Clemente and Merkin Earn All-America Honors at Kids Nationals in Utah

Only two New York wrestlers made the trip to Orem, Utah for the Kids Freestyle and Greco Roman Nationals this week, but the pair made a big impact in the Schoolboy competition, with Joseph Clemente finishing in the top four in both styles at 136 pounds while Leonard Merkin grabbed seventh in Greco action before coming within one victory of placing in Freestyle in the 128-pound bracket.

The event began with Greco on Tuesday and both Empire State wrestlers ended the day on the podium.

At 136 pounds, Clemente took fourth, notching a pair of pins along the way.  The LaSalle wrestler opened with a fall over Trey Waltz of Arizona in less than a minute before dropping his next bout to eventual champion Ashton Seely of Utah.  Clemente followed with his second pin over Haydn Maley, before falling in the third place tilt against Hayden Bates of Oregon.

On the same day, Merkin compiled a 4-2 record in Greco on the path to seventh at 128 pounds.  Bronze medalist Nicholas Vestal of Florida defeated Merkin in Round 1, but the Brooklyn grappler responded with three consecutive victories, including falls against California’s Sergio Leal and Michael Peters of Illinois.  After New Mexico’s Clayton Arellano downed Merkin in the consolations, the outstanding New York City middle school wrestler finished his day on a high note with a pin of Ricardo Gonzalez of the Golden State for seventh.

On Wednesday in Freestyle, Merkin once again faced a tough first round task, this time squaring off with eventual finalist Owen Webster in a three-period affair won by the Minnesota grappler.  Merkin rebounded after the setback, racking up two dominant wins over New Jersey’s Michael Ilic and California’s Ronnie Guerrero before dropping his final match to Idaho’s James Fisher in the “Round of 12”.

Meanwhile, Clemente opened with two bonus point victories before dropping his semifinal match.  He battled back, however, notching a first period pin over New Mexico’s Kyle Snelling and a 5-0, 7-0 technical fall over Wisconsin’s Jordan Meyer to capture third.

The Newest Member of the Wolfpack: All-American Nick Gwiazdowski Discusses His Transfer

When Pat Popolizio took the head coaching job at North Carolina State in April, freshman Nick Gwiazdowski, who reached All-American status in his first season with the Bearcats, started mulling his future options.  In early May, the Delanson, NY native got his full release from Binghamton. 

On Saturday night, while on a visit to the Raleigh campus, Gwiazdowski announced that he was transferring to the ACC school.  He answered a few questions for New York Wrestling News from the airport on his way back to the Empire State.

New York Wrestling News: What has happened over the past few weeks since Binghamton gave you your release?

Nick Gwiazdowski: I received some calls from other schools – some were coming after me pretty hard. I wasn’t that interested – you can’t jump on the ship after it sails. It came down to a small chance of staying at Binghamton or going to NC State.

As far as NC State goes, I needed to come down and look at the school, meet with the academic advisors and straighten out some financial things.  On my visit this weekend, everything fell into place and I knew NC State was where I wanted to be.

What were some of the things you really liked on your trip to Raleigh this weekend?

This place is awesome.  It felt like a vacation with the warm weather.  I had fun with all the people I met.

The coaching staff was the biggest factor for me.  I know [Popolizio] and Frank Beasley really well and they know me.  They were so important in helping me be an All-American this year. I just met Jamill Kelly this weekend and he seemed like a great guy.

The facilities were great.  Everyone I talked to said that [Athletic Director] Debbie Yow is all about winning and she’ll do whatever it takes.  People told some stories.  Like about her letting go a strength coach that had been around for a while but who wasn’t getting the job done; wasn’t putting winners out there. The coaches said that she’s basically put every coach on campus on notice. She’s serious about winning and that type of commitment to winning is exciting.

I also thought academically it would be a good fit for me. (Editor’s Note: Gwiazdowski made the NWCA All-Academic team this season).

What are you interested in studying?

I didn’t declare a major yet at Binghamton. My meetings with the academic advisor here were good. NC State has some programs I’m interested in like sports management and a parks, recreation and tourism major.  I spoke with some people who were in those areas.  One wrestling alum talked about his experiences after college with minor league baseball teams, USA Baseball and now as a young athletic director.  There are a lot of good opportunities for graduates.

Did you meet a lot of the team?

I met a few of the guys who were on campus. I hung out with [Long Island native] Ryan Fox who committed to Binghamton but switched to NC State a little while ago.  I plan to go back to NC State in July and I’ll probably meet more guys then as everyone adjusts to how [Popolizio] runs things.

What’s next for you this summer?

Honestly, I’m a little out of shape.  I won’t be going to the University Nationals.  I’ll be working out and getting back into shape.  My next thing is the Adam Frey Classic where I’m supposed to wrestle Ryan Tomei.  I was excited that Josh Liebman asked me to participate.  It will be great to wrestle for a cause like that in front of a lot of people. Then, I’ll head back down to Raleigh.  Right now, the plan is for me to redshirt next year.

Congratulations on your decision.  Is there anything else you want to add?

Thank you.  I will miss my family and friends in New York. It’s a little hard to leave and it will be an adjustment, but I’m sure I’ll get used to it.  I felt good about NC State for the last few weeks but after visiting this weekend, everything came together. I knew I liked the coaching staff but everything else is there too – the academics, athletic department, the campus, financials.  I’m sure that it’s the place I want to be.

———————-

Gwiazdowski went 30-9 as a true freshman at heavyweight for Binghamton.  He was the CAA Rookie of the Year after capturing a conference championship and earned All-America honors after taking eighth place in St. Louis.

Gwiazdowski Gets Release from Binghamton; NC State "High on the List"

Nick Gwiazdowski attributed much of his success as a true freshman this year, including his All-American finish at the NCAA tournament, to the coaches he worked with at Binghamton.

So when Pat Popolizio left the Bearcats in April to take the head coaching job at North Carolina State, Gwiazdowski began reassessing his future.

Now, after being granted a full release from the CAA university, Gwiazdowski has a decision to make.

“Now that I have my release, I’m allowed to look around,” he said on Sunday. “Some people have drawn conclusions, but there is a process I need to go through before anything becomes official.  It’s fair to say that NC State is very high on my list.”

Gwiazdowski said he has not yet visited the ACC institution or any other schools, but knows he would fit in with the Wolfpack coaching staff.

“It would be tough to leave New York,” he said. “This is where I’m from and I have a lot of close friends at the school and on the team.  But my family and I have to consider what’s best for my career.  I only have four years of school left and only three of competition to achieve my dreams.  I think I can do that under [Popolizio’s] leadership.”

In the interim, Gwiazdowski and many of his teammates have been involved in the process of hiring Popolizio’s successor.  In addition, the Delanson native has been training with Bearcats assistant coach Jasen Borshoff and the rest of the squad.

“I will go through the process I agreed on with Binghamton and make my decision soon,” he said.

 

–Betsy Veysman

Sunday's Updated Results from New York Freestyle and Greco States

Junior Freestyle Results

100 Pounds: Ethan Livernash (Team Worldwide) over Andy Martinez (Beat the Streets)

106 Pounds: Kyle Kelly (Team Worldwide) over Golan Cohen (Titan Worldwide)

Third: Nicco Riccio (Journeymen)

113 Pounds: Lucas Malmberg (Finger Lakes Wrestling Club) over Josh Antoine (Beat the Streets)

Third: Allan McNeil (Titans NY)

120 Pounds: William Koll (Finger Lakes Wrestling Club) dec Santo Curatolo (Beat the Streets), 2-0, 1-0

Third: Freddy Medina (Ascend)

126 Pounds: Rocco Russo (NYSS) dec Oral Allen (Ascend), 5-6, 8-7, 5-0

Third: Blake Retell (Journeymen)

132 Pounds: Renaldo Rodriguez-Spencer (Buffalo Grapplers) pin James Ronca (Journeymen), 6-0, 1:05

Third: Abubakarr Sow (Beat the Streets)

138 Pounds: Nick Kelley (Journeymen) dec Tom Page (NYSS), 2-0, 3-2

Third: Emin Aliyev (Beat the Streets)

145 Pounds: David Almaviva (Journeymen) dec Quinton Murphy (Team Miron), 6-3, 5-4

Third: Justin Boone (Copiague)

152 Pounds: Tial Thang (MVWC) dec Andrew Paulsen (Buffalo Grapplers) 3-0, 9-1

Third: Leland Slawson (Team Worldwide)

160 Pounds: Dylan Palacio (Ascend) dec Tyler Grimaldi (631 Elite), 5-0, 5-0

Third: Burke Paddock (Teamten)

170 Pounds: Rrok Ndokaj (Beat the Streets) dec Austin Weigel (Journeymen) 1-0, 3-0

Third: David Bunn (Copiague)

182 Pounds: Tim Schaefer (Teamten) dec Tom Murray (Askren Wrestling Academy), 1-0, 2-1

Third: McZiggy Richards (Beat the Streets)

195 Pounds: Reggie Williams (Johnson City) TF Spencer Morton (MVWC), 4-6, 6-0, 10-4

Third: Levi Ashley (Journeymen)

220 Pounds: Soslan Gularov (Steplechase) dec Matthew Abbott (Team Worldwide), 2-0, 0-5, 6-0

Third: Josh Langley (MVWC)

285 Pounds: El Shaddai Vantbesen (Titan Worldwide) dec Quasar Hampton (Beat the Streets), 2-0, 2-1

Third: Dante Salkey (Ascend)

 

Cadet Greco Roman

 

88 Pounds: David Ciciarelli (MVWC)

94 Pounds: Sean Miller (Connetquot)

100 Pounds: Dolan McColgan (Beat the Streets) over Bryan Arroyo (Beat the Streets)

Third: Ray Sorensen (MVWC)

106 Pounds: Nicholas Casella (VHW) dec Donny McCoy (Section Six Freestyle), 8-4, 4-0

Third: Dandre Norman (MVWC)

113 Pounds: Matthew Morris (ATWA) dec Travis Alexander (Ascend) 7-3, 7-0

Third: Carter Merecki (Journeymen)

120 Pounds: Freddie Dunau (Technical Edge) pin Ian Lupole (Team Worldwide), 0:13

Third: Zack Barker (Titans Wrestling Club)

126 Pounds: Ryan Snow (MVWC) TF Tom Stobe (Clarke), 6-0, 7-0

Third: Anthony Nunziata Jr (Sachem North)

132 Pounds: Jesse Porter (Journeymen) pin Sam Ward (VHW), 1-0, 1:31

Third: Sean O’Hagan (Sachem North)

138 Pounds: Jordan Bushey (Celler Dwellers) dec Jay Oakes (ATWA), 2-0, 4-4

Third: Matthew Marino (Sachem North)

145 Pounds: Nicholas Forget (Celler Dwellers) dec Skylar Kropman (Titan Worldwide), 6-4, 6-0

Third: Jordan Torbitt (Finger Lakes Wrestling Club)

152 Pounds: Mike Dusold (VHW) pin Conner Halladay (Johnson City), 6-0, 0:04

Third: Jacob Ashcraft (Journeymen)

160 Pounds: Gregory Kleinsmith (Team Worldwide) TF Travis Eberley (MVWC), 6-0, 7-0

Third: Angelo Kress (Journeymen)

170 Pounds: Daniel Smith (MVWC) pin Jack Buell (MVWC), 1-0, 1:45

Third: Aidan Mathews (Askren Wrestling Academy)

182 Pounds: Steven Lee (Journey) pin James Bethel (Dark Corner), 1:38

Third: Aaron Paddock (Team X)

195 Pounds: Joe Nasoni (MVWC) pin Chris Tangora (NY Titans) 4-1, 1-6, 0:25

Third: Nick Weber (Journey)

220 Pounds: Matthew St. Onge (Clarkstown South)

285 Pounds: Mark Ifraimov (Beat the Streets) over Mazen Hassen (Beat the Streets)

Third: Mason Cross (Titans Wrestling Club)

 

For Saturday’s results, see: http://newyorkwrestlingnews.com/results-from-ny-freestyle-and-greco-states/


Stacking Titles: Rochester Area Youth Standouts Yianni Diakomihalis and Frankie Gissendanner Win Them All

By Betsy Veysman

When competitors from the G2 Wrestling Academy need a scouting report on an upcoming opponent, they know what to do.  They need to find seventh grader Yianni Diakomihalis.

“Yianni is an encyclopedia of wrestling,” said G2 co-owner Adam Burgos. “I’ll ask him about kids a whole age group younger and a bunch of weight classes lighter and he’ll know.  He’ll point out which kids are good; who likes the low single. He has a plethora of knowledge.  Between his matches, Yianni is matside, soaking everything in.  His passion for wrestling is what makes him so successful.”

He couldn’t have been much more successful this spring.  Diakomihalis has competed in a number of events since mid-March – the NYWAY Regional Qualifier, NYWAY State Championships, Gene Mills Eastern Nationals, Empire Nationals, Ohio Tournament of Champions and Pop & Flo Mini-Men.  He has won the championship at each and every one of those tournaments, all at weight classes around 100 pounds.

According to Burgos, the Rochester area resident won most of this matches comfortably.  At the NYWAY State championships, for example, he had a pair of pins and a technical fall.  At the Empire Nationals, he again won only by bonus points.

However, the one bout that stands out in Burgos’s mind is one of the few close ones.  In the finals of the prestigious Ohio Tournament of Champions, Diakomihalis faced Eric Hong, who according to the coach, was a four-time champion at the event.

“[Hong] is a very, very good wrestler; a Pennsylvania state champ,” Burgos said. “I looked out at the crowd and it went 10 deep surrounding the match.  It’s probably the largest crowd I’ve seen on an individual match all season.  All the New York parents were rooting him on.  He got the takedown in overtime to win it.  Yianni isn’t very expressive out there, but he had a little fist pump and a big smile.  It was a great end to that weekend.”

There have been a lot of good weekends for Diakomihalis.  He competed for the Hilton High varsity squad this fall as a seventh grader and compiled an impressive 35-3 record at 99 pounds, with two of his losses to Jonathan Haas of Spencerport (the number two seed at States) and the other to Bryan Lantry, the eventual fifth place medalist in Albany.

“Yianni had a really good year,” he said. “I think he’ll have an even better year in eighth grade.  He’s having fun and training hard.”

One of the grapplers he’s training hard with, Frankie Gissendanner, has had a similar run over the past several weeks.  A sixth grade student, Gissendanner also captured titles at each event he entered in the spring, beginning with the NYWAY Regional Qualifier and ending with the Ohio Tournament of Champions, where he was the 125-pound gold medalist in the Junior division.

Both Gissendanner and Diakomihalis have other workout partners at G2, but when they wrestle each other, it’s something to see, according to Burgos.

“When they battle, they battle pretty hard,” he said. “It’s always entertaining; there’s always a highlight reel moment.  For their age and weight, they’re the best I’ve seen. But because of the weight disparity between them, we don’t have them wrestle that often.”

When competing against foes his own weight, Gissendanner has had little trouble.  He pinned his way through the NYWAY State Championships at 120 pounds.

“Frankie has dominated on his feet,” Burgos said. “He’s also done really well turning opponents.  Because of his athleticism and strength advantage, he’s done extremely well.”

He hopes to carry over that success to the scholastic scene next winter when he competes for Penfield.

“Frankie will be wrestling juniors and seniors next year at 120 or 126 or wherever he wrestles,” Burgos said. “I think he’ll do well, but it will be a different speed, pace and strength with the older kids.  When we wrestle our duals, he always wrestles up against eighth graders and he rarely loses.  It will be an adjustment, but he’ll do well.  He understands the sport and is very competitive.”

He is certainly competitive when the whistle blows.  But off the mat, his style is different.

“Frankie is like our G2 ambassador,” Burgos said. “He’s like the mayor.  He’s very social, saying hello to everyone and high fiving all the kids.  He seems to bring out the best in everyone.”

When the two wrestle in the G2 room, they bring out the best in each other.  It helped them both take on the best competition this spring, from New York to Ohio, and come out on top time after time.

————————————————————————————————————————-

Diakomihalis won the title last weekend at the Pop & Flo Mini Men Nationals.  The other results from that event, featuring many New York placers, are below:

 

Bantam

48: Myles Gronowski (Cobra) dec Michael Santore (Journeymen), 6-0

Third: Jared Weinhaus (Sachem East)

52: Carter Schubert (Superior) dec Dagen Condomitti (Eckloff), 7-0

Third: Cooper Curtis (Newtown YWA)

56: Carter C. Schubert (Superior) over Tanner McKenna (Journeymen), 9-0

Third: Jashon Holmes (Journeymen)

60: Alex Marshall (Sidewinders) dec Jimmy Harrington (Tyngsborough), 10-5

Third: Jack Richardson (Marcaurele)

70: Nicholas Rogers  (IHC Cavaliers) over Ethan Gallo (Minisink Valley), 8-0

Third: Wilder Devine (Vergennes Area)

 

Midget

53: Stevo Poulin (Journeymen) pin Joseph Manno (Apex), 3:47

Third: Evan Maag (Weaver Elite)

58: Ryan Crookham (Neshaminy) dec Gregory Hotaling (Journeymen), 4-0

Third: Nico Provo (Team Tugman)

63: Ethan Ferro (Finger Lakes Wrestling Club) dec Joe Cangro (Apex), 7-2

Third: Jagger Condomitti (Eckloff)

73: Michael Cetta (Apex) dec Dean Shambo (Mexico), 3-1

Third: Nicholas Kayal (Apex)

78: James Lunt (Northeast Elite) pin Samuel Bergin (Northeast Elite), 3:10

Third: Nick Marshall (Sidewinders)

83: Jackson Defayette (Journeymen) dec Hunter Adams (Fisheye), 10-7

Third: McKenna Hunter (Journeymen)

89: Keegan Coon (Catamount)

105: Sampson Wilkins (Catamount) pin David Tomasek (Journeymen), 3:18

Third: Charlie Tibbitts (Vvs)

 

Junior

58: Wil Guida (NJ Scorpions) pin Jacob Marselli (Silverback WC), 1:28

Third: Dylan Allman (Journeymen)

62: Michael Gonyea (Journeymen) pin Greg Diakomihalis (G2), 3:06

Third: Michael Esposito (Scorpions)

67: Dylan Ryder (631 Elite) dec Brandon Larue (Scorpions), 4-0

Third: Sean Johnson (Silverback WC)

72: Jo-Jo Aragona (Scorpions) dec Tyler Sung (Apex), 5-0

Third: Craig Manno (Apex)

77: Adam Busiello (631 Elite) dec Dillan Palasewski (Journeymen), 6-3

Third: John Deridder (631 Elite)

82: Jake Silverstein (631 Elite) over Ryan Luth (P40), 13-0

Third: Benny Baker (JGold)

87: Matthew Cabezas (Smitty’s Barn) over Devin Rivet (Marcaurele), 10-0

Third: Zachary Lawrence (Journeymen)

93: Josh Stillings (Sepa) dec Dominic Paar (Dark Knights), 6-0

Third: Jonathan Loew (631 Elite)

99: Aaron Carter (Sepa) dec Shane Connolly (Olympic), 3-2

Third: Eoghan Sweeney (Journeymen)

106: Darby McLaughlin (Northeast Elite) pin Gabriel Cruz (Journeymen), 1:04

Third: Tyler Riggs (Clcf)

125: Tyler Barns (Journeymen) over Jack Bokina (Mattituck), 12-0

Third: Jake Cook (Ballston Spa)

140: Nolan Mcneill (Warrensburg)

 

Intermediate

75: Ryan O’Grady (Nazareth) dec Ashdin Shaefer (Catamount), 4-2 SV

Third: Thomas Cox (631 Elite)

80: Abe Bloom (Marcaurele) over Trent Nadeau (Cobra), 8-0

Third: Gianno Silba (Johnson City)

85: Jason Renteria (Bebee Trained) dec Peter Pappas (631 Elite), 4-1

Third: Brian Courtney (Athens)

90: Avery Shay (P40) over Jonathan Soto (Marcaurele), 13-0

Third: Dean Raymond (Deposit)

96: Yianni Diakomihalis (G2 Wrestling Academy) over Michael Venosa (Victor), 8-0

Third: Brandon Gould (Watkins Glen)

102: John Arceri (Huntington) dec John Busiello (631 Elite), 1-0

Third: Isaiah Bailey (Marcaurele)

110: Taylor Shay (P40) pin Kevin Parker (Journeymen), 1:16

Third: Shane Sosinsky (Olympic)

119: Garrett Derosia (Catamount) dec Jake Colonna (631 Elite), 5-0

Third: Bryan Rojas (Northeast Elite)

140: Marcus Torres (Journeymen) dec Josh Lalonde (Journeymen), 8-3

Third: Alexander Stavola (Newtown YWA)

150: JP Puca (Huntington) dec Alex Perez (Silverback WC), 7-4

Third: Benton Whitley (Northeast Elite)

180: Calvin Hayford (Colchester Cobras)

230: Austin McMullen (Journeymen) dec Zach Gifford (Deposit), 7-3

Third: Damian Prosser (Warrensburg)

Big Red Bound: State Champion Dylan Palacio Chooses Cornell

By Betsy Veysman

Before participating in the NY/NJ Charity Challenge in late March, Dylan Palacio was discussing his college decision-making process.  He said he was undecided but volunteered that “the Cornell coaches feel like family.”

With the importance Palacio places on family, it’s no surprise that he announced after a trip to Ithaca this weekend that he has chosen the Big Red for his academic and wrestling future.

“I felt like I belonged there,” he said. “There’s definitely a feeling that I won’t be just another wrestler.  I’m a family member.  All the coaches  – they care about me and want me to thrive. Besides, what’s not to love about Cornell?  It’s a beautiful campus with great academics and people.  It felt like home to me.”

The Long Beach senior comes from a long line of successful wrestlers.  His father Leo was a county title winner.  His uncle Al (a teammate of Rob Koll at North Carolina) was a three-time state champion and a two-time NCAA All-American for the Tar Heels, while his uncle Luis also earned All-State honors and was a multi-time league champion.

“I wrestle with them all the time and sometimes we don’t talk for weeks it’s so competitive,” he said.  “When I was in the state finals, I looked at my family.  That’s who prepared me; that’s who made me a champion.  I had to win for them.”

Palacio did a lot of winning in 2011-12.  In fact, he was an undefeated state champion, topping fellow Big Red recruit Brian Realbuto to win the Eastern States title in January at 152 pounds.

He steadily climbed the national rankings with a dominant campaign, going 41-0 with 37 bonus victories.  If his 11-4 triumph over Tyler Grimaldi in the 160 pound title bout in Albany wasn’t enough, Palacio followed it up with a pin over unbeaten New Jersey champion Raamiah Bethea in the Charity Challenge and then a National Title at the NHSCA tournament in Virginia Beach.

Now, Intermat’s #64 recruit in the nation will turn his focus to a new challenge – the Junior Nationals in Freestyle and Greco in Fargo, North Dakota in July.

While he has made the podium there in the past, he is looking to do more than that this time around.

“I’m humble about Fargo, but very hungry,” he said.  “I’m not going out there to place.  I want to be under the spotlight with New York on my back, adding championships in Greco and Freestyle to the one I won in Virginia Beach.”

According to a recent article in WIN Magazine, Cornell has the #2 recruiting class in the country this year (before Palacio’s commitment).  The Big Red will bring in highly regarded talents such as Blair Academy’s Mark Grey, four-time California state finalist Alex Cisneros, three-time Empire State victor Realbuto, and state champions from Illinois (Steve Congenie and Angelo Silvestro) and Michigan (Gabe Dean and Taylor Simaz).

Palacio is excited to be joining such a distinguished group.

“I think we’ll be like murderers row,” he said. “I think we’re the best class in the country and I’m not afraid to say it.”

The All-State soccer player will enroll at Cornell in the fall of 2013, spending the next year training with the Finger Lakes Wrestling Club in Ithaca under the tutelage of coaches such as All-Americans Clint Wattenberg, Cam Simaz and Frank Perrelli and competing in open tournaments.

He came into his final high school campaign with goals of winning at both the state and national levels.  He accomplished those things and said he’s sure of what he hopes to achieve wearing a Big Red singlet.

“My next dream is to be a national champ in college,” he said.  “I know it’s a totally different world in college.  I know I’m at the bottom and I’ll need to climb back to the top.  I know I’ll have to earn every win I get.  But I’ve told myself, ‘don’t get bitter, just get better’ and I’ve lived by that. I believe I’ll outwork everyone.  I’m willing to put in the blood, sweat and tears to get to my goals like I did this year.”

It’s unclear at what weight class he will attempt to make his mark.

“I never lifted weights in my life.  I could wake up next year and be wrestling at heavyweight,” he said with a laugh. “Who knows where I’ll end up?”

Whatever weight it turns out to be, Dylan Palacio feels confident that he will be spending his next several years among family.

 

——————————————————————————————

Palacio was the second 2012 New York State champion to commit to a Division I program in the last week, with Phoenix’s Tyler Button making a pledge to Edinboro a few days ago.

Here are the college destinations of the graduating 2012 New York State titlewinners:

Buffalo: James Kloc (DI-145), Chris Nevinger (DII-160), Tony Lock (DII-182)

Cornell: Dylan Palacio (DI-160), Brian Realbuto (DI-152)

Drexel: Kyle Stanton (DII-220)

Hofstra: Jamel Hudson (DI-132), Dan Spurgeon (DI-170)

Indiana: Quinton Murphy (DII-138)

Edinboro: Tyler Button (DII-145), Sam Recco (DII-120)

Lehigh: Zack Diekel (DII-195), Ben Haas (DII-152)

Rutgers: Sean McCabe (DI-120), Maverick Passaro (DI-126)

Football: Tony Fusco (DI-195, Albany), Evan Kappatos (DI-285, Princeton)

Lacrosse: Nick Bellanza (DI-182, Jacksonville)

Video Coverage of the Suffolk vs. Nassau All-Star Freestyle Dual

Check out match videos and interviews from the 32-31 Suffolk victory over Nassau on Tuesday night at Bay Shore High School.

 

The videos can also be found at:  http://newyorkwrestlingnews.com/vids/

 

Tyler Grimaldi (S) vs Dan McDevitt (N) 160

 

Gio Santiago (S) vs John Luxmore (N) 182

 

Jose Rodriguez (N) vs Alex Tanzman (S) 106

 

Dan Tracy (N) vs Zak Mullen (S) 170

 

Chris Araoz (N) vs Connor O’Hara (S) 132

 

Mark Raghunandan (N) vs Eric Orellana (S) 120

 

Dante Salkey (N) vs Mike Hughes (S)

 

Krishna Sewkumar (N) vs Joe Calderone (S) 113

 

Jakob Restrepo (S) vs Quinn Knauer (N)

 

Chris Loew (N) vs Zach Connor (S) 195

 

Mike D’Angelo (S) vs Jack Reina (N)

 

Andrew Cole (N) vs Ken Drew (S)

 

Jesse Dellavecchia (S) vs Chris Donnelly (N) 100

 

Craig Vitagliano After the Dual

 

Alex Tanzman With the Big Pin

 

Tyler Grimaldi Excited for Fargo and a State Title Run

 

Dan Tracy Steps in and Gets the Win

 

Army-Bound Justin Paradiso Gets the Fall

Alberti, Devlin Among Empire State Title Winners at Ohio Tournament of Champions

By Betsy Veysman

At eight years old, Carson Alberti knows how to take charge.

“Even though he’s young, he still likes to think that he’s running practice,” said Cobra Wrestling Academy Executive Director Keith Maute. “Even when we’re doing warmups with the high school kids, he calls out the routine and tells everyone what to do next.  It’s pretty funny.  He’s not at all intimidated by the older kids.”

He isn’t intimidated by his peers on the mat, either.

This weekend, Alberti added to his ever-growing trophy collection when he won the prestigious Ohio Tournament of Champions in the 52-pound Bantam division.

Alberti has become very familiar with the top of the podium after winning titles at the NYWAY State Championships, the Gene Mills Eastern Nationals and the Empire Nationals over the past month.  But despite all that success, he was targeting the crown in Columbus.

“One of his biggest goals was winning the Ohio Tournament of Champions,” Maute said. “He took third there last year.  The winner, Jake Craig from Smitty’s Barn in New Hampshire, was quite a bit better than him a year ago. With all the work he put in, he has moved up to another level.”

Alberti demonstrated that progress throughout the spring, but according to Maute, his improvement was most clear in his one loss.  Craig defeated him in the dual portion of the Empire Nationals, but unlike their three meetings last season (two pins by Craig), it was a nailbiter.

“Craig beat him pretty badly last year three times,” Maute said. “This time, he fell behind 5-0 and wound up losing 5-4.  He controlled most of the match, but there wasn’t enough time left.  Actually, Carson put [Craig] on his back and got a one-count as time expired.  One more second and he would have won the match.  It showed he’s come a long way.  It was a loss but it was actually a confidence booster for Carson.”

Alberti looked confident throughout the day in Columbus, taking his quarterfinal match by a 4-2 score but otherwise dominating the field.  Maute said Alberti notched major decisions in both the semifinals and finals.

According to Maute, this is only Alberti’s second full year of wrestling.  However, the coach marvels at how well the youngster soaks up the sport and picks up new skills with ease.

“You show him something and he understands it right away,” Maute said. “He just gets it.  Obviously there’s also a lot of natural ability there. He always seems like he’s having fun.  He trains hard and listens really well.”

One of the people he listens to is fellow member of the Cobra Wrestling Academy, eighth grader Kellen Devlin.

Like Alberti, Devlin took third the last time he competed at the Ohio Tournament of Champions, back in 2010.   In that tournament, Devlin lost a first round overtime battle with the eventual champion, Billy Bowlen of Pennsylvania, before winning at least eight matches in a row to grab the bronze.

This time, Devlin cruised through the bracket before winning a 2-1 bout in the finals over Kaleb Romero of Ohio.

“His matches weren’t very close until the last one,” Maute said.  “But he was in control of it. He got the takedown and the other kid wasn’t ever close to scoring.”

The victory continued a successful run for Devlin, who was the NYWAY State Champion at 120 pounds and the third place medalist at the NHSCA Middle School Nationals in Virginia Beach at 119.

“I knew he would do really well at nationals,” Maute said.  “To be honest, I was a little surprised he got beat because there aren’t many kids his age that can beat him.  That loss was the only one for him this season. He’s really gifted and really fun to watch.  When he’s in the room, I have him demonstrating the moves because he understands everything we’re trying to do.”

His spring success comes on the heels of a 34-5 campaign as an eighth grader for Amherst High School, where he won the Section 6 title and a bid to the State Championships in Albany.

“At states, he basically had his first match won but then made a mistake with about 20 seconds left on top where he got reversed to his back.  He controlled 5:40 of the match and wasn’t in any danger.  I almost felt that in his first time at states, he was a little nervous and it affected him.”

After that result, Devlin moved to the consolation bracket where he dropped a decision to top-seeded Mark Raghunandan, who had been upset in the first round.

“Kellen learned from it, I’m sure, and the next four years will be different,” he said. “He’s looked great.  He’s more than a great wrestler.  He is one of the idols for the little kids at our club.  They know he’s been there and they see how hard he works.  He’s really likeable and he plays around with the kids.  He and Carson have a good relationship.  I think Carson reminds Kellen of himself when he was little.  They’re pretty similar.”

Last Saturday, they were certainly similar in one way – both captured first place at the Ohio Tournament of Champions.

JR Colom of Dunkirk, new to Cobra, also took gold in the event in the Junior division at 90 pounds.

In addition, G2 Wrestling Academy was well represented in the Buckeye State, with Frankie Gissendanner (Junior 125 pounds) and Yianni Diakomihalis (Schoolboy 96 pounds) continuing their winning streaks with championships.  Stay tuned for more on them in the near future.

The Empire State put many wrestlers on the podium on Saturday.  See the full list below.

 

Champions:

Carson Alberti (East Aurora) Bantam 52

Kellen Devlin (Amherst) Schoolboy 120

Yianni Diakomihalis (Rochester) Schoolboy 96

JR Colom (Dunkirk) Junior 90

DJ Giancola (Niagara Falls) Open 175

Frankie Gissendanner (Rochester) Junior 125

Jason Goldman (Binghamton) Open 135

Trevor Hoffmier (Newark Valley) Cadet 140

Stevo Poulin (Schuylerville) Midget 52

 

Second Place:

Tito Colom (Dunkirk) Schoolboy 104

Greg Diakomihalis (Rochester) Junior 56

Troy Keller (North Tonawanda) Schoolboy 92

Kelan McKenna (New Hartford) Cadet 92

Carter Schubert (Marion) Bantam 52

Jake Silverstein (Smithtown) Junior 82

 

Third Place:

Cooper Kropman (Rochester) Midget 80

Anthony Orefice (Niagara Falls) Cadet 115

Randy Sisenstein (Johnson City) Open 145

Darren Snead (Niagara Falls) Open 285

 

Fourth Place:

Tim Barnard (Tonawanda) Cadet 136

Brock DelSignore (South Glens Falls) Midget 64

Richie Jones (Tonawanda) Cadet 152

Donny McCoy (Niagara Falls) Cadet 100

Dillan Palaszewski (Galway) Junior 79

Travis Race (Fulton) Schoolboy 160

Logan Ramadan (Grand Island) Bantam 95

Trent Reid (Sanborn) Bantam 56

 

Fifth Place:

Jahad Ali (Niagara Falls) Open 135

Justin McDougald (Niagara Falls) Midget 70

Leonard Merkin (Brooklyn) Schoolboy 126

 

Sixth Place:

Jake Ashcraft (Glenville) Cadet 152

Tyler Benjamin (Candor) Midget 100

Zach Bierfeldt (Limestone) Schoolboy 116

Ethan Ferro (Whitney Point) Midget 64

Jordan Kayes (Olean) Schoolboy 126

Parker Kropman (Rochester) Schoolboy 92

Willie McDougald (Niagara Falls) Junior 82

Frank Shomers (Niagara Falls) Elite 285

Bryson Solomon (Niagara Falls) Midget 85

Anthony Stewart (Addison) Junior 64

 

Seventh Place:

David Berkovich (Brooklyn) Junior 79

Ethan Gallo (Slate Hill) Bantam 80

Bryce Rowe (Ripley) Junior 95

Derek St.  James (Rochester) Schoolboy 88

Ethan Stotler (Waverly) Midget 70

Charlie Tibbits (Chadwicks) Midget 92

 

Eighth Place:

Shane Broad (Alden) Junior 64

Trey Duvall (Corning) Cadet 160

Jonathan Earl (Fulton) Schoolboy 116

David Fales (Corning) Junior 56

Bryan Ruggeri (Fairport) Elite 112

Dake, Davis Take Third in Challenge Tournaments; Anderson Earns Third on Day 2

UPDATED: April 22

Results of Wrestlers with New York Connections on April 22, 2012

Carver Hawkeye Arena  Iowa City, Iowa

 

Jon Anderson (Army): 74 KG Greco

3rd Place

Win Marco Toledo (No Limit Soldier) 0-1, 1-0, 4-1

Win Andy Bisek (MN Storm) 0-1, 1-0, 1-0

Loss Ben Provisor (Sunkist Kids) 1-0, 1-0

Win Tanner Andrews (USOEC) Pin 0-4, 1:24

Win Jake Fisher (NYAC) Pin 1:54

 

Max Askren (NYAC): 84 KG Freestyle

Win Mack Lewnes (NYAC/Finger Lakes Wrestling Club) 1-1, 2-0, 5-1

Loss Jake Herbert (NYAC/Cliff Keen WC) 3-0, 6-0

Win Jon Reader (Sunkist Kids/Cyclone WC) 1-3, 2-1, 4-0

Loss Keith Gavin (LVAC) 2-1, 4-0

 

Mark Gillen (ATWA): 60 KG Greco

Loss Donavan Depatto (US Marine) 1-0, 0-1, 2-0

Loss Chad Vandiver (Sunkist Kids) 5-5, 1-0

 

Adam Hall (NYAC- Columbia Assistant Coach): 66 KG Freestyle

Loss Chase Pami (Sunkist Kids/Team OTC) 2-0, 3-0

Win Jordan Oliver (Gator) 1-0, 1-1

Win Philip Simpson (Army/Team OTC) 4-3, 2-1

Win Zack Bailey (Victory) 1-0, 0-1, 1-0

Loss Josh Churella (NYAC/Cliff Keen WC) 2-0, 2-0

 

Mack Lewnes (NYAC/Finger Lakes Wrestling Club): 84 KG Freestyle

Loss Max Askren (NYAC) 1-1, 2-0, 5-1

Win Quentin Wright (NLWC) Pin 1:27

Loss Raymond Jordan (Sunkist Kids) 2-1, 2-1

 

Mark McKnight (Nittany Lion Wrestling Club): 55 KG Freestyle

Win Danny Felix 0-1, 1-0, 1-0

Win Zach Sanders (MN Storm) 1-0, 5-0

Loss Sam Hazewinkel (Sunkist Kids) 1-0, 1-0

Loss Obe Blanc (Gator) 0-1, 5-0, 6-0

 

Frank Perrelli (NYAC/Finger Lakes Wrestling Club): 55 KG Freestyle

Loss Ben Kjar (Kingdom Klub) 0-1, 1-0, 3-0

Win Michael Martinez (Gator/Wyoming RTC) 6-0, 3-1

Loss Matt McDonough (Hawkeye WC) 1-4, 7-0, 5-1

 

Philip Simpson (Army/Team OTC): 66 KG Freestyle

Win Kevin LeValley (MN Storm) 1-0, 2-1

Loss Teyon Ware (Nittany Lion Wrestling Club) 8-6, 1-1, 3-3

Loss Adam Hall (NYAC) 4-3, 2-1

Results of Wrestlers with New York Connections on April 21, 2012

Carver Hawkeye Arena  Iowa City, Iowa

 

Kyle Dake (NYAC/Finger Lakes WC) 74 KG Freestyle 

3rd in Challenge Tournament

Win Colt Sponseller (NYAC/Ohio RTC) 2-0, 1-0

Win Nick Marable (Sunkist Kids) 0-1, 1-0, 1-0

Loss Trent Paulson (Sunkist Kids/CWC) 2-0, 0-1, 6-0

Win David Taylor (NLWC) Pin 5-0, 1:28

Win Nick Marable (Sunkist Kids) 3-0, 1-1

 

Kristie Davis (OCU/Gator) 72 KG Women’s Freestyle 

3rd in Challenge Tournament

Win Kendra Lewis (Lindenwood) 1-0, 5-0

Loss Stephany Lee (Sunkist Kids) Pin 0-1, 2-1, 1:08

Win Brittany Roberts (OCU/Gator) 2-0, 5-0

Win Julia Salata (King College) 6-0, 5-0

 

Dmitry Ryabchinskiy (NYAC/USEOC): 55 KG Greco

Win Mike Fuenffinger (MN Storm) 3-0, 1-1

Loss Max Nowry (NYAC) 6-0, 5-1

Loss Nathan Engel (Army) 2-4, 1-0, 1-0

 

Amy Whitbeck (NYAC): 55 KG Women’s Freestyle

Loss Michaela Hutchinson (OCU/Gator) 2-1, 4-0

Loss Randi Beltz (Missouri Valley College) Pin 2-1, 0:54

Empire Nationals 2012 Features Top Youth Talent in Individual and Dual Championships

Last weekend, over 800 wrestlers from more than seven states descended on SUNY Brockport for the Brute Empire Nationals.  On Saturday, champions were crowned in over 60 brackets in the individual tournament.  The following day, many competitors returned to the mats for dual meet tournaments in both the youth and high school divisions.

The list of individual champions spanned from New York state high school placers like Justin Corradino to NHSCA National champions such as Dane Heberlein and Jordan Torbitt.  Participants came from as close as nearby towns in New York and from longer distances such as West Virginia and Ohio.

“The level of competition and quality of wrestling were absolutely phenomenal,” said Adam Burgos, head coach of the G2 Wrestling Academy in New York, who organized Sunday’s events.  “A lot of really great kids who are used to winning took some losses because they faced great competition.”

Last year, four teams participated in both the youth and high school dual competitions. (It was the first time the event featured a dual component).  On Sunday, 12 squads from five states battled for the youth title.

The finals featured a pair of familiar foes.  At the NYWAY State championships a few weeks ago, G2 finished on top with Cobra Wrestling Academy taking second.  This time, the results were reversed as Cobra, from the Buffalo area, earned the championship.

“I was excited for our kids,” said Cobra Executive Director Keith Maute. “It was exciting that every kid on the team trains at our club, with the exception of one weight where one of our stars was on vacation.  It was a great event to win.”

But the path to the finals was anything but easy.  In pool competition, Cobra came into the final bout against Pennsylvania’s NEPA Posse with a just a two point advantage, but secured the victory with a pin.  Things were even tighter against eventual third place finisher Smitty’s Barn.

After the matches were wrestled against the New Hampshire squad, the score was tied at 24.  The first six tiebreaker criteria didn’t break the deadlock.  On the seventh criterion, Cobra was declared the victor.

“Those duals against NEPA Posse and Smitty’s Barn came down to the wire,” said Maute. “We didn’t wrestle our best down low against Smitty’s, but as the dual meet went on and we saw we could be in trouble, guys stepped up and got the job done.  It was so close – we both had eight wins, there weren’t any pins, techs or majors.   There weren’t any penalty points.  We won on the seventh criteria – most first points scored.”

Maute wasn’t sure how his team would react in the finals.

“I didn’t know if it helped us or hurt us that we wrestled those close duals before,” he said. “The kids definitely understood that every point really matters, but I thought we might be tired.  But it didn’t seem to affect us that much.  There were some close matches and we won them early to set the tone and make us feel comfortable.  We’re very familiar with G2 – we know what they have and vice versa.  The score wasn’t that close in the end, but it was intense.”

“It was a battle,” Burgos added. “I’ve been to high school duals with a lot of emotion and this was right there.  [G2] lost the close matches, but the competition was great.  The coaches were all heated because it was intense, but afterwards, we were all high fiving.”

Cobra also was a finalist in the high school dual event, despite having to forfeit four weights and essentially beginning every meet down 24-0.

“We lost to the Ragin Raisins by 18 points.  If we had all of our guys, maybe we would have had a shot,” Maute said.  “It’s hard to say, they were really good. I was proud of the way the guys wrestled despite missing some weights.”

Both coaches felt that the team competition improved the individual event … and vice versa.

“The dual meet environment really enhances the individual tournament because the teams bring their best athletes,” Burgos said.  “They get a whole weekend of wrestling out of the trip.  One of the referees was telling me that the talent this year far exceeded what he’d seen before.  I attribute that to the clubs bringing their studs and that will continue to make the Empire Nationals better.”

The organizers aim for the event to not only be better, but also bigger next year.  Burgos said the hope is that registration will top 1200 for the individual event with 16 youth teams and 10 high school squads joining the team competition in 2013.

Burgos also acknowledged the work of the many people who contributed to the success of the event in 2012.

“The staff and the support from SUNY Brockport was awesome,” Burgos said.  “Jay Haas, who runs the individual tournament, did an amazing job and coach Bill Jacoutot of Brockport was great.”

For videos of the tournament, see:

http://www.flowrestling.org/coverage/248738-Empire-Nationals-2012

The following is a list of dual and individual results for the 2012 Brute Empire Nationals:

Individual Tournament, Championship Finals:

Division 1

43 Pounds: Ryan Devins (Saranac) pin Ethan Illerbrun (Independent), 2:34

48 Pounds: Colin Bradshaw (Pin2Win) dec Myles Gronowski (Cobra), 9-3

53 Pounds: Carson Alberti (Cobra) dec Carter Schubert (Superior Academy), 5-2

60 Pounds: Caleb Schaffer (Blackdog) pin Aidan Murtagh (Newton Braves), 0:41

70 Pounds: Jayden Scott (G2) dec Ethan Sanderson (Titletown Fight Club), 4-0

95 Pounds: Jacob Gates (Mexico) pin Jared Haers (Midlakes), 0:41

 

Division 2

50 Pounds: Jake Craig (Smittys Barn) pin Anthony Surace (Superior Academy), 0:33

55 Pounds: Ryan Crookham (Neshaminy) dec Stevo Poulin (Journeymen), 2-1

60 Pounds: Kelly Dunnigan (Olympic) over Jacob Deguire (Journeymen), 11-0

70 Pounds: Daniel Sheppard (Tyw) dec Brock Delsignore (Journeymen), 4-1

75 Pounds: Jake Evans (Btw) dec Dean Shambo (Mexico), 2-1

80 Pounds: Cooper Kropman (Penfield 162) dec Anthony Rasmussen (South Jefferson), 4-3

90 Pounds: Case Keagan (Adirondack) pin Ethan Zimmerman (C. Columbia), 0:54

 

Division 3

60 Pounds: Andrew Fallon (Smittys Barn) dec Myles Griffin (Mexico), 2-0

65 Pounds: Michael Gonyea (Journeymen) dec Nicolas Botello (Smittys Barn), 9-4

70 Pounds: Orion Anderson (Barnbrawlers) maj David Krokowski (Rock Solid), 8-0

75 Pounds: Caleb Johnson (Team Viper) dec Kyle Greene (South Lewis), 4-0

80 Pounds: Connor McGonagle (Smittys Barn) dec Dillan Palaszewski (Journeymen), 7-4

85 Pounds: Matthew Cabezas (Smittys Barn) pin Najee Lockett (Shaker Raiders), 2:45

90 Pounds: Creighton Edsell (NEPA Posse) dec Hector Colom (Ragin Raisins), 1-0

100 Pounds: Eoghan Sweeney (Journeymen) dec Elijah Rodriguez (Gladiators), 5-4

110 Pounds: Jake Hendricks (NEPA Posse) over Matthew Martusciello (Wawc), 13-2

135 Pounds: Frankie Gissendanner (G2) maj Michael Leibl (The Edge), 16-7

160 Pounds: Ian Malesiewski (Ragin Raisins)

200 Pounds: Travis Kuttler (West Branch)

 

Division 4

73 Pounds: Trent Snader (Renegade Force) pin Timothy Wheeler (Ragin Raisins), 0:42

78 Pounds: Dylan Disano (Marcaurele) dec Cody Craig (Maine Mat Cats), 2-0

83 Pounds: Dane Heberlein (Cobra) dec Brian Courtney (Athens), 2-0

90 Pounds: Parker Kropman (Penfield 162) dec Jonathan Soto (Marcaurele), 2-1

95 Pounds: Jimmy Hoffman (NEPA Posse) dec Troy Keller (Cobra), 6-0

100 Pounds: Yianni Diakomihalis (G2) over Ryan O’Rourke (Adirondack), 2-0

115 Pounds: Brandon Desfosses (Smittys Barn) over Xavier Barber (Dallas), 10-0

135 Pounds: AJ Aerberli (Warwick Youth) dec Trent Kowalski (NEPA Posse), 2-0

175 Pounds: Joseph Messare (Aplea) dec Michael Daskavitz (Lockport), 4-1

 

Division 5

105 Pounds: Charles Lenox (Ragin Raisins) dec Houstin McCune (Calhoun), 5-1

112 Pounds: Jake Gromacki (Ragin Raisins) dec Jared Price (Pioneer), 6-0

120 Pounds: Kaleb Young (Ragin Raisins) dec Craig Delacruz (Jersey Fresh), 1-0

130 Pounds: Kyle Lukowich (Ragin Raisins) dec Jack Glasl (Brockway), 4-0

135 Pounds: Johnny Taylor (Calhoun) dec Sonny Simonetti (Garden State Fresh), 4-1

140 Pounds: Billy Barnes over Glenn Haines (Garden State Fresh), 11-0

145 Pounds: Connor Lawrence (Journeymen) dec Austin Leon (Angry Fish), 5-3

152 Pounds: Jordan Torbitt (Finger Lakes) pin Dillon Shaw (Vipers), 0:58

160 Pounds: Trevor Allard (Mexico) pin Josh Burge (Elmira), 2:51

171 Pounds: Ethan Barnes (Hughesville) pin Justin Sanders (Gridiron Train), 3:10

189 Pounds: Jeff Velez (Jersey Fresh) pin Joe Nasoni (Baldwinsville), 2:19

250 Pounds: Paul Herrera (Saranac) pin Austin Slocum (Ragin Raisins), 3:39

 

Division 6

112 Pounds: Bryan Damon (Olympic) pin Bryan Ruggeri (G2), 1:42

125 Pounds: Justin Corradino (Olympic) over Hobie Stranssner (Webster), 10-0

130 Pounds: Logan Everett dec Ryan Kromer (Super Six), 10-4

135 Pounds: Christian Stone (Ragin Raisins) dec Karl Lightner (Ragin Raisins), 4-3

140 Pounds: Danny Delgallo (River Valley Wrestling) dec Dan Reagan (Lancers), 3-2

145 Pounds: Nolan Barger (Ragin Raisins) dec Tim Wheeling (Ragin Raisins), 3-0

161 Pounds: Ryan Vanguilder (Ragin Raisins) dec Rowdy Prior (Pin2win), 2-0

171 Pounds: Cole Shirey (Ragin Raisins) dec Michael Green (Journeymen), 4-3

189 Pounds: Jeffrey Lake (Alden Cobra) dec Zacary Kousa (Olympic), 5-4

220 Pounds: Andrew Welton (Ragin Raisins) pin Reggie Williams (Johnson City), 2:49

275 Pounds: Sam Eagan (Empire State WC) dec Frank Shomers (Niagara Falls), 4-3

** Full results not available for the following weight classes: Division 2 65 pounds, Division 4 (105, 125, 150, 230 pounds), Division 5 (98, 125 pounds) and Division 6 (105, 120 and 152 pounds)

 

Youth Dual Meet Results 

  1. Cobra Wrestling Academy (NY)
  2. G2 Wrestling Academy (NY)
  3. Smitty’s Barn – (New Hampshire)
  4. Ragin Raisins (PA)
  5. NEPA Posse (PA)
  6. Finger Lakes Wrestling Club (NY)
  7. Journeymen Wrestling Club (NY)
  8. West Virginia Elite (WV)
  9. Superior Wrestling Academy (NY)
  10. 10. Brockport Youth (NY)
  11. 11. Newton Wrestling Club (NJ)
  12. 12. X-Men (NY)

High School Dual Meet Results

  1. Ragin Raisins (PA)
  2. Cobra (NY)
  3. Superior Wrestling Academy (NY)
  4. Team Empire Nationals (NY)
  5. New Jersey Outlaws (NJ)
  6. Garden State Fresh (NJ)

–Betsy Veysman