound crown while his teammates Joe Scholl (182) and Vito Arujau (106) also made the top of the podium.  Arujau looked dominant for the second straight tournament, earning the title by technical fall.

Led by champions Anthony Messina (132), Jackson Mordente (145) and John Vigh (220) and runners up Conor O’Hara (138), Mike Pistone (152), Mark Tracy (170) and Josh Edmonsen (285), Sachem East took the team title by over 50 points, with Longwood next.

 

MacArthur Takes First at the Mahopac Duals

While multiple Section 8 teams wrestled at the tournaments listed above, MacArthur traveled to Section 1 for the Mahopac Duals.  The Generals were impressive throughout the competition, including a 42-25 victory over Section 4’s Johnson City in the title tilt.  The host team from Mahopac was fourth.

And From the Midwest . . .

While Empire State teams can’t compete at some of the large in-season national events, a pair of 2012 New York State silver medalists made the podium at one of the most challenging tournaments in the country this weekend —  the Walsh Ironman in Ohio.  Jose Rodriguez, who took second at 99 pounds last season while competing for Wantagh, was the runner up at 106 pounds at the Ironman behind Eli Stuckley of St. Paris Graham.  Rodriguez now attends Massillon Perry in the Buckeye State.

Former Longwood star Nicky Hall notched seventh place on Saturday while representing Wyoming Seminary.  Hall is a two-time New York medalist, including a second place showing at 152 pounds in 2012.

For more dual meet results from around the state, see here

To report results, e-mail newyorkwrestlingnews@gmail.com

 

Section 11 Preview: Four State Champs Graduated, But Plenty of Talent Returns in Suffolk County, Led by Finalists Piccininni, Rasheed and Grimaldi

The dominance of Section 11 at the Division I state tournament last year was obvious.  In the team standings, Suffolk County outdistanced second place Nassau by 79.5 points.  Section 11 boasted nine of the 30 finalists (30%) and more than 25% of All-State wrestlers overall.  Suffolk had at least one placer at 14 of the 15 weight classes (113 being the exception), including five state champions.

Four of those gold medalists graduated as did eight of the others that made the medal stand in 2012 (and Nicky Hall of Longwood moved on to Wyoming Seminary). Both of the Division II All-State wrestlers graduated as well. However, there are still plenty of quality grapplers remaining.  The following is a look at some of the returning superstars, some wrestlers potentially ready for a breakthrough year and teams to keep an eye on as the season develops, both in Division I and Division II.

Division I

Returning Placewinners from 2012

State Champion: Nick Piccininni, Ward Melville (106 Pounds)

Second Place:  Corey Rasheed, Longwood (145 Pounds)

Second Place: Tyler Grimaldi, Half Hollow Hills West (160 Pounds)

Third Place: Alex Tanzman, Westhampton Beach (99 Pounds)

Third Place: Matt Leshinger, Sayville (120 Pounds)

Fourth Place: Joe Calderone, Walt Whitman (99 Pounds)

Fourth Place: TJ Fabian, Shoreham Wading River (120 Pounds)

Fifth Place: Nick Lupi, Huntington (220 Pounds)

Sixth Place: Gio Santiago, Sachem North (182 Pounds)

Sixth Place: Mike Hughes, Smithtown West (285 Pounds)

Other Returning State Qualifiers from 2012

99 Pounds: Steven Lee, West Babylon

113 Pounds: Corey Jamison, Huntington

Tyler Grimaldi, Photo by Boris V

Seniors to Watch

Tyler Grimaldi was highly sought after by many colleges before choosing Harvard, and with good reason. He earned All-America status at both the NHSCA Nationals in Virginia Beach and at Fargo at 160 pounds.  The senior went all the way to the state finals match in 2012 and is a solid favorite to get back to the title bout – and this time come out victorious.

Matt Leshinger won perhaps the most challenging Sectional bracket in all of New York last year when he captured the crown at 120 pounds over state champions Sean McCabe, Mark West and All-State wrestler TJ Fabian.  The Columbia-commit, who took bronze in Albany, will look to climb a few notches higher in his senior year.

TJ Fabian, Photo by Phototrens http://www.phototrens.com

The previously mentioned Fabian, who was fourth in Albany, has entered numerous events in the spring and summer and has gotten his hand raised often in all of them.  He was an All-American at the NHSCA Nationals in Virginia Beach and a dominant winner at the Ken Lesser Memorial Summer Heat tournament.  Fabian also competed well against some of the Northeast’s top foes at the Journeymen Classic and the Iron Horse Invitational before placing in the top 12 at the Super 32 after winning seven in a row in the consolations.  All of his work figures to serve him well in February.

Upperweights Gio Santiago, Nick Lupi and Mike Hughes all participated in the fifth place match in Albany in brackets full of grapplers who have since graduated.  It wouldn’t be surprising to see any or all of them in the gold medal bout this time around.

On the lighter side of the scale, Alex Tanzman had a 46-2 season with 37 pins in which he lost a match in mid December and then rattled off more than 30 consecutive victories before losing to Jose Rodriguez, who has since moved to Ohio, in the state semifinals.  He will be no doubt be one of the contenders to earn another title for Section 11 at the end of the campaign.

That group of seniors is no doubt impressive.  But some believe that the best Suffolk wrestler may be a sophomore or junior.

Corey Rasheed, Photo by Boris V

Eleventh grader Corey Rasheed is already a two-time New York finalist and three-time placer with two full campaigns to go.  He has shown that he can compete with the best regardless of the weight class, as he first was a runner up in seventh grade at 96 pounds, took fifth at 112 as a freshman and then earned silver in 2012 up at 145.  He also was second nationally this spring when he made the finals of the NHSCA Nationals in Virginia Beach.  Fellow junior Joe Calderone of Walt Whitman was fourth at 99 a year ago and will be a threat once again.

Nick Piccininni, Photo by Boris V

Several Suffolk fans believe that the top Section 11 wrestler is sophomore Nick Piccininni of Ward Melville.  Piccininni followed up a third place showing as an eighth grader with a perfect freshman season in which he went undefeated on his way to a state championship at 106 pounds.  While moving up in weight since then, he doesn’t seem to have skipped a beat, winning the Super 32 qualifier, going unbeaten at the Waterway Duals and taking first at the Journeymen Classic and the Iron Horse Invitational.  He also finished in the top 12 at the Super 32, losing only to the second and third place finishers and splitting matches with the country’s #1 ranked sophomore, Zahid Valencia of California.

But that’s not all Section 11 has to offer. Last year, Grimaldi, Leshinger and Fabian were among those who stood high on the podium in their first trips to the state tournament.  Who will make the medal stand in their initial appearance in Albany in 2013? Here are some of the many possibilities:

Let’s start with a very strong group of lightweights.  Jesse Dellavecchia of East Islip racked up 31 wins as a freshman at 99, including triumphs over state qualifiers Steven Lee, Josh Antoine and Hunter Dusold.  He lost two very tight bouts to New York state medalist Calderone (by one point and in sudden victory) and he stayed active in the offseason, winning the Ken Lesser Memorial Summer Heat and taking second at the Journeymen Classic in early October.  But Dellavecchia isn’t the only young lightweight to watch. One of the wrestlers to defeat Dellavecchia last season was John Busiello of Eastport South Manor, who garnered a 26-8 mark as an eighth grader. Huntington’s John Arceri, a freshman this year, picked up 28 wins last season and will be another impact player.

A little bit higher on the weight scale is Mike D’Angelo of Commack.  In his 33-3 season as a freshman at 106 pounds there was only one wrestler D’Angelo couldn’t beat – Nick Piccininni.  All three of the Commack grappler’s losses came against the undefeated state champion from Ward Melville.   He showed dominance throughout the season with 28 bonus point victories.

“D’Angelo had trouble with Piccininni but so did everyone else,” Rocky Point Elite Eagles coach Steven Ketcham said. “He is capable of placing at the state level.”

A few other names to keep in mind are James Szymanski from Shoreham Wading River and Matt Bradice from William Floyd.  Szymanski topped Dellavecchia, Busiello, Lee and CJ Archer a year ago and impressed in the offseason with a championship in his bracket at the Journeymen.  Meanwhile, Bradice, a 2012 Suffolk placewinner at 103, put together a 31-7 campaign as a junior at 113.  If he remains at that weight, contributor John Passaro believes he could make the Section XI finals as a senior.

Steven Bulzomi of Connetquot was fourth in the county as a junior at 113 pounds after posting a 34-5 record.   Three of his losses came against Hauppauge’s Chris Mauriello and another to Suffolk champion Corey Jamison.  He did record solid victories over Mauriello and state qualifier Santo Curatolo of the PSAL.  His 4-2 performance at the ultra-challenging Super 32 tournament in late October showed that he’s ready to go for his senior campaign.

Over the years there have been wrestlers who have made their marks on the national level before achieving All-State status in New York.  That looks like it could be the case with the following grapplers in 2012-13.

Chris Mauriello (Hauppauge) – Mauriello won a national title in the spring at the NHSCA Middle School championships in Virginia Beach after taking third at 113 in Section 11 as an eighth grader.  The Hauppauge wrestler compiled a 37-5 mark a year ago with three of his losses coming to state placers – (two to Mark Raghunandan and one to Brandon Lapi).  He will be looking to break further into the postseason as a freshman, possibly all the way up at 132, according to Ketcham.

Travis Passaro (Eastport South Manor) Passaro has a strong resume.  He was the Eastern States champion in 2011 and has been an All-American at NHSCA Nationals.  He has repeatedly tested himself, winning the Super 32 Shippensburg qualifier event, wrestling well at the Waterway Duals while up a weight class, taking second at the Journeymen Classic and making the top 12 at the Super 32 in North Carolina. In Suffolk, he was fifth in a loaded 120-pound class last year and will look to make a state tournament run like his brother Maverick did in 2012.

Thomas Dutton (Rocky Point) – Dutton made the medal stand at the NHSCA Nationals this year at 138 pounds and was also was an All-American at perhaps the top tournament in the country, when he took eighth in freestyle at Fargo. He’ll be seeking some wins in Albany after a fourth place showing at the County tournament at 132.

“Dutton has been all over looking to improve on last year’s finish,” Ketcham said. “His improvement from year to year has been very good and he can accomplish a lot this year.”

And watch out for the upperweights . . .

Carlos Toribio (Brentwood) – Toribio was third at 160 last year and 41-5 overall at 160 pounds.  He avenged an early season loss to Shaun Gillen and suffered his only other setbacks to state placers Anthony Pistone and Tyler Grimaldi (three times).  He looked dominant in the summer in his victory at the Ken Lesser Memorial Summer Heat tournament.  He will be among the favorites to earn a ticket to the Times Union Center.

Grimaldi is a state championship favorite, but he isn’t the only member of the HHH West squad who could make an impact in the postseason.  Teammates Joe Piccolo and Jagger Rebozo also appear ready for successful senior years.  Piccolo compiled over 35 wins at 170 pounds, including victories over state placers Rrok Ndokaj (twice) and Dylen Seybolt and qualifier Zach Colgan of Section 4.  Rebozo also had over 30 wins at 182 pounds.

Ronnie King (Islip) – As a sophomore 160-pounder, King placed fifth at the Section XI tournament.  This year, Passaro predicts that the Islip wrestler has a great opportunity to make the county finals at 170.

Chris Chambers (East Islip) – Chambers was fifth at 182 at the Section 11 event as part of a 31-7 season.  He looked strong in the offseason, however, winning the Ken Lesser Memorial Summer Heat.  In fact, he recorded an impressive victory over All-State grappler Gio Santiago, who had pinned Chambers last season.

Ryan Hughes (Islip) – Hughes had a strong season at 220 pounds, with just a handful of losses and a number of quality victories.  He topped state placer Nick Lupi in sudden victory in early February and will be a threat to go to Albany this year.

Cristian Nunez (Sachem East) – Nunez knows how to rack up points.  He was 36-3 at 195 pounds a year ago with two wins over state qualifier Dan Choi of Syosset and 30 victories by bonus.  He’ll be looking for a big year.

Don’t Forget About . . .

Mark West (Hauppauge) and Corey Jamison (Huntington) – West was a state champion in 2010 but hasn’t made a return trip to the big show.  He was right there with many All-Staters last year as he defeated three placers – Sean McCabe, TJ Fabian and Matt Leshinger (although he lost to them as well).  He’ll be looking to make a run in his last season.  Meanwhile, Jamison came to the Times Union Center as the number two seed after a season in which he defeated credentialed wrestlers such as William Koll and Brandon Lapi.  However, after advancing to Saturday’s action, Jamison didn’t compete on the second day in Albany.  He looks to take that next step as a junior.

Jackson Mordente (Sachem East) – Mordente went 35-8 in 2011-12 at 138 pounds, with five of his losses to champions/high state placers (Jamel Hudson, James Dekrone and Alexis Blanco).  He did well representing Long Island at the Waterway Duals and looks to carry that success through his senior year.  His teammates Conor O’Hara and Jakob Restrepo should also have a strong seasons.  O’Hara went 29-9 with wins over Mike Lofrese and state placer Gio Sanchez in 2011-12.  Restrepo looked good winning a title at the War at the Shore in the spring and is primed for a breakout postseason.

While many wrestlers have been discussed above, there are many more who could have been profiled.  We fully expect that there will be additional Suffolk wrestlers who excel at the county and state levels in 2012-13.

Team Race:

Sachem East offers a very strong group that looks ready to pile up tournament points.  Conor O’Hara, Cristian Nunez and Jackson Mordente earned All-County honors last season and will be in line to do so again.  In addition, the Flaming Arrows will likely add to their medal haul with wrestlers that came close to 30 wins a year ago such as Mark Tracy, Zach Nobre and Jakob Restrepo. Heavyweight Josh Edmonson will also be a key factor as will Connor Farrell and Anthony Messina.

Brentwood is the returning county championship team and one of the favorites again.  The squad graduated a number of Suffolk medalists, including second place finishers Eric Orellana and Alexis Blanco.  However, the team brings back two third placers – Carlos Toribio and Marc Gonzalez as well as Danny Murray, who was fourth.  In addition, BJ Jackson and Luis Rodriguez appear among those ready to contribute heavily.

Huntington can’t be overlooked.  County champion Corey Jamison will take the mat along with runner up Anthony Puca and All-Stater Nick LupiJohn Arceri will be in the hunt for the Suffolk title at 99 pounds and others are capable of winning some matches at the Section tournament, such as Joseph Puca.

Gio Santiago, Photo by Boris V

Yet another possible contender is Sachem North, which brings back finalists Gio Santiago (Suffolk champ and state placer) along with Section 11 runner up Steven Mills.  A large number of wrestlers also return after notching 20 or more wins last season, including Mike Falcon, Matt Stallone, Stephen Guardino, Matthew Marino, Nick Perez, Alec Ross and James Schreck.

When asked for potential team champions, another handful of squads were mentioned.  It wouldn’t be completely surprising if the county champ is none of the teams above.  That’s how the talent is spread across Section 11 this year.

 

 

Division II

 

Returning State Qualifiers from 2012

99 Pounds: Lucas Webb (9) Mattituck

106 Pounds: Michael Menzer (12) Center Moriches

113 Pounds: Hunter Hulse (10) Stony Brook

120 Pounds: Justin Underwood (12) Bayport-Blue Point

132 Pounds: Ryan Hake (12) Bayport-Blue Point

152 Pounds: Paul Cavanagh (11) Port Jefferson

170 Pounds: Tomasz Filipkowski (12) Mattituck

182 Pounds: Brian Loskamp (12) Babylon

195 Pounds: Chris Baglivi (12) Mattituck

220 Pounds: Kevin Giron (12) Hampton Bays

Both of the All-State wrestlers from Division II graduated (Harrison Desousa and Travis Baskerville), but some tough wrestlers return to try to give Suffolk representation on the medal stand in Albany.

Tomasz Filipkowski of Mattituck came within one victory of placing in February.   The Section 11 tournament Champion of Champions opened with a loss to NSHCA Nationals runner up Troy Seymour of Peru before earning two victories in the consolation bracket.  He then dropped a 3-1 overtime decision to Section 2’s Brad Burns to fall just short of the podium.  After a 34-4 campaign, he looks poised to finish as an All-State wrestler.

“He’s a high quality wrestler who came so close to placing,” Bayport-Blue Point head coach Rich Reilly said. “I don’t seem anyone challenging him in the DII Sections and I think he will be very competitive upstate.”

Ryan Hake of Bayport-Blue Point had 31 wins a year ago, including 18 pins.  He had a victory in Albany, while both of his losses were to placers.  2013 would be his fourth appearance at the state tournament and he hopes to break through to the medal stand.

“Ryan is my best wrestler,” Reilly said.  “He’s been up there three times.  He hasn’t had seeding criteria in the past and we’ve adjusted our schedule this year, which should help Ryan with seeding criteria.  He had an outstanding season last year and the opportunity will be there for him to place. He’s a tough kid who is technical and very smart on the mat. I really believe this is the time for him.”

Michael Menzer of Center Moriches is another wrestler Reilly points to as a threat to make the podium in the state capital.  Menzer went 29-9 overall, including 1-2 in Albany.

“He’s definitely a tough kid who will be in the mix no matter what weight he wrestles,” Reilly said. “He has the experience of being upstate and has a great chance to do very well there.”

Also Keep an Eye On . . .

Lucas Webb, Photo by Boris V

Lucas Webb (Mattituck) – Webb won the 99-pound crown a year ago before heading up to the Times Union Center, where he went 1-2.  He will look for a return visit to the state tournament, while the wrestler he defeated in the Section 11 title bout, Jake Palma of Bayport-Blue Point will look for his first journey upstate.  Palma, who may be at 113 this year according to his coach, has put in significant work and has shown improvement.

Joey Palma (Bayport-Blue Point) and Tristan DeVincenzo (Port Jefferson) – Last year’s second and third place finishers behind Menzer at 106 pounds both have the potential to do big things this year, according to Reilly.

“Joey has really impressed me in the offseason,” the coach said. “He gave up football to wrestle more because he took second two years in a row.  He felt like it was time to get to the next level.  He’s a kid I would bet on having a great year.  Joey beat DeVincenzo both times they wrestled last year, but the score wasn’t indicative of the matches.  They were really tough matches and DeVincenzo is a really tough kid.”

Justin Underwood and Dylan McGovern (Bayport-Blue Point) – Underwood traveled to Albany last year and faced a difficult path, dropping contests to state champion Sam Recco and fifth placer Zach Ayen.  When discussing Underwood, Reilly couldn’t help but mention teammate McGovern.  The two wrestlers battled back and forth last year, with Underwood earning a 6-4 decision in the Section 11 championship.

“Dylan hasn’t stopped in the offseason,” Reilly said.  “He’s tired of taking second. I don’t think they’ll be at the same weight class this year and I think they could both be at the top of the Section 11 podium.  Justin is probably more of a technical wrestler, very slick.  Dylan has that nastiness that you like to see.  We were pretty deep last year and there wasn’t a lot of wiggle room for them to get away from each other.  Things have opened up now and I think they may be at 126 and 132.  I believe both could win matches upstate.”

Hunter Hulse (Stony Brook) – Hulse racked up 30 wins in 2011-12, primarily at 113 pounds.  He lost his opening round match at the state tournament by one point before rebounding with a technical fall victory.  He was eliminated by multiple-time state placer Cody McGregor of Section 6, but looks to capitalize on his postseason experience.

“Hulse kind of came out of nowhere and had a great year,” Reilly said. “He didn’t place upstate but he did a good job.  He’s the kind of kid who will be in the mix because he’s tough and he knows he can compete.  In that same weight last year were two other very good kids, Peter Schneider of Smithtown Christian and Justin Engel from Bayport-Blue Point.  I think those two are capable of going upstate as well.”   

Chris Baglivi, Photo by Boris V

Chris Baglivi (Mattituck) – The state qualifier went 27-11 with 15 pins in 2011-12.  He had a pair of victories over Ryan Lewis of Center Moriches, including a 1-0 triumph in the Section final.  Lewis is someone to keep an eye on in the upperweights as well after a 28-9 campaign.

Returning state qualifiers Brian Loskamp (Babylon) and Kevin Giron (Hampton Bays) will look to return to Albany to pick up a few more victories after going 1-2 on the big stage in 2011-12.  Paul Cavanagh (Port Jefferson) will also aim to make a return trip after winning the 152-pound Section 11 title a year ago.

Team Race

Bayport-Blue Point won the team title a year ago by 17 points over Mattituck.  Those look to be the top squads again this season.  The Phantoms lost some key contributors including All-State heavyweight Harrison Desousa and Suffolk runner up Ralph Fabiani, but the squad returns champions Hake and Underwood and silver medalists Joe Palma, Jake Palma, Dylan McGovern as well as a trio of third placers.

Mattituck graduated only two All-County grapplers and looks to be a threat with returning state qualifiers Lucas Webb, Tomasz Filipkowski and Chris Baglivi as well as county runner up Brian Pelan and third placers Andre Vega and James Rugnetta.

Reilly believes there are a number of schools that will have a say in this year’s team competition.

“I wouldn’t say we’re the favorite,” Reilly said of his Bayport-Blue Point squad. “We have some holes although we return a lot of kids and are solid in the lower to upper middleweights. Mattituck will definitely be in the race.  Port Jefferson and Center Moriches kids have done a lot of work this offseason.  They’re tough and well coached.  You can never forget about Babylon. They’re always right there and won this thing not too long ago.  They’re rebuilding with some good wrestlers.”

In fact, he believes that some of the somewhat lesser known wrestlers may be the deciding factor.

“The way our section is designed, it could always come down to four or even five teams,” he said. “The parity in our division has gotten better over the past few years. A lot of teams will have their two or three champions and then it comes down to the other guys.  If you’re fortunate enough to have another guy in the weight who can take third or fourth, that’s where you win the tournament.  That’s been our success over the past few years, with guys like Dylan McGovern, second guys at the weight that pick up more points.  It should be an interesting tournament.”

Special thanks to all of the contributors to this story, in particular, Steven Ketcham, John Passaro and Rich Reilly.

 

More Season Preview Articles:

Section 1 Preview

Section 3 Preview

Section 4 Preview

Section 7 Preview

Section 8 Preview

Section 9 Preview

CHSAA Preview

PSAL Preview

Features:

Section 1 Feature:  Aslanian and Realbuto, All-State Wrestlers and Workout Partners, Seek to End Their Careers on Top of the Podium

Section 4 Feature: Looking for “Number Nine”: Reggie Williams Aims to Make History at Johnson City

Section 5 Feature: The “Miracle” Continues: The Return of Aaron Paddock

Section 9 Feature: Unstoppable: Vinny Vespa Wrestles Again After Confronting Cancer

Section 11 Feature: Nick Piccininni Looks to Continue Winning Streak