Porter and Westman Capture Freestyle National Titles and Eight Become All-Americans in Junior Greco

Now there are three National Championship plaques heading back to New York.

On Saturday night, Alexis Porter picked up the first National Title for the Empire State in Cadet Women’s Freestyle action at 143 pounds.  On Tuesday, Porter made it two-for-two at Fargo, capturing her second crown of the week, this time in Junior competition at 139 pounds with a 1-0, 1-0 victory over Jasmine Mendoza of California.

Joining Porter on top of the podium on Tuesday evening was Mary Westman, the title winner at 159 pounds.  The Jamestown College-bound wrestler topped Kiaya Von Soyoc of Washington in the title bout.  After dropping the opening period 7-2, Westman responded by dominating the remainder of the match.  She stayed on the attack, getting to her opponent’s legs often, to take the last two periods by the scores of 7-2 and 3-1.

Also earning All-America honors were Hanna Grisewood of Warsaw, who was the runner up at 112 pounds after picking up five wins, and Rosemary Flores, who took third at 130 pounds after registering pins in five of her six victories. Yuneris Diaz rounded out the New York medalists, grabbing fifth at 172 pounds.

Eight Become 2012 Junior Greco All-Americans

On the men’s side, eight New Yorkers were crowned All-Americans in Junior Greco Roman.  Leading the way was 2012 state runner up Renaldo Rodriguez-Spencer, who took third at 132 pounds after notching six victories in seven matches.

Joining him on the medal stand were a pair of future Columbia wrestlers, Connor Sutton (fifth at 160) and Chris Loew (seventh at 182).  Sutton’s high school teammate at LaSalle Institute, Brendan Goldup, was also fifth (at 152 pounds), while a trio of PSAL standouts also gained All-America status: McZiggy Richards (fourth at 182), Santo Curatolo (sixth at 120) and Josh Antoine (eighth at 113).  Kyle Kelly (106) grabbed seventh for the second consecutive year in Greco competition.

The Junior Freestyle tournament begins on Thursday.

 Full List of 2012 New York All-Americans – In All Competitions

Junior

106 Pounds: Kyle Kelly, 7th Place Greco

113 Pounds: Josh Antoine, 8th Place Greco

120 Pounds: Santo Curatolo, 6th Place Greco

132 Pounds: Renaldo Rodriguez-Spencer, 3rd Place Greco

152 Pounds: Brendan Goldup, 5th Place Greco

160 Pounds: Connor Sutton, 5th Place Greco

182 Pounds: McZiggy Richards, 4th Place Greco

182 Pounds: Chris Loew, 7th Place Greco

 

Cadet

94 Pounds: Chris Cuccolo, Cadet Greco 5th

132 Pounds: Jesse Porter, Cadet Greco 4th

132 Pounds: Sam Ward, Cadet Greco 7th

182 Pounds: Benjamin Honis, Cadet Greco 7th

 

Women –  Cadet

143 Pounds: Alexis Porter, Cadet Freestyle Champion

143 Pounds: Kennedie Eddings, Cadet Freestyle 6th

172 Pounds: Yuneris Diaz, Cadet Freestyle 3rd

 

Women –  Junior

112 Pounds: Hanna Grisewood, 2nd Place

130 Pounds: Rosemary Flores, 3rd Place

139 Pounds: Alexis Porter, Champion

159 Pounds: Mary Westman, Champion

172 Pounds: Yuneris Diaz, 5th Place

Advertisements

Over 90 New York Wrestlers To Compete at Fargo; Realbuto and Flores Look to Repeat as Champions

The biggest tournament of the summer is here as competition begins in Fargo, North Dakota on Saturday.  Here are a few of the New York storylines to watch.

Will the champions repeat?

Rosemary Flores had a tremendous tournament in 2011, capturing titles in both the Cadet and Junior divisions while winning eight of her nine bouts by pin.  She has enjoyed sustained success throughout the year, earning a spot on the ASICS Girls All-American First Team and taking second at a number of prestigious tournaments including the Cadet Pan Am Championships and the Body Bar Women’s National tournament.  The New York City standout will be back for another run, this time at 130 pounds.

Last summer, Brian Realbuto became the first Men’s Freestyle title winner from the Empire State since Troy Nickerson won double titles back in 2004.  The 145-pound class that Realbuto won was loaded with top tier talent, such as Jake Sueflohn, who won 25 matches as a true freshman at Nebraska last season and top 20 recruits such as Brandon Kingsley, Oliver Pierce and Brian Murphy.  The Somers star wrestled only in a pair of matches at the Junior Duals in Oklahoma City, but is registered to compete at 152 pounds this week where he will once again be challenged by a plethora of formidable opponents such as Ohio’s Anthony Collica, New Jersey’s Dylan Milonas, Murphy, Pierce and a familiar face, Long Beach’s Dylan Palacio.

Speaking of Palacio, can he keep his unbeaten streak alive?

It’s been quite a year for the Nassau County wrestler.  Palacio had an unblemished record during the high school campaign to win his first state championship, then went on to earn gold at the NHSCA Nationals in Virginia Beach.  He followed that with dominant performances at the New York Freestyle and Greco States, taking the top spot in both, and then went undefeated at the Disney Duals, beating nationally-ranked grapplers such as Garrett Peppelman and Taylor Simaz.  While he has placed at Fargo in the past (8th in Greco a year ago), he has made it clear that he is looking to reach the top of the podium in North Dakota before beginning his college career in Ithaca.

Which other returning placers are gearing up for a title run?

Juniors

Four-time state champion Quinton Murphy readily admits that while he has had success in folkstyle throughout his career, he prefers Freestyle.  He has proven his capabilities in the international styles as well, including an fourth place at the Youth Olympics Games in 2010.  In 2011, he took bronze at Fargo at 135 pounds, handing the eventual winner Ben Whitford of Michigan his only loss.  Murphy went undefeated in limited action at the Junior Duals in Freestyle a few weeks ago and will be among the favorites at 138 pounds, where he could again meet Whitford.

The 160-pound Junior competition may be of interest to New York fans as several accomplished grapplers take the mat.  Burke Paddock of Warsaw has a long list of achievements, including earning sixth in 2011 in Greco at the same weight and capturing the Junior Greco World Duals event this spring.   Columbia-bound Connor Sutton placed at FILA Juniors in Greco and comes into the week with a lot of momentum.  In fact, WIN Magazine picked Sutton to make the finals at Fargo following his All-Tournament team performance at the Junior Duals in late June where he went 8-0 in the style.

Cadets

Chris Cuccolo was a double medalist in 2011, taking fifth in both styles at 84 pounds in the Cadet division.  The Pine Bush wrestler returns to the Cadet competition, this time at 94 pounds where Intermat has labeled him the favorite on the Greco side.

Shenendehowa’s Jesse Porter has a track record of success in the international styles, including a 2011 Schoolboy National Championship at 105 pounds in Greco.  He is one to watch in Cadet Greco action at 132 pounds.

Women

Mary Westman made the finals in 2011 at 148 pounds, registering three wins by fall, and looks to finish one rung higher on the ladder in the 159-pound class this week.  Alexis Porter wrestled in both divisions in 2011, garnering third (Cadet) and fourth (Junior) in the 124/125 weight classes.  She is currently registered at 143 pounds in the Cadet competition and should be a contender.  In addition, two returning sixth place finishers, Kendra Kenyon and Kennedie Eddings, will look to climb to the top of the podium.

Which wrestlers will make a smooth transition from the Cadet to Junior competition?

There are several wrestlers on Team New York who appear ready to make the jump.  Renaldo Rodriguez-Spencer of Cheektowoga was fourth at 125 pounds in Freestyle and has placed in a number of national events in both Greco and Freestyle.  At the Junior Duals, he went 10-2 overall and looks poised to represent the Empire State well following his runner up performance in Albany in February.

Another New York state finalist, Reggie Williams of Johnson City, stood fifth on the podium last year at 215 as a Cadet and will try to repeat that success at the Junior level, this time at 195 pounds.

What other state placers should be watched closely?

A large number of medalists from Albany in 2012 will be fighting for All-America status, including state champions Kyle Kelly of Chenango Forks (7th in Greco in 2011 at Fargo) and Dylan Realbuto (126) of Somers.  In addition, several other top four finishers at the Times Union Center such as Columbia’s El Shaddai Gilmore-Van Hoesen (285), McZiggy Richards (182), Troy Seymour (170), Tyler Grimaldi (160), David Almaviva (145) and Nick Kelley (132), Ryan Snow (126), William Koll (120), Nick Casella (100) and Trey Aslanian will look for podium positions.  Aslanian, a two-time folkstyle silver medalist in New York, went an impressive 7-1 at the Junior Duals.

Which of the New York State Freestyle and Greco title double winners will be taking the mat?

In addition to Palacio and Koll, 220-pounder Soslan Gularov was a double champion who is registered.  On the Cadet side, a handful of double titlists will represent the Empire State – Matthew Morris (113 pounds), Freddie Dunau (120), Mike Dusold (152) and Daniel Smith (170).  Josh Antoine was the 113-pound champion in both Freestyle and Greco at the Northeast Regional qualifier as well.

Many wrestlers were mentioned and there are sure to be others who stand out on one of the sport’s biggest stages.

Stay tuned and check back for updates and interviews throughout the week.

 

 2011 Fargo All-Americans from New York

Junior Freestyle

105 – Lucas Malmberg (Marathon), 6th

112 – John Aslanian (Edgemont), 8th

135 – Quinton Murphy (Holley), 3rd and Steven Rodrigues (Fox Lane), 5th

145 – Brian Realbuto (Somers), Champion

Junior Greco

98 – Kyle Kelly (Chenango Forks), 7th

135 – Patrick Hogan (Peru), 8th

152 – Dylan Palacio (Long Beach), 8th

160 – Burke Paddock (Warsaw), 6th

Cadet Freestyle

84 – Chris Cuccolo (Pine Bush), 5th

125 – Renaldo Rodriguez-Spencer (Cheektowoga), 4th

130 – Jonathan Craft, 8th

215 – Reggie Williams (Johnson City), 5th

Cadet Greco

84 – Chris Cuccolo (Pine Bush), 5th

Junior Women’s Freestyle

105 – Hanna Grisewood (Warsaw), 5th

125 – Rosemary Flores (Curtis), Champion, Alexis Porter (Shenendehowa), 4th

148 – Mary Westman, 2nd

Cadet Women’s Freestyle

88 – Kim Cardenas (Petrides), 4th

101 – Leah Taylor (Alexander), 8th

115 – Kendra Kenyon (Warsaw), 6th

124 – Rosemary Flores (Curtis), Champion, Alexis Porter (Shenendehowa), 3rd

143 – Keneddii Eddings (Niagara Falls), 6th

"Fighting Back": Team New York Battles at Junior Duals in Oklahoma City

Jim Sutton, who has been coaching the New York Greco and Freestyle Duals teams for over a decade, had high expectations for the group traveling to Oklahoma City last week for the 2012 competition.

“We expected to finish in the top eight in both styles,” he said. “We were seeded second in our pool in both styles and this team had more seeding points overall than we’ve had in years.  We had the points, but the stars and moon didn’t line up correctly for us as far as injury, illness and winning some close matches.”

Despite not making the top eight, the squad finished 6-2 in Greco and 5-3 in Freestyle against some of the toughest competition in the nation.

“Coach talked to us beforehand and told us it had been a while since New York made the All-American round,” said 182-pounder Chris Loew of Wantagh.   “We weren’t able to do it, but we did pretty well.  We lost to some of the best teams in the country but kept fighting back.”

In Greco, the team got off to a strong start with a comfortable 55-14 victory over South Dakota before dropping a one-point dual to Oklahoma Red.

But the New Yorkers rebounded, winning the next two rounds in dominant fashion over Utah and North Dakota before taking three out of four on the second day of action, to earn third in the Bronze/Copper bracket and 11th overall.

“Going 6-2 certainly isn’t bad, but honestly it was a little disappointing considering what we thought we could do prior to the tournament,” Sutton said.

The Empire State had several standout performances in Greco, led by future Columbia wrestler Connor Sutton, who was named to the All-Tournament team after a perfect 8-0 showing at 160 and 170 pounds.   Especially satisfying was a triumph over Oklahoma’s Kyle Ash, an All-American who eliminated Sutton at Fargo a year ago.

“That was a huge win for Connor,” Jim Sutton said.  “It really kept his confidence high and helped him go undefeated the rest of the way in that style.”

“Connor went undefeated and was fantastic,” added Loew, who will be Sutton’s teammate with the Lions in the Ivy League next season. “He really beat up on some guys.”

Also picking up significant points in Greco were 120-pounder Santo Curatolo (7-1), Jessy Williams (6-2 at 132), Matt Greene (5-2 at 145), Loew (5-2 at 182/195) and Dante Salkey (5-0 at heavyweight).

Salkey’s contributions weren’t limited to the mat as he sang the national anthem and, according to Coach Sutton “had everybody laughing the whole tournament as the team entertainer.”

That entertainment came in handy during the first two days, as the team faced some adversity.  Injuries hit Indiana-bound star Quinton Murphy (who made a trip to the hospital) and several other wrestlers.  In addition, a few grapplers had a stomach virus that resulted in large weight losses and an inability to stay on the mat.

Nevertheless, New York went 3-1 in the opening day of Freestyle, soundly beating Minnesota Blue and Indiana twice while falling against Wisconsin 35-25.   Looking back, on the event, Coach Sutton said there were a number of missed opportunities in the bouts against the Badgers.

“We had three matches that we probably should have won in that dual and that would have made the difference,” he said.  “In one match, we were ahead by a point with one second left then got pushed out of bounds to lose.  In another, we were ahead with two seconds left and got thrown.  Then, we were ahead again in another match by a lot, and instead of staying away and circling with a few seconds left, got thrown and pinned. We were right there and we didn’t win some close matches.”

On the second day of Freestyle, the squad split four dual meets, topping Texas Blue and Ohio while losing against Georgia Black and Pennsylvania.  It was a day in which two of the state’s best wrestlers, Brian Realbuto and Murphy, were unable to compete (after having gone a combined 6-0 in Freestyle to that point) and a number of others fell ill.   The team placed 13th/14th overall, 5th/6th in the Bronze/Copper pool.  (The 5th place match wasn’t wrestled).

“Going 2-2 was pretty good, honestly, because we were decimated,” Coach Sutton said. “We had kids okay in the morning who then all of a sudden became sick and couldn’t stay out there.  Also, when you take guys like Realbuto and Murphy out of your Freestyle lineup, you’re in trouble.  Those are two of the best in the country.  We had to change the strategy with weights and styles. But we had guys step in and step up.  Guys who came to just wrestle Greco, took the mat in Freestyle.  Guys wrestled at different weights.  I give everyone a lot of credit – people did whatever they could for the team.  Everyone worked hard.  It was a really good group of kids and coaches.” [Max Askren assisted in Freestyle; Nick Catana did the same in Greco]

The organizers of the event agreed, as Team New York was nominated for the Sportsmanship Award.

“That was pretty important to me,” Jim Sutton said. “Sometimes things don’t go your way, but I was proud of how the team acted.”

He was proud of several performances on the mat as well.

Like in Greco, 120 pounds was an area of strength, as Trey Aslanian of Edgemont racked up a 7-1 record.

“With Santo [Curatolo] in Greco and Trey [Aslanian] in Freestyle, 120 was a really solid weight the whole time.  Those guys both had very good tournaments, losing only one match each.”

Sutton also had high praise for Cheektowoga’s Renaldo Rodriguez-Spencer, who was 10-2 overall.

Renaldo Rodriguez-Spencer at the 2012 NY States, Photo by Boris Veysman

“Renaldo had a great tournament, both in Greco and Freestyle,” Sutton said. “He wrestled really tough.  He’s young, but very talented. He’s a star. He’s going to be great.”

The coach also mentioned the efforts of wrestlers like Greene, who wrestled more than expected in Freestyle (and up a weight) due to Realbuto’s injury. And Williams, who had primarily practiced Greco leading up to the event, but wrestled Freestyle when the need arose. And Burke Paddock, who lost more than 10 pounds due to sickness, but gutted out several wins for the group.  And Loew, who moved to 195 pounds at times to help the team.  The list went on and on.

“Bumping up is nothing new for me,” Loew said.  “I did it for my high school team the past couple of years. We all did what we needed to for the team.

“It was a great experience,” Loew continued.  “Being together with all those guys, some of the best wrestlers in the state, was really cool.  I thought we were pretty close as a team, especially for a bunch of guys who were enemies a couple of months ago.”

Many of the participants will be teammates again, wearing New York singlets while competing in the international styles at the Junior Nationals at Fargo later in July.

“Looking back on it, it’s too bad because New York had the chance to be top eight or even better and that’s what we were aiming for,” Sutton said.  “But I’m proud of the team and hopefully we can see some great performances at Fargo.”

Results

GRECO

Pool B – 
Match #1 Quarterfinal: New York defeated South Dakota 55-14
100 – Jesse Dellavecchia (New York) over Unknown (Unattached) Forf
106 – Nick Cassella (New York) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Matt Morris (New York) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Santo Curatolo (New York) over Marshall Swanson (South Dakota) Pin 1-3,0:43
126 – James Ronca (New York) over Gene Trimble (South Dakota) Pin 6-0,0:50
132 – Jessy Williams (New York) over Josh Manning (South Dakota) TF 10-4,6-0
138 – Quinton Murphy (New York) over Unknown (Unattached) Forf
145 – Matt Green (New York) over Alex Davies (South Dakota) TF 6-0,8-0
152 – Regan Bye (South Dakota) over James Mclean (New York) Dec 3-3,6-0
160 – Connor Sutton (New York) over Bailey Konvalin (South Dakota) TF 7-0,6-0
170 – Troy Seymour (New York) over CJ Warren (South Dakota) Pin 0:54
182 – Mason Bender (South Dakota) over Chris Loew (New York) Dec 0-3,2-0,3-0
195 – Eugene Martin (South Dakota) over Levi Ashley (New York) TF 6-0,8-0
220 – Nathan Rotert (South Dakota) over Soslar Gularov (New York) Dec 1-2,4-1,6-3
285 – Dante Salkey (New York) over Collin Jensen (South Dakota) Pin 0-3,8-1,1:47

Match #2 Semifinal: Oklahoma Red defeated New York 32-31
100 – Jesse Dellavecchia (New York) over Matt Maxwell (Oklahoma Red) Dec 2-0,4-1
106 – Kaid Brock (Oklahoma Red) over Nick Cassella (New York) Pin 1:03
113 – Cody Karstetter (Oklahoma Red) over Kyle Kelly (New York) Dec 0-1,7-0,1-0
120 – Santo Curatolo (New York) over Joe Smith (Oklahoma Red) Dec 4-0,3-0
126 – Cub Yeager (Oklahoma Red) over James Ronca (New York) Dec 2-1,1-0
132 – Brian Crutchmer (Oklahoma Red) over Jessy Williams (New York) Dec 2-0,0-2,6-1
138 – Dakota Head (Oklahoma Red) over Quinton Murphy (New York) Pin 1:53
145 – Matt Green (New York) over Tanner Bailey (Oklahoma Red) Pin 2-2,0:41
152 – Keilan Torres (Oklahoma Red) over Leland Slawson (New York) Pin 3-0,0:39
160 – Burke Paddock (New York) over Ricky McCarty (Oklahoma Red) TF 7-0,6-0
170 – Connor Sutton (New York) over Kyle Ash (Oklahoma Red) Dec 5-0,6-0
182 – Kyle Crutchmer (Oklahoma Red) over Troy Seymour (New York) TF 7-0,8-0
195 – Nolan Boyd (Oklahoma Red) over Bryce Mazurowski (New York) Dec 6-0,5-0
220 – Soslar Gularov (New York) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Dante Salkey (New York) over Unknown (Unattached) Forf

Match #3 Cons. Semi: New York defeated Utah 32-16
100 – Brock George (Utah) over Jesse Dellavecchia (New York) Dec 4-0,3-1
106 – Kohl Tolbert (Utah) over Nick Cassella (New York) Dec 5-0,6-0
113 – Kyle Robison (Utah) over Matt Morris (New York) Dec 2-0,3-7,7-0
120 – Santo Curatolo (New York) over Antonio Meikel (Utah) Dec 0-3,5-1,4-3
126 – James Ronca (New York) over Matt Findlay (Utah) Dec 4-6,1-0,3-0
132 – Jessy Williams (New York) over Brenden Turner (Utah) Dec 7-0,5-0
138 – Renaldo Rodriguez-Spencer (New York) over Morgan Bogue (Utah) Dec 5-0,5-0
145 – Matt Green (New York) over William Chavez (Utah) Pin 1:03
152 – Grant LaMont (Utah) over Leland Slawson (New York) Pin 5-0,1:16
160 – Connor Sutton (New York) over Jesse Carlisle (Utah) Dec 0-7,3-2,2-0
170 – Burke Paddock (New York) over Nick Sorenson (Utah) Dec 5-0,2-0
182 – Jon Wixom (Utah) over Chris Loew (New York) Dec 2-0,1-1
195 – Bryce Mazurowski (New York) over Johnathan Larson (Utah) Dec 4-0,2-0
220 – Soslar Gularov (New York) over Joe Flores (Utah) Dec 1-0,2-0
285 – Dante Salkey (New York) over Roy Nash (Utah) Dec 4-2,0-3,3-2
Utah’s team score was adjusted by -1.000 for unsportsmanlike conduct on a coach

Match #4 3rd Place Match: New York defeated North Dakota 37-23
100 – Austin Rust (North Dakota) over Jesse Dellavecchia (New York) Dec 1-0,0-2,5-4
106 – Kael Knowlen (North Dakota) over Nick Cassella (New York) Dec 4-3,2-1
113 – Kyle Kelly (New York) over Reed Cronin (North Dakota) Dec 3-0,6-0
120 – Santo Curatolo (New York) over Adam Blees (North Dakota) Pin 4-0,0:48
126 – Trevor Kringlie (North Dakota) over James Ronca (New York) Dec 1-0,4-0
132 – Jessy Williams (New York) over Patrick Freeman (North Dakota) Dec 5-3,7-0
138 – Renaldo Rodriguez-Spencer (New York) over Weston Dobler (North Dakota) Dec 4-0,2-0
145 – Matt Green (New York) over Reed Beckman (North Dakota) TF 7-0,7-0
152 – Leland Slawson (New York) over Zane Braun (North Dakota) Dec 0-1,1-1,2-1
160 – Connor Sutton (New York) over Bryce Fish (North Dakota) Pin 0:37
170 – Troy Seymour (New York) over T.J. Poole (North Dakota) Dec 3-0,1-0
182 – Chris Loew (New York) over Kip Jangula (North Dakota) Dec 2-0,0-6,3-0
195 – Levi Ashley (New York) over Briley Crissler (North Dakota) Dec 3-0,3-1
220 – Brandon Larson (North Dakota) over Soslar Gularov (New York) Pin 7-5,1:18
285 – Tommy Sease (North Dakota) over Unknown (Unattached) Forf

Bronze/Copper Pool – 
Match #1 Round 1: New York defeated Missouri 39-20
100 – Jesse Dellavecchia (New York) over Unknown (Unattached) Forf
106 – Nick Cassella (New York) over Matthew Barmann (Missouri) Dec 2-1,6-0
113 – Andrew Wallace (Missouri) over Kyle Kelly (New York) Dec 3-0,9-1
120 – Santo Curatolo (New York) over Noah Teaney (Missouri) Dec 1-3,5-1,1-0
126 – Lemuel Johnson (Missouri) over James Ronca (New York) Dec 1-0,3-0
132 – Tate Robinson (Missouri) over Jessy Williams (New York) Dec 2-1,3-1
138 – Quinton Murphy (New York) over Grant Leeth (Missouri) Dec 3-1,7-0
145 – Matt Green (New York) over Michael Cutberthson (Missouri) Dec 9-3,6-5
152 – Brennan Johnson (Missouri) over Leland Slawson (New York) Dec 3-1,1-0
160 – Connor Sutton (New York) over Trevor Engle (Missouri) Dec 7-0,1-0
170 – Burke Paddock (New York) over Morgan Fitzgerald (Missouri) Dec 7-0,1-0
182 – Chris Loew (New York) over Michael Boyd (Missouri) Dec 4-0,4-0
195 – Bryce Mazurowski (New York) over Daltan Sweet (Missouri) Pin 4-0,0:19
220 – J`Den Cox (Missouri) over Soslar Gularov (New York) TF 7-0,6-0
285 – Dante Salkey (New York) over Jimmy Sellers (Missouri) Pin 6-0,1:14

Match #2 Round 2: California defeated New York 45-15
100 – Sean Nickell (California) over Jesse Dellavecchia (New York) Dec 6-0,3-0
106 – Joey Cisneros (California) over Nick Cassella (New York) TF 6-0,5-0
113 – Matt Morris (New York) over Daniel Ruiz (California) Dec 2-0,0-8,5-1
120 – Zahid Valencia (California) over Santo Curatolo (New York) Dec 1-0,2-0
126 – Tom Yozzo (California) over James Ronca (New York) Dec 2-1,6-0
132 – Jessy Williams (New York) over Adrian Panduro (California) Dec 3-0,5-0
138 – Elijah Davis (California) over Quinton Murphy (New York) 0-1,Inj
145 – Richard Martinez (California) over Matt Green (New York) Pin 1-2,0:44
152 – Mike Longo (California) over David Almaviva (New York) Dec 8-3,6-4
160 – Connor Sutton (New York) over Miguel Ruiz (California) Dec 7-1,1-0
170 – Lukas Basham (California) over Burke Paddock (New York) Dec 5-4,3-0
182 – Chris Loew (New York) over Zach Hanson (California) Dec 2-0,0-3,2-0
195 – Mason Kumashiro (California) over Tim Schaefer (New York) Pin 1-0,0:43
220 – Daniel Chaid (California) over Bryce Mazurowski (New York) Dec 5-0,1-0
285 – Hildev Manzur (California) over Unknown (Unattached) Forf

Match #3 Round 3: New York defeated Texas 31-28
100 – Alex Minor (Texas) over Jesse Dellavecchia (New York) Dec 3-2,6-0
106 – Nick Cassella (New York) over Joseph Gomez (Texas) Dec 1-0,6-1
113 – D`Andre Brumfield (Texas) over Kyle Kelly (New York) Dec 1-0,5-1
120 – Santo Curatolo (New York) over Cody Moss (Texas) Dec 7-0,2-0
126 – Jacob Rubio (Texas) over James Ronca (New York) Dec 2-0,2-0
132 – Jessy Williams (New York) over Gus Kortemeir (Texas) Pin 7-0,0:46
138 – Renaldo Rodriguez-Spencer (New York) over Colton Stowe (Texas) TF 7-0,7-0
145 – David Almaviva (New York) over Jack Ohlabor (Texas) TF 7-0,7-0
152 – Oliver Pierce (Texas) over James Mclean (New York) Pin 7-0,0:25
160 – Connor Sutton (New York) over Travis Bradford (Texas) TF 6-0,7-0
170 – Burke Paddock (New York) over Julius Holmes (Texas) Dec 4-0,6-0
182 – Greg Wilson (Texas) over Tim Schaefer (New York) Dec 1-0,1-0
195 – Chris Loew (New York) over Cody Lindberg (Texas) Dec 2-0,1-0
220 – Nick Mabry (Texas) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Ivan De Leon (Texas) over Unknown (Unattached) Forf

Match #4 3rd Place Match: New York defeated North Dakota 48-17
100 – Jesse Dellavecchia (New York) over Austin Rust (North Dakota) Forf
106 – Kael Knowlen (North Dakota) over Nick Cassella (New York) TF 9-0,6-0
113 – Matt Morris (New York) over Adam Blees (North Dakota) Dec 6-1,1-0
120 – Santo Curatolo (New York) over Thomas Walton (North Dakota) Forf
126 – Jordan Sherer (North Dakota) over James Ronca (New York) TF 6-0,6-0
132 – Jessy Williams (New York) over Patrick Freeman (North Dakota) TF 7-0,6-0
138 – Renaldo Rodriguez-Spencer (New York) over Weston Dobler (North Dakota) Forf
145 – Ryan Blees (North Dakota) over Matt Green (New York) Dec 1-0,4-3
152 – David Almaviva (New York) over Shane Undem (North Dakota) Dec 1-0,6-3
160 – Connor Sutton (New York) over Bryce Fish (North Dakota) Dec 1-0,3-0
170 – T.J. Poole (North Dakota) over Troy Seymour (New York) Dec 0-1,5-0,1-0
182 – Tim Schaefer (New York) over Drew Kary (North Dakota) Forf
195 – Chris Loew (New York) over Briley Crissler (North Dakota) Dec 7-3,2-0
220 – Soslar Gularov (New York) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Dante Salkey (New York) over Tommy Sease (North Dakota) Forf

FREESTYLE

Pool B – 
Match #1 Quarterfinal: New York defeated Indiana 38-23
100 – Jesse Dellavecchia (New York) over Ethan Briggeman (Indiana) Pin 1-1,0:48
106 – Jake Sinkovics (Indiana) over Nick Cassella (New York) Dec 5-5,4-2
113 – Stevan Micic (Indiana) over Kyle Kelly (New York) TF 8-0,9-3
120 – John Aslanian (New York) over Terrence Kennedy (Indiana) Dec 8-1,5-2
126 – Dylan Realbuto (New York) over Nathan Carmichael (Indiana) Dec 2-0,3-0
132 – Renaldo Rodriguez-Spencer (New York) over Levi Moss (Indiana) Dec 6-0,3-4,3-1
138 – Tommy Forte (Indiana) over Jessy Williams (New York) Dec 4-0,1-0
145 – Josh Farrell (Indiana) over David Almaviva (New York) Dec 0-1,1-0,2-0
152 – Brian Realbuto (New York) over John Tatum (Indiana) TF 7-0,6-0
160 – Brian Harvey (Indiana) over Connor Sutton (New York) Dec 3-1,6-3
170 – Burke Paddock (New York) over Austin Neibarger (Indiana) Dec 0-2,2-0,7-1
182 – Riley Lefever (Indiana) over Tim Schaefer (New York) Dec 1-2,3-2,3-1
195 – Chris Loew (New York) over Jeff Dixon (Indiana) Pin 7-0,1:48
220 – Soslar Gularov (New York) over Ian Early (Indiana) Dec 6-3,0-1,4-1
285 – Dante Salkey (New York) over Georgio Blades (Indiana) TF 7-0,6-0

Match #2 Semifinal: Wisconsin defeated New York 35-25
100 – Jesse Dellavecchia (New York) over Ian Gioacchini (Wisconsin) Dec 5-0,6-0
106 – Nick Cassella (New York) over JJ McClelland (Wisconsin) Dec 6-0,4-5,2-1
113 – Bill Prochniewski (Wisconsin) over Matt Morris (New York) Dec 4-0,1-0
120 – John Aslanian (New York) over Phillip Opelt (Wisconsin) Dec 3-0,5-4
126 – Andrew Crone (Wisconsin) over Dylan Realbuto (New York) Dec 9-2,7-2
132 – Gabriel Grahek (Wisconsin) over Renaldo Rodriguez-Spencer (New York) Dec 5-4,0-6,1-1
138 – Quinton Murphy (New York) over Mitchell Friedman (Wisconsin) Dec 6-0,5-4
145 – Jarod Donar (Wisconsin) over David Almaviva (New York) Pin 0-5,4-3,0:22
152 – Brian Realbuto (New York) over Ryan Gartner (Wisconsin) Dec 3-4,2-0,6-0
160 – Nick Becker (Wisconsin) over Connor Sutton (New York) Dec 7-1,7-3
170 – Matt Gray (Wisconsin) over Burke Paddock (New York) Dec 6-0,1-0
182 – Jacob Morrissey (Wisconsin) over Chris Loew (New York) Dec 6-2,4-2
195 – Bryce Mazurowski (New York) over Robby Chubb (Wisconsin) Pin 1:18
220 – Justin Karkula (Wisconsin) over Soslar Gularov (New York) Pin 3-4,0:57
285 – Newton Smerchek (Wisconsin) over Dante Salkey (New York) Dec 1-1,1-0

Match #3 Cons. Semi: New York defeated Minnesota Blue 39-23
100 – Jesse Dellavecchia (New York) over Alex Haynes (Minnesota Blue) Dec 4-2,8-2
106 – Aaron Dick (Minnesota Blue) over Nick Cassella (New York) Dec 6-0,1-0
113 – Ty Johnson (Minnesota Blue) over Kyle Kelly (New York) Pin 5-11,7-1,1:54
120 – John Aslanian (New York) over Tanner Johnshoy (Minnesota Blue) Dec 10-4,1-1
126 – Dylan Realbuto (New York) over Tone Fuenffinger (Minnesota Blue) Dec 5-4,4-4,4-0
132 – Renaldo Rodriguez-Spencer (New York) over Roman Wundrow (Minnesota Blue) TF 6-0,8-2
138 – Quinton Murphy (New York) over Mitchell Lexvold (Minnesota Blue) Dec 7-3,6-4
145 – David Almaviva (New York) over Wayne Voss (Minnesota Blue) Dec 6-0,4-3
152 – Leland Slawson (New York) over Sam Begin (Minnesota Blue) Dec 4-0,2-1
160 – Burke Paddock (New York) over Luke Schmit (Minnesota Blue) Dec 4-2,2-0
170 – Troy Seymour (New York) over Unknown (Unattached) Forf
182 – Tim Schaefer (New York) over Clay Broze (Minnesota Blue) Dec 2-0,2-4,2-1
195 – Bryce Mazurowski (New York) over Alexander Mond (Minnesota Blue) Dec 6-0,1-0
220 – Soslar Gularov (New York) over Tony Reurink (Minnesota Blue) Dec 5-1,6-0
285 – Jerrad Nieland (Minnesota Blue) over Dante Salkey (New York) Pin 0:50

Match #4 3rd Place Match: New York defeated Indiana 44-22
100 – Jesse Dellavecchia (New York) over Ethan Briggeman (Indiana) Dec 3-2,2-1
106 – Nick Cassella (New York) over Jake Sinkovics (Indiana) Pin 0:24
113 – Stevan Micic (Indiana) over Matt Morris (New York) TF 6-0,7-0
120 – John Aslanian (New York) over Terrence Kennedy (Indiana) TF 6-0,10-2
126 – Dylan Realbuto (New York) over Nathan Carmichael (Indiana) Dec 7-0,2-2,4-1
132 – Renaldo Rodriguez-Spencer (New York) over Levi Moss (Indiana) Dec 6-0,3-7,1-0
138 – Quinton Murphy (New York) over Tommy Forte (Indiana) Pin 6-6,0:00
145 – Josh Farrell (Indiana) over David Almaviva (New York) Dec 4-2,3-0
152 – Matt Green (New York) over John Tatum (Indiana) Pin 1:32
160 – Brian Harvey (Indiana) over Burke Paddock (New York) Pin 1-2,6-0,1:12
170 – Troy Seymour (New York) over Austin Neibarger (Indiana) Dec 0-2,4-0,1-0
182 – Chris Loew (New York) over Riley Lefever (Indiana) Dec 3-6,3-1,2-1
195 – Bryce Mazurowski (New York) over Jeff Dixon (Indiana) Pin 1:33
220 – Soslar Gularov (New York) over Ian Early (Indiana) Dec 2-5,3-2,1-0
285 – Georgio Blades (Indiana) over Dante Salkey (New York) Dec 4-3,0-1,1-0

Bronze/Copper Pool – 
Match #1 Round 1: New York defeated Texas Blue 34-31
100 – Alex Minor (Texas Blue) over Jesse Dellavecchia (New York) Dec 4-2,7-2
106 – Nick Cassella (New York) over Joseph Gomez (Texas Blue) Dec 3-2,4-1
113 – Dammion Heard (Texas Blue) over Kyle Kelly (New York) Dec 8-1,3-1
120 – John Aslanian (New York) over Cody Moss (Texas Blue) Pin 7-0,0:53
126 – Jacob Rubio (Texas Blue) over Dylan Realbuto (New York) TF 8-1,7-0
132 – Renaldo Rodriguez-Spencer (New York) over Gus Kortemeir (Texas Blue) Dec 6-5,6-0
138 – Quinton Murphy (New York) over AJ Hinkle (Texas Blue) TF 9-2,8-1
145 – Jack Bass (Texas Blue) over David Almaviva (New York) Dec 5-0,4-2
152 – Oliver Pierce (Texas Blue) over Matt Green (New York) Dec 3-0,1-0
160 – Connor Sutton (New York) over Travis Bradford (Texas Blue) TF 7-0,7-0
170 – Troy Seymour (New York) over Julius Holmes (Texas Blue) Dec 1-3,7-0,1-0
182 – Greg Wilson (Texas Blue) over Tim Schaefer (New York) Inj
195 – Chris Loew (New York) over Cody Lindberg (Texas Blue) Pin 2-3,5-2,1:41
220 – Levi Ashley (New York) over Nick Mabry (Texas Blue) Dec 10-2,5-1
285 – Ivan De Leon (Texas Blue) over Unknown (Unattached) Forf

Match #2 Round 2: GA Black defeated New York 31-28
100 – Adam Flatt (GA Black) over Jesse Dellavecchia (New York) Dec 1-0,4-3
106 – Nick Cassella (New York) over Trae Green (GA Black) Dec 3-2,7-0
113 – Hunter Kelley (GA Black) over Matt Morris (New York) TF 1-2,6-0,6-0
120 – Griffin Higginbotham (GA Black) over John Aslanian (New York) Dec 2-0,4-0
126 – Dylan Realbuto (New York) over Madison Martin (GA Black) Dec 5-4,0-7,4-2
132 – Renaldo Rodriguez-Spencer (New York) over Kamaal Abdushshakur (GA Black) Dec 5-1,6-0
138 – Ryan Mosley (GA Black) over Jessy Williams (New York) Dec 1-5,4-0,7-0
145 – David Almaviva (New York) over Taylor Lujan (GA Black) Dec 1-0,7-0
152 – Matt Green (New York) over Cody Dickerson (GA Black) Pin 0-1,1:38
160 – Hunter Gamble (GA Black) over Burke Paddock (New York) Dec 2-0,0-6,2-1
170 – Jason Grimes (GA Black) over Troy Seymour (New York) Dec 0-1,1-1,1-0
182 – Glenn Climmons (GA Black) over Chris Loew (New York) Dec 4-0,5-1
195 – Boyce Cornwell (GA Black) over Bryce Mazurowski (New York) Dec 4-2,6-0
220 – Chance McClure (GA Black) over Levi Ashley (New York) Dec 4-3,2-1
285 – Soslar Gularov (New York) over Maverick Way (GA Black) Dec 2-0,3-0

Match #3 Round 3: Pennsylvania defeated New York 36-28
100 – Jacob Lizak (Pennsylvania) over Jesse Dellavecchia (New York) Dec 5-0,2-1
106 – Ethan Lizak (Pennsylvania) over Nick Cassella (New York) TF 7-0,6-0
113 – Dominic Forys (Pennsylvania) over Kyle Kelly (New York) TF 6-0,6-0
120 – John Aslanian (New York) over Justin Cummings (Pennsylvania) Dec 0-6,1-0,1-0
126 – Josh DiSanto (Pennsylvania) over Dylan Realbuto (New York) Pin 0:31
132 – Zain Retherford (Pennsylvania) over Renaldo Rodriguez-Spencer (New York) Dec 5-4,8-2
138 – Jessy Williams (New York) over Bobby Harmon (Pennsylvania) TF 7-0,6-0
145 – David Almaviva (New York) over Tyrel White (Pennsylvania) Dec 1-0,0-1,3-2
152 – Matt Green (New York) over Arthur Watkins (Pennsylvania) Dec 5-0,4-0
160 – Burke Paddock (New York) over Kyle Carson (Pennsylvania) Pin 7-0,1:29
170 – Connor Sutton (New York) over Sam Dickey (Pennsylvania) Pin 1:18
182 – Addison Knepshield (Pennsylvania) over Chris Loew (New York) TF 6-0,8-2
195 – Dennis Atyeh (Pennsylvania) over Levi Ashley (New York) Dec 7-1,3-3
220 – Jake Hart (Pennsylvania) over Soslar Gularov (New York) Dec 3-1,2-0
285 – Brooks Black (Pennsylvania) over Unknown (Unattached) Forf

Exhibition – 
New York defeated Ohio 41-24
100 – Peyton Gutierrez (Ohio) over Jesse Dellavecchia (New York) Dec 6-0,2-1
106 – Nick Cassella (New York) over Luke Nace (Ohio) Dec 0-6,6-0,5-1
113 – Matt Morris (New York) over Brandon Kahlenbeck (Ohio) Dec 6-1,4-2
120 – John Aslanian (New York) over Brad Taton (Ohio) Dec 6-0,5-0
126 – Dylan Realbuto (New York) over Zachary Alvarado (Ohio) Dec 5-1,5-1
132 – Renaldo Rodriguez-Spencer (New York) over Zane Nelson (Ohio) Dec 6-0,5-4
138 – Neil Roff (Ohio) over Jessy Williams (New York) Dec 4-4,3-3
145 – David Almaviva (New York) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Nick Weininger (Ohio) over Matt Green (New York) Dec 2-1,4-2
160 – Connor Sutton (New York) over Eric Sullivan (Ohio) Pin 0:57
170 – Tommy Kimbrell (Ohio) over Troy Seymour (New York) Pin 2-0,1:07
182 – Chris Loew (New York) over Lane Louivie (Ohio) Dec 3-2,6-5
195 – Levi Ashley (New York) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Soslar Gularov (New York) over Ian Czanik (Ohio) Pin 0:18
285 – Chase Henderson (Ohio) over Unknown (Unattached) Forf

Team New York Earns 6-2 Record at Greco Junior National Duals

Team New York went 6-2 overall on Wednesday and Thursday at the Greco Roman Junior National Duals in Oklahoma City to capture third place in the Bronze/Copper pool.

Columbia-bound Connor Sutton led the way with a perfect 8-0 record at 160 and 170 pounds while two other wrestlers, Uniondale’s Dante Salkey (5-0) and Cheektowaga’s Renaldo Rodriguez-Spencer (4-0) were also unbeaten in the competition.  Also picking up at least five victories for the Empire State were Santo Curatolo (7-1), Jessy Williams (6-2), Matt Greene (5-2) and Sutton’s future Ivy League teammate Chris Loew (5-2) of Wantagh.

The squad compiled 3-1 records on both days of the competition.  On Wednesday, the New Yorkers scored convincing wins over South Dakota (55-14), Utah (32-16) and North Dakota (37-23) and a one-point setback to Oklahoma Red (32-31), which led to a third place finish in Pool B.  That performance put the Empire State team into the Bronze/Copper Pool for Thursday’s action.

The team got off to another strong start on Day 2, with a 39-20 triumph over Missouri before falling against California.  However, the group rebounded to win a three-point dual with Texas before defeating North Dakota for the second time at the event, this time for third place in the Bronze/Copper bracket.

The Empire State squad will return to the mat on Friday as the Freestyle tournament begins.

Full Results

Pool B:

Match #1: New York defeated South Dakota 55-14
100 – Jesse Dellavecchia (New York) over Unknown (Unattached) Forf
106 – Nick Cassella (New York) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Matt Morris (New York) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Santo Curatolo (New York) over Marshall Swanson (South Dakota) Pin 1-3,0:43
126 – James Ronca (New York) over Gene Trimble (South Dakota) Pin 6-0,0:50
132 – Jessy Williams (New York) over Josh Manning (South Dakota) TF 10-4,6-0
138 – Quinton Murphy (New York) over Unknown (Unattached) Forf
145 – Matt Green (New York) over Alex Davies (South Dakota) TF 6-0,8-0
152 – Regan Bye (South Dakota) over James Mclean (New York) Dec 3-3,6-0
160 – Connor Sutton (New York) over Bailey Konvalin (South Dakota) TF 7-0,6-0
170 – Troy Seymour (New York) over CJ Warren (South Dakota) Pin 0:54
182 – Mason Bender (South Dakota) over Chris Loew (New York) Dec 0-3,2-0,3-0
195 – Eugene Martin (South Dakota) over Levi Ashley (New York) TF 6-0,8-0
220 – Nathan Rotert (South Dakota) over Soslar Gularov (New York) Dec 1-2,4-1,6-3
285 – Dante Salkey (New York) over Collin Jensen (South Dakota) Pin 0-3,8-1,1:47

Match #2: Oklahoma Red defeated New York 32-31
100 – Jesse Dellavecchia (New York) over Matt Maxwell (Oklahoma Red) Dec 2-0,4-1
106 – Kaid Brock (Oklahoma Red) over Nick Cassella (New York) Pin 1:03
113 – Cody Karstetter (Oklahoma Red) over Kyle Kelly (New York) Dec 0-1,7-0,1-0
120 – Santo Curatolo (New York) over Joe Smith (Oklahoma Red) Dec 4-0,3-0
126 – Cub Yeager (Oklahoma Red) over James Ronca (New York) Dec 2-1,1-0
132 – Brian Crutchmer (Oklahoma Red) over Jessy Williams (New York) Dec 2-0,0-2,6-1
138 – Dakota Head (Oklahoma Red) over Quinton Murphy (New York) Pin 1:53
145 – Matt Green (New York) over Tanner Bailey (Oklahoma Red) Pin 2-2,0:41
152 – Keilan Torres (Oklahoma Red) over Leland Slawson (New York) Pin 3-0,0:39
160 – Burke Paddock (New York) over Ricky McCarty (Oklahoma Red) TF 7-0,6-0
170 – Connor Sutton (New York) over Kyle Ash (Oklahoma Red) Dec 5-0,6-0
182 – Kyle Crutchmer (Oklahoma Red) over Troy Seymour (New York) TF 7-0,8-0
195 – Nolan Boyd (Oklahoma Red) over Bryce Mazurowski (New York) Dec 6-0,5-0
220 – Soslar Gularov (New York) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Dante Salkey (New York) over Unknown (Unattached) Forf

Match #3: New York defeated Utah 32-16
100 – Brock George (Utah) over Jesse Dellavecchia (New York) Dec 4-0,3-1
106 – Kohl Tolbert (Utah) over Nick Cassella (New York) Dec 5-0,6-0
113 – Kyle Robison (Utah) over Matt Morris (New York) Dec 2-0,3-7,7-0
120 – Santo Curatolo (New York) over Antonio Meikel (Utah) Dec 0-3,5-1,4-3
126 – James Ronca (New York) over Matt Findlay (Utah) Dec 4-6,1-0,3-0
132 – Jessy Williams (New York) over Brenden Turner (Utah) Dec 7-0,5-0
138 – Renaldo Rodriguez-Spencer (New York) over Morgan Bogue (Utah) Dec 5-0,5-0
145 – Matt Green (New York) over William Chavez (Utah) Pin 1:03
152 – Grant LaMont (Utah) over Leland Slawson (New York) Pin 5-0,1:16
160 – Connor Sutton (New York) over Jesse Carlisle (Utah) Dec 0-7,3-2,2-0
170 – Burke Paddock (New York) over Nick Sorenson (Utah) Dec 5-0,2-0
182 – Jon Wixom (Utah) over Chris Loew (New York) Dec 2-0,1-1
195 – Bryce Mazurowski (New York) over Johnathan Larson (Utah) Dec 4-0,2-0
220 – Soslar Gularov (New York) over Joe Flores (Utah) Dec 1-0,2-0
285 – Dante Salkey (New York) over Roy Nash (Utah) Dec 4-2,0-3,3-2
Utah’s team score was adjusted by -1.000 for unsportsmanlike conduct on a coach

Match #4: New York defeated North Dakota 37-23
100 – Austin Rust (North Dakota) over Jesse Dellavecchia (New York) Dec 1-0,0-2,5-4
106 – Kael Knowlen (North Dakota) over Nick Cassella (New York) Dec 4-3,2-1
113 – Kyle Kelly (New York) over Reed Cronin (North Dakota) Dec 3-0,6-0
120 – Santo Curatolo (New York) over Adam Blees (North Dakota) Pin 4-0,0:48
126 – Trevor Kringlie (North Dakota) over James Ronca (New York) Dec 1-0,4-0
132 – Jessy Williams (New York) over Patrick Freeman (North Dakota) Dec 5-3,7-0
138 – Renaldo Rodriguez-Spencer (New York) over Weston Dobler (North Dakota) Dec 4-0,2-0
145 – Matt Green (New York) over Reed Beckman (North Dakota) TF 7-0,7-0
152 – Leland Slawson (New York) over Zane Braun (North Dakota) Dec 0-1,1-1,2-1
160 – Connor Sutton (New York) over Bryce Fish (North Dakota) Pin 0:37
170 – Troy Seymour (New York) over T.J. Poole (North Dakota) Dec 3-0,1-0
182 – Chris Loew (New York) over Kip Jangula (North Dakota) Dec 2-0,0-6,3-0
195 – Levi Ashley (New York) over Briley Crissler (North Dakota) Dec 3-0,3-1
220 – Brandon Larson (North Dakota) over Soslar Gularov (New York) Pin 7-5,1:18
285 – Tommy Sease (North Dakota) over Unknown (Unattached) Forf

Bronze/Copper Pool:
Match #1: New York defeated Missouri 39-20
100 – Jesse Dellavecchia (New York) over Unknown (Unattached) Forf
106 – Nick Cassella (New York) over Matthew Barmann (Missouri) Dec 2-1,6-0
113 – Andrew Wallace (Missouri) over Kyle Kelly (New York) Dec 3-0,9-1
120 – Santo Curatolo (New York) over Noah Teaney (Missouri) Dec 1-3,5-1,1-0
126 – Lemuel Johnson (Missouri) over James Ronca (New York) Dec 1-0,3-0
132 – Tate Robinson (Missouri) over Jessy Williams (New York) Dec 2-1,3-1
138 – Quinton Murphy (New York) over Grant Leeth (Missouri) Dec 3-1,7-0
145 – Matt Green (New York) over Michael Cutberthson (Missouri) Dec 9-3,6-5
152 – Brennan Johnson (Missouri) over Leland Slawson (New York) Dec 3-1,1-0
160 – Connor Sutton (New York) over Trevor Engle (Missouri) Dec 7-0,1-0
170 – Burke Paddock (New York) over Morgan Fitzgerald (Missouri) Dec 7-0,1-0
182 – Chris Loew (New York) over Michael Boyd (Missouri) Dec 4-0,4-0
195 – Bryce Mazurowski (New York) over Daltan Sweet (Missouri) Pin 4-0,0:19
220 – J`Den Cox (Missouri) over Soslar Gularov (New York) TF 7-0,6-0
285 – Dante Salkey (New York) over Jimmy Sellers (Missouri) Pin 6-0,1:14

Match #2: California defeated New York 45-15
100 – Sean Nickell (California) over Jesse Dellavecchia (New York) Dec 6-0,3-0
106 – Joey Cisneros (California) over Nick Cassella (New York) TF 6-0,5-0
113 – Matt Morris (New York) over Daniel Ruiz (California) Dec 2-0,0-8,5-1
120 – Zahid Valencia (California) over Santo Curatolo (New York) Dec 1-0,2-0
126 – Tommy Yozzo (California) over James Ronca (New York) Dec 2-1,6-0
132 – Jessy Williams (New York) over Adrian Panduro (California) Dec 3-0,5-0
138 – Elijah Davis (California) over Quinton Murphy (New York) 0-1,Inj
145 – Richard Martinez (California) over Matt Green (New York) Pin 1-2,0:44
152 – Mike Longo (California) over David Almaviva (New York) Dec 8-3,6-4
160 – Connor Sutton (New York) over Miguel Ruiz (California) Dec 7-1,1-0
170 – Lukas Basham (California) over Burke Paddock (New York) Dec 5-4,3-0
182 – Chris Loew (New York) over Zach Hanson (California) Dec 2-0,0-3,2-0
195 – Mason Kumashiro (California) over Tim Schaefer (New York) Pin 1-0,0:43
220 – Daniel Chaid (California) over Bryce Mazurowski (New York) Dec 5-0,1-0
285 – Hildev Manzur (California) over Unknown (Unattached) Forf

Match #3: New York defeated Texas 31-28
100 – Alex Minor (Texas) over Jesse Dellavecchia (New York) Dec 3-2,6-0
106 – Nick Cassella (New York) over Joseph Gomez (Texas) Dec 1-0,6-1
113 – D`Andre Brumfield (Texas) over Kyle Kelly (New York) Dec 1-0,5-1
120 – Santo Curatolo (New York) over Cody Moss (Texas) Dec 7-0,2-0
126 – Jacob Rubio (Texas) over James Ronca (New York) Dec 2-0,2-0
132 – Jessy Williams (New York) over Gus Kortemeir (Texas) Pin 7-0,0:46
138 – Renaldo Rodriguez-Spencer (New York) over Colton Stowe (Texas) TF 7-0,7-0
145 – David Almaviva (New York) over Jack Ohlabor (Texas) TF 7-0,7-0
152 – Oliver Pierce (Texas) over James Mclean (New York) Pin 7-0,0:25
160 – Connor Sutton (New York) over Travis Bradford (Texas) TF 6-0,7-0
170 – Burke Paddock (New York) over Julius Holmes (Texas) Dec 4-0,6-0
182 – Greg Wilson (Texas) over Tim Schaefer (New York) Dec 1-0,1-0
195 – Chris Loew (New York) over Cody Lindberg (Texas) Dec 2-0,1-0
220 – Nick Mabry (Texas) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Ivan De Leon (Texas) over Unknown (Unattached) Forf

Match #4 3rd Place Match: New York defeated North Dakota 48-17
100 – Jesse Dellavecchia (New York) over Austin Rust (North Dakota) Forf
106 – Kael Knowlen (North Dakota) over Nick Cassella (New York) TF 9-0,6-0
113 – Matt Morris (New York) over Adam Blees (North Dakota) Dec 6-1,1-0
120 – Santo Curatolo (New York) over Thomas Walton (North Dakota) Forf
126 – Jordan Sherer (North Dakota) over James Ronca (New York) TF 6-0,6-0
132 – Jessy Williams (New York) over Patrick Freeman (North Dakota) TF 7-0,6-0
138 – Renaldo Rodriguez-Spencer (New York) over Weston Dobler (North Dakota) Forf
145 – Ryan Blees (North Dakota) over Matt Green (New York) Dec 1-0,4-3
152 – David Almaviva (New York) over Shane Undem (North Dakota) Dec 1-0,6-3
160 – Connor Sutton (New York) over Bryce Fish (North Dakota) Dec 1-0,3-0
170 – T.J. Poole (North Dakota) over Troy Seymour (New York) Dec 0-1,5-0,1-0
182 – Tim Schaefer (New York) over Drew Kary (North Dakota) Forf
195 – Chris Loew (New York) over Briley Crissler (North Dakota) Dec 7-3,2-0
220 – Soslar Gularov (New York) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Dante Salkey (New York) over Tommy Sease (North Dakota) Forf